Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRÜ2020'nin Hasbro Star Wars Enleri!

2020’nin Hasbro Star Wars Enleri!

Sevgili figür severler, 2020 iyisiyle ve çoğuna göre belki de daha çok kötüsüyle bitti ve ben de sizleri yeni yılda biraz dış dünyadan alıp figürlerin evreninde Star Wars galaksisine götüreceğim. Bu yazımızda ağırlıklı olarak The Black Series ve bir de The Vintage Collection için bu yıl nasıl geçmiş onu konuşup kendi kriterlerime göre oluşturduğum Top 10 listelerini paylaşacağım. Bu sene 6” için The Mandalorian ve The Empire Strikes Back’in 40. Yılı sayesinde çıkan malzemeler sayesinde iyi geçerken diğer yandan Hasbro’nun TVC’yi boşlayıp az çıkan figürlerin yanı sıra çok fazla reuse yapmasıyla 3.75” koleksiyonerleri için hayal kırıklığı ile geçti diyebiliriz. Tabii TBS’nin de kötü zamanları oldu beni de fazlasıyla sinir eden, ya tam gerçekçi ya da tam animasyon stilinde yapmak yerine yarım gerçekçi yarım animasyon stilinde yapılan The Clone Wars figürleri, kaskların içine boyanmamış klon kafaları yapıştırılıp kaskları yamulan klonlar ve Stormtrooperlar gibi. Öte yandan TVC’de ise eski figürlere yeni PhotoReal yüz teknolojisi uygulanması dışında yaklaşık 10-12 tane tamamen yeni figür çıktı bu sene.

En iyi 10 listelerinde TVC’yi toplamadığım için puanlamam yanlış olacağından sırasız olarak paylaşacağım, TBS’yi ise belli kategorilere ayıracağım ve 5 üzerinden puan vereceğim. Bu kategoriler ise şu şekilde: Hareket Kabiliyeti, Boya/Detaylar, Benzerlik (Film/Dizilerdeki görünüşlerine yakınlık), Aksesuarlar.

2020’nin En İyi 10 The Vintage Collection Figürü (Sırasız)

Bu listenin 2020’de yapılan figürler olması için listede sadece boyası yenilenip eski vücutlara sahip olan figürleri içermedim. Yazının başında da belirttiğim gibi The Vintage Collection’un koleksiyonunu yapmadığımdan adil olmayacağından dolayı sırasız olarak paylaştım ve listeye alırken de eklemlerine, detaylarına, benzerliklerine ve aksesuarlarına dikkat ettim. ARC Trooperlar’ı da ayırmak olmayacağından tek bir sırada ele aldım. Bunlar benim kişisel görüşlerim, listeye katılmayabilirsiniz çok normal ama önemli olan okurken keyif almanız. Buyrun o zaman figürlere geçelim.

• The Vintage Collection Din Djarin (The Mandalorian)

• The Vintage Collection 501st Legion ARC Troopers

• The Vintage Collection The Armorer

• The Vintage Collection Moff Gideon

• The Vintage Collection Darth Vader

• The Vintage Collection The Mandalorian

• The Vintage Collection Hondo Ohnaka

• The Vintage Collection Cara Dune

• The Vintage Collection Luke Skywalker (Jedi Knight)

• The Vintage Collection Commander Wolffe

2020’nin En İyi 10 The Black Series Figürü

Aynı diğer listedeki gibi bu listede de eski figürlerden parça kullanmayan, tamamen yeni figürleri içerdim, fakat bu sefer sıralayarak. Böldüğüm 4 kategoriden 5 üzerinden puanlar vererek ortaya çıkan toplam puanlara göre ise sıralamayı yaptım. Çok yakın puanlar olduğu için en küçük şeylerden bile puan kırmak durumunda kaldım, okurken bu kadar önemsiz şeyden puan mı kırılır derseniz, “Kırılır” cevabı bu yüzden olacak. Listede kırdığım en büyük puanlar ise aynı fiyata sahip ve aynı şirketten olan Marvel Legends’lara kıyasla olan fazladan eller gibi aksesuarların yokluğu oldu. Umarım okurken keyif alırsınız, hadi o zaman figürlere geçelim.

1. The Black Series Cad Bane

Listemizin başında Klon Savaşları’ndan tanıdığımız, ödül avcısı Cad Bane geliyor. Gerçekçiye harika bir şekilde uyarlanmış, detayları ve boyası muazzam. Aksesuarları Cad Bane için yeterli olsa da listenin genelinin muzdarip olduğu gibi bu figürün fiyat bandında daha fazla aksesuar olabilirdi. Sadece eklem açıları biraz daha fazla olabileceğinden Hareket’ten ise 1 puan kırdım.
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 5/5
Benzerlik: 5/5
Aksesuar: 4,5/5
Toplam: 18,5/20

2. The Black Series Rebel Trooper (Hoth)

İkinci sırada Asi Hoth Askerleri geliyor. Diğer figürlere göre garip bir seçim gibi gelebilir fakat aksesuarları ve en önemlisi değiştirilebilir 2 yüzüyle bir sürü farklı kişi olabiliyor, Asi ordusu kurmak istiyorsanız harika bir figür. Ayrıca değiştirlebilir yüz konsepti de bütün asker figürleri için ordu toplamakta çok yardımcı. Bunun yanında harika detayları da var. Bu güzel aksesuarlara rağmen Aksesuar’dan puan kırma sebebim ise Hoth Savaşı’nda askerlerin kullandığı dürbünlerden olabilirdi. Benzerlik’te ise aynı suratı sakallı ve sakalsız yapmaktansa iki farklı yüz yapılıp asker varyasyonu daha iyi olabileceğinden puan kırdım.
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 5/5
Benzerlik: 4,5/5
Aksesuar: 4,5/5
Toplam: 18/20

3. The Black Series Luke Skywalker (Snowspeeder)

 

Detayları harika olan bu figürün eksikleri olsa da karakterini harika bir şekilde temsil ediyor. Sadece eklem kapasitesi daha fazla olabilirdi ve Dagobah sahneleri ile Hoth sahnelerinin bir kısmında olduğu gibi değiştirilebilir kafa olarak balaklavasız, saçları gözüken bir kafa bu figürü dört dörtlük yapardı.
Hareket: 3,5/5
Boya/Detaylar: 5/5
Benzerlik: 5/5
Aksesuar: 4/5
Toplam: 17,5/20

4. The Black Series Darth Vader

Bu muazzam figür, tüm zamanların en çok sevilen kötü karakterlerden (Bakış açınıza göre değişir tabi) birinin şimdiye kadarki en iyi 1/12 figürlerinden olabilir. Üstüne tam oturup biraz daha doğal duran bir pelerin ve gücü kullanıyormuş gibi fazla elleri olmaması ise bazı eksikleri. Luke Skywalker ile aynı puanda kalan Vader’ı pelerin yüzünden genel görünüşünden dolayı onun arkasına koydum
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 5/5
Benzerlik: 5/5
Aksesuar: 3,5/5
Toplam: 17,5/20

5. The Black Series Count Dooku

Ölümüne sebep olan Anakin Skywalker’ın listede bir altında bulunan Count Dooku figürünün en beğendiğim özelliği pek görmediğimiz efekt parçalarından olan savrulan ışın kılıcı efekti. Sir Christopher Lee’ye benzerliği azıcık olamayan Dooku’nun bir de pantolonu ile gömleğinin renklerinin ton farkının olmaması listedeki yerini belirledi.
Hareket: 3,5/5
Boya/Detaylar: 4,5/5
Benzerlik: 4,5/5
Aksesuar: 4,5/5
Toplam: 17/20

6. The Black Series Moff Gideon

Her ne kadar Giancarlo Esposito kısa birisi olsa da ölçeğine göre bir tık fazla kısa olan bu figürün aktörüne benzerliğinin de çok iyi olmaması gibi sıkıntıları olsa da detayları ve boyası harika ve seride Darksaber ile gelen ilk figür aynı zamanda. Aynı puandaki Dooku ile sırasını ise boyu belirledi.
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 5/5
Benzerlik: 4/5
Aksesuar: 4/5
Toplam: 17/20

7. The Black Series The Armorer

Stormtrooper’ların kafalarına çekiç geçirmeye hazır, sadece Mandaloreluların dövmeyi bildiği Beskar çeliğini dövebilenlerden olan Armorer (Zırhçı) figürü kendisi için yeterli olsa da kıyaslanınca az kalan hareket kabiliyeti gibi etkenlerle sonraki 2 figür ile eşit puanda. Beraberliği bozan ise az sonra okuyacağınız Bly’ın boyası ve Stormtrooper’ların Armorer kafalarına sağlamca bir çekiç geçirmişçesine yamuk kaskları oldu.
Hareket: 3,5/5
Boya/Detaylar: 4/5
Benzerlik: 5/5
Aksesuar: 4/5
Toplam: 16,5/20

8. The Black Series Clone Commander Bly

Sith’in İntikamı’ndan çıkıp gelmiş gibi duran bu figür en büyük sorunu olan, son zamanlarda çoğu The Black Series Clone veya Stormtrooper’larında olduğu gibi savaş hasarı almıştansa daha çok bir çocuğun eline marker verilmişçesine boyanmış çizgilerden muzdarip.
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 3/5
Benzerlik: 4,5/5
Aksesuar: 5/5
Toplam: 16,5/20

9. The Black Series Imperial Stormtrooper

Geldik Hasbro’nun en büyük tasarım hatalarından birine. Boyanmadan, sadece Clone ve Stormtrooper’ların kasklarının içine aşırı kötü bir şekilde yapıştırılıp çoğu ürünün kasklarını yamuk yumuk hallere getirmesi için yapılan yeni Jango Fett klonu kafa kalıbının mağduru figürlerden biri de bu figür. Figürün gerçek bir Stormtrooper zırhındaki insanlardan daha iyi olan hareket kabiliyeti ve yamulmadığı sürece harika olan detayları ise bu figürü bir şekilde ilk 10’a sokabildi. Açıkçası listeye alırken bu kask sorunları çok düşündürdü beni fakat genelde çok büyük yamulmalar olmaması ve yamulanların çoğunda da diğer özellikleri sayesinde tolere edilebilecek ufak yamulmalar olması beni bu figürü listeye koymaktan alıkoymadı.
Hareket: 5/5
Boya/Detaylar: 2/5
Benzerlik: 5/5
Aksesuar: 4,5/5
Toplam: 16,5/20

10. The Black Series Jar Jar Binks

Çok da sevilen bir karakter olduğu söylenemese de bir Sith Lordu olduğuna inanmak isteyen mizahşör bir kitle tarafından da baya sevilen Jar Jar Binks de listeye son sıradan girmeyi başardı. Deri boyası biraz daha gerçekçi gözükseydi ve deluxe yerine aynı aksesuarlarla normal bir figür olsaydı -ki yine söylüyorum Marvel Legends olsaydı çok olası- listede daha yüksekte de yer alabilirdi.
Hareket: 4/5
Boya/Detaylar: 4/5
Benzerlik: 4,5/5
Aksesuar: 3,5/5
Toplam: 16/20

Hasbro Star Wars’u için yıl bu şekilde geçti. The Mandalorian’ın da getirdiği yeni karakterler ile bana göre genel olarak Star Wars aksiyon figürleri açısından 2020 iyi bir yıl sayılabilir. Başka içeriklerimiz için de sitemizi takipte kalın, hoşça kalın.

Atahan Önaçan
Atahan Önaçanhttps://www.instagram.com/atonac420/
Oyuncak fotoğrafı çeken, rafta dursun diye bir ton para harcayan bir genç.
BENZER HABERLER

Hot Toys’dan The Flash – Batman (Modern Suit) Figürü Geliyor!

0
Hot Toys, The Flash filminden Michael Keaton'un canlandırdığı Batman'in Batman (Modern Suit) figürünü duyurdu. 11.5'' (30cm) uzunluğunda duran figür aksesuarları ise şu şekilde: 6 adet değiştirilebilir...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM & İNCELEME @Creality3D ​

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM...

0
FSD'DE BUGÜN! Sevgili FSD Ahalisi, biliyorsunuz ki bir süredir diorama çalışmaları yapmaktayım. Bunun için airbrush'ından tutun da dramere kadar bir çok alet edindim ve çalışmalarıma...
- Reklam -