Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaSİNEMA79. Venedik Film Festivali Başladı!

79. Venedik Film Festivali Başladı!

Sinema sektörünün en önde gelen festivallerinden olan Venedik Film Festivali, 31 Ağustos 2022 itibariyle başlamış durumda. Dünyanın en seçkin film festivallerinden olan Venedik, bu sene barındırdığı filmler ve jürisiyle de sinemaseverleri odağına çekmiş durumda. Geçtiğimiz sene Annie Ernaux‘un “Happening” kitabından uyarlanan kürtaj öyküsü “Happening” Audrey Diwan‘a Altın Aslan‘ı getirmişti. Bu sene ise festivalin “Ana Yarışma” bölümünde yok yok.
Venice International Film Festival 2022 | Tickets Dates & Venues – CarniFest.comFrances Ha, Marriage Story gibi başarılı yapımlarıyla tanıdığımız Noah Baumbach‘in yeni filmi White Noise, 2 Oscarlı Meksikalı yönetmen Innaritu’nun Fellini esintilerini bolca içinde barındırdığı düşünülen 3 saatlik filmi Bardo, Call Me By Your Name ile dikkatleri çeken Luca Guadagnino‘nun Bones & All’u, Darren Aronofksy‘in The Whale’i ve çok daha fazlası bu yıl festivalde boy gösterecek. Üstelik festivalin bu yılki jüri başkanı ise Julianne Moore.

2017’de del Toro’nun Shape of Water’ı, 2018’de Cuaron’un Roma’sı, 2019’da Joker ve 2020’de Nomadland derken son yıllarda festivalin Altın Aslan kazananlarına baktığımızda başka bir tabirle Akademi Ödülleri’nin bir nevi arka bahçesi haline geldiğini görmemek mümkün değil gibi. Nitekim yılın damga vurması beklenen iddialı yapımlarının birçoğunun bu yıl Venedik’i seçmiş olması tesadüf değil. Her ne kadar geçen yılın en çarpıcı yapımlarından kürtaj hikayesi Happening ile bir derece bu algıyı kırmış gibi gözükse de bu yılki kazanan açıklanmadan net bir durum sergilemek pek de doğru değil gibi duruyor.

Nitekim yılın en çarpıcı yapımlarından birkaçının görücüye çıktığı dünyanın en prestijli festivallerinden Venedik Film Festivali’nin bu yıl da dolu dizgin olduğunu düşünmemek de mümkün değil.

Festivalin tüm seçkisine şuradan ulaşabilirsiniz –> https://www.labiennale.org/en/cinema/2022/lineup

Biennale Cinema 2022 | Online ticket sales for the Biennale Cinema 2022 are open


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

Usta Yönetmen Jean-Luc Godard 91 Yaşında Hayatını Kaybetti

0
Fransız Yeni Dalgası'nın öncü isimlerinden yönetmen Jean-Luc Godard 91 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatının son yıllarını İsviçre'de yaşayarak geçiren efsanevi yönetmen, Fransız Yeni Dalgası yönetmenlerinden...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Mighty Thor: Love & Thunder Aksiyon Figür İncelemesi

0
Figürcünün Seyir Defteri'nde bugün! Dreamers'ın bize yolladığı Hasbro Marvel Legends - Thor: Love & Thunder serisine devam ediyoruz! Serinin en beğendiğim figürlerinden birisi Mighty Thor...
- Reklam -