Salı, Mart 28, 2023
Ana SayfaSİNEMAAnnette Film İncelemesi: Neden 2021'in En İyilerinden

Annette Film İncelemesi: Neden 2021’in En İyilerinden

2021 sinema yılı her anlamda dolu dolu geçti diyebiliriz. Pandeminin etkisinin giderek azaldığı ve salonların izleyicilerle buluştuğu 2021’de, Cannes Film Festivali gibi önemli festivaller de bir yıllık pandemi arasının ardından açılmaya başlamıştı. Yine geçtiğimiz yıl bu festivalde gösterilen ve yönetmen Leos Carax’a “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran Annette, adından oldukça söz ettirdi. Kimileri kadrosunda Adam Driver ve Marion Cotillard’ı barındırdığı için filme ilgi gösterdi. Kimileri ise 9 yıl aradan sonra Leos Carax’ın yeni ve çılgın fikirlerini, Sparks’ın müziklerini yaptığı bir müzikalde görebilmek için heyecanlandı.

Sonuç olarak hem festival izleyicisini hem de sinema yazarlarını tatmin eden bir film oldu Annette. Cannes dışındaki yarışmalarda ve Akademi Ödülleri’nde adını pek sık anmasak da bu yazıyı kaleme alan bendiniz için 2021’in “en beğendiği” filmi oldu Annette. Neden mi? Gelin hep birlikte göz atalım.

Canavarları iyileştirmek zorunda değiliz: Annette film incelemesi Dadanizm - Popüler kültür platformu

 

Annette Filmi İncelemesi

Annette, sonuç olarak bir müzikal. Seyircisini klasik sinemayla birlikte yakalamış ve yükselişe geçmiş, milenyum sonrasında ise Chicago gibi yapımlarla alevlense de bir türlü eski modasını yakalayamamış bir türdü müzikal. Ardından 2016 yılında La La Land geldi ve türün kaderini az da olsa değiştirdi. Özellikle Akademi Ödülleri’nde adından sıkça söz ettiren La La Land’den beş yıl sonra 2021 tam anlamıyla bir müzikal yılı oldu diyebiliriz.

Andrew Garfield’ın etkileyici performansıyla Tick Tick Boom, bir sinema klasiği olan West Side Story’nin Spilberg adaptasyonu ve Carax’ın Annette’i öne çıkan müzikal yapımlar arasında oldu. Müzikallerin sinema içerisindeki yer bulma çabasının çağında Holy Motors gibi ilginç fikirlerle karşımıza çıkan Fransız yönetmen Carax’ın türe getirdiği bakış ve sinemasal çılgınlık, Annette’i benim gözümde zirveye yerleştiren noktalardan birisi oldu.

Yönetmen sineması: Fransız sinemasının korkunç çocuğu; Leos Carax | Independent Türkçe

 

Nitekim on dakikalık açılış sekansı, 2 saat 20 dakikalık bir şovun içerisine düştüğümüzün ve sadece şovun kendisine odaklanmamız gerektiğinin belirtisi niteliğindeydi. Sparks’ın ta kendisiyle açılan filmde, Leos Carax’ın kendisini de reji odasında sahneyi izlerken görmemiz filmin çok boyutluluğunu gösteren güzel bir detaydı. “So May We Star” parçasıyla açtığımız film; Adam Driver, Marion Cotillard ve Simon Helberg gibi oyuncuların da şarkıya dahil olmalarıyla kelimenin tam anlamıyla “açılıyor” demekti.

Tek plan gibi çekilen açılış sekansının ardından hikayenin kendisine daha çok odaklandığımız filmde bir komedyeni canlandıran Adam Driver’ın sahnede gösterdiği monolog stand-up şovu izlerken de mest olmaya devam ediyoruz. Adam Driver’ın 2021’de Annette ile birlikte üç filmde rol aldığını (The Last Duel ve House of Gucci ile birlikte) da düşünürsek kariyerinin en iyi performanslarından birinin sergilediğini söyleyebiliriz. Karakterin iç çatışmalarını ve kariyer iniş çıkışlarını gözlemlediğimiz bu stand-up sahneleri filmin belki de komedi tonunu da oluşturan parçalarındandı.

Annette - film 2021 - Beyazperde.com

 

Marion Cotillard ve Adam Driver’ın canlandırdığı karakterlerin aşkına odaklandığımız sonraki bölümlerde film iyice ritmini buluyor ve Carax’ın zihninde çılgınlaşmaya devam ediyor. İkiliden dinlediğimiz “We Love Each Other So Much” parçasıyla birlikte karakterlerin aşkının nasıl filizlendiğini görmemiz, karakterlerin kariyerlerine yön verişleri ve dahasını izlediğimiz sahneler ise filmin üçüncü yani “sonuç” bölümünün filizlerinin atıldığı yer oluyor. The Big Bang Theory dizisinden tanıdığımız Simon Helberg’in de etkileyici bir orkestra şefini canlandırdığını ve ikiliye (Driver-Cotillard) eklediği dinamiğin filme çok şey kattığını da eklemeden geçmeyelim.

How Simon Helberg Went To Extremes To Snag A Role In 'Annette'

 

Teknik anlamda da izleyiciyi karanlık atmosfere (film ilerledikçe) ve koyu mavi tonlara sokmayı isteyen Carax, kaosun arttığı bölümlerde renk paletini karartmaktan çekinmiyor. Posterinde de gördüğümüz mavinin koyu tonlarını sıkça kullanan film, kostüm tasarımı anlamında da eline su döktürmüyor. Adam Driver’ın giydiği yeşil deri ceket ve Cotillard’ın giydiği elbiseler, film boyunca değişen karakterlerin ruh hallerini belirtmek için çok etkili kullanılmış. Carax’ın çıplaklığı da estetize ettiği ve Driver-Cotillard aşkını betimlediği sahnelerin sanatsal estetiğine de değinmeden geçmeyelim.

Annette (2021) – Deep Focus Review – Movie Reviews, Critical Essays, and Film Analysis

 

Finalinde karşılaştığımız sürpriz ile (Annette’in aslında ne olduğu ve kimin ismini taşıdığı) kendi yarattığı şovun içinden ustalıkla kapanışı gerçekleştiren yönetmenin, 2 saat 20 dakikada kurduğu bu olay örgüsü ve çılgınlık dozu, klasik bir kariyer iniş-çıkışı öyküsünden çok daha fazlasını vaat ediyor. Yer yer temposunu azaltsa da müzikleriyle büyüleyen film, ne yazık ki filmin içine girmekte zorlanan seyirci için iyi bir seçenek değil. Fakat Leos Carax’ın sinemasını ve özgünlüğünü sevenler için son derece iyi müziklerle yoğrulmuş (Sparks’ı tekrar analım) bir seyirlik.


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

The Last of Us İlk Sezon Değerlendirmesi

0
Çıktığı günden beridir oyun dünyasını kasıp kavuran ve yıllar içerisinden bir video oyunu klasiğine dönüşen The Last of Us, 2020'deki devam oyunundan aldığı rüzgarla...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -