Pazartesi, Mart 27, 2023
Ana SayfaETKİNLİKLERBerlinale 2023: 5. Gün - Dikkat Çeken Filmler

Berlinale 2023: 5. Gün – Dikkat Çeken Filmler

Berlinale tüm hızıyla ve galalarıyla devam ederken ana yarışma bölümünden izlediğimiz birkaç filmi sizlere aktarmak istedik. Festivalin en dikkat çeken yapımlarını gün be gün sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

18 Şubat Cumartesi gününün basın için açılış filmi Jesse Eisenberg ve Adrien Brody’nin içinde yer aldığı Manodrome oldu. Erkek egemenlik ve homofobi gibi kavramlarla yoğrulan filmin görsel dili kadar kurgusu da izleyenleri büyülüyor. Basın konferansına da bizzat katıldığımızdan ve filme dair detaylı soruların cevaplarını aldığımızdan ötürü yönetmen John Trengove’un ne kadar başarılı bir işe imza attığını anlayabiliyoruz.

Manodrome’un hemen ardından Uzak Doğu’ya gidiyoruz. Galasında izlediğimiz Çin yapımı Bai Ta Zhi Guang filmi, baba-oğul ilişkilerine durağan fakat dokunaklı bir ağıt bırakıyor. Baba-oğul ilişkilerinden de öteye gidip hayattaki rastlantılara dikkat çeken film, yoğun yapısına ve uzun diyaloglarına rağmen finaliyle birlikte izleyenleri düşündürmeyi başarıyor.

Christian Petzold’un filmlerinden sıkça görmeye alıştığımız Franz Rogowski, bu sefer Belaruslu bir kaçağı canlandırdığı Disco Boy filmiyle Berlinale ana yarışmasında yer alıyor. Mültecilik/Birleşik Avrupa gibi kavramları irdeleyen, kıta Avrupasındaki güncel problemlere dikkat çeken filmin derdi sadece bunlarla da sınırlı değil. Sömürgecilikten müziğe uzanan bir yelpazede kısa süresine rağmen izleyiciyi düşündürmeyi başaran filmin müzikleri ise dinlemeye değer.

19 Şubat Pazar gecesi Dünya prömiyerinde izlediğimiz Ingeborg Bachmann – Journey into the Desert filmi, Vickey Krieps’in kayda değer performansına sahne oluyor. Son yıllarda Avrupa sinemasının gözdelerinden Kripes, galada da büyük ilgi toplamayı başardı. Margarethe von Trotta’nın yönettiği film; edebiyat severleri kendisine kolayca bağlayabilecek bir yapıya sahip.

Berlinale’de yeni haftaya girerken en güncel gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalmayı unutmayın.


Darth Vader Star Wars GIF - Darth Vader Star Wars Rule The Galaxy - Discover & Share GIFs

Discord’a Katılmak için:

DISCORD

Fsd’yi Desteklemek İçin:

BYNOGAME
► FSD Dükkan:
Basmatik
Tisho

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Instagram
Facebook
Twitter

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

The Last of Us İlk Sezon Değerlendirmesi

0
Çıktığı günden beridir oyun dünyasını kasıp kavuran ve yıllar içerisinden bir video oyunu klasiğine dönüşen The Last of Us, 2020'deki devam oyunundan aldığı rüzgarla...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -