Pazartesi, Mart 27, 2023
Ana SayfaSİNEMABerlinale'den Bildiriyoruz! Yarışma Filmleri Duyuruldu

Berlinale’den Bildiriyoruz! Yarışma Filmleri Duyuruldu

Sinema dünyasının önde gelen film festivallerinden bu yıl 73’üncüsü düzenlenecek Berlinale‘nin ana yarışma ve “Encounters” bölümlerinde gösterilecek filmler, festival direktörleri Mariëtte Rissenbeek ve Carlo Chatrian tarafından FSD adına bizim de basın olarak yer aldığımız bir basın konferansıyla tanıtıldı.

Ana yarışma bölümünde 18 filmin bulunacağı festivalin bu yılki edisyonunun açılışında direktör Carlo Chatrian; bağımsızlığa, sinemanın ruhuna, Ukrayna ve İran’da yaşanan olaylara dikkat çekerek açılışı gerçekleştirdi. Usta yönetmen Pasolini’den bir alıntı okuyarak açtığı konuşmasında ana tema Ukrayna’daki savaş oldu. Bunun üzerine direktör Chatrian, Berlinale rozetlerinin bu yıl Ukrayna bayrağını temsilen sarı ve mavi renkte olacağını da belirtti.

İlk olarak “Encounters” bölümünün tanıtımıyla başlanan basın konferansında 18 filmin yer alacağı öğrenildi. Aralarından dikkat çeken yapımlar arasında çevre kirliliğine dikkat çekmeye çalışan animasyon White Plastic Sky, Avrupa’daki güncel sorunlara odaklanan Western Front ve Türkiye asıllı Alman yönetmen Ayşe Polat‘ın Im Toten Winkel filmi yer alıyor.

Ana Yarışma bölümüne gelindiğinde ise direktör Carlo Chatrian, Encounter bölümünde olduğu gibi yine 18 filmi basına sunuyor. Son yıllarda adından sıkça söz ettiren Alman yönetmen Christian Petzold‘un yeni filmi Roter Himmel, Jesse Heisenberg‘ü kadrosunda barındıran Monodrome, Asya animelerini Berlin’e getiren Suzume, şu günlerde Sundance Film Festivali‘nde gösterilen ve seyircinin dikkatlerini toplayan Post Lines, B-Movie kültürünü festivalde temsilen Black Berry ve Belarus’tan çarpıcı bir ilk film örneği Disco Boy filmleri basının ilgisini çeken filmler arasında oldu.

Filmlerin sunumu bittikten sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan festival direktörleri, bu yıl Spilberg’ün festivalde özel bir gösterimde Berlin’de olacağını da belirterek İran’daki ayaklanmaların ve Ukrayna Savaşı’nın odağındaki soruların ardından hem basını hem de genel izleyiciyi iki yıllık zor bir pandeminin ardından sinemanın gücüne davet ediyor.

Festival başladıktan sonra da FSD olarak yazılarımızla Berlin’den bildirmeye devam edeceğiz. Takipte kalın, filmlerle kalın!


Darth Vader Star Wars GIF - Darth Vader Star Wars Rule The Galaxy - Discover & Share GIFs

Discord’a Katılmak için:

DISCORD

Fsd’yi Desteklemek İçin:

BYNOGAME
► FSD Dükkan:
Basmatik
Tisho

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Instagram
Facebook
Twitter

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

Mafex: The Mandalorian – Bo-Katan Kryze Figürünü Duyurdu!

0
Mafex, Star Wars tarafına yeni figürler eklemeye devam ediyor. Son ekledikleri figür ise Star Wars: The Mandalorian: Bo-Katan Kryze figürü oldu. 6'' (15,24cm) uzunluğunda olan...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -