Pazartesi, Mart 20, 2023
Ana SayfaMAKALELERCommander Wolffe (CC-3636) Kimdir?

Commander Wolffe (CC-3636) Kimdir?

Merhabalar sevgili FSD okurları. Bir önceki yazımda sizlere Commander Cody’i tanıtmıştım. Bu yazımda ise sizler için Commander Wolffe’yi tanıtacağım. Vereceğim bilgilerin bir kısmı Canon bir kısmı ise Legends olmakta. Keyifli okumalar dilerim.

COMMANDER WOLFFE

Wolffe veya CC-3636 Klon Savaşları (Clone Wars) sırasında Jedi General Plo Koon’la beraber Büyük Cumhuriyet Ordusu’na (Grand Army Of The Republic) hizmet etmiş bir klon komutanıydı ve 104. Tabur’un en önemli Wolfpack Takımı’nın (Wolfpack Squad) lideriydi.

Wolffe’nin Jedi’lara olan sadakati, General Koon, Kit Fisto ve Tauht ile katıldıkları Khorm Savaşı sırasında hırslı Binbaşı Kendal Ozzel ile arasını açtı. Wolffe, Asajj Ventress ile bir savaşta sağ gözünü kaybetmesine rağmen, Cumhuriyet, Ayrılıkçıları yendi ve Khormai kölelerini kurtardı, böylece gezegenin Büyük Ordu için nadir bulunan tarım cevheri depolarını güvence altına aldı.

 

Abregado Savaşı (Battle of Abregado):

İlk görevlerinde Wolffe ve Wolfpack, Cumhuriyet filolarını pusuya düşüren Ayrılıkçı bir süper silahı bulmak ve yok etmek için Jedi Ustası Koon’un filosunda görev yaptı. Gerçekte silah, Konfederasyon Generali Grievous tarafından komuta edilen iyon topuyla donatılmış muharebe kruvazörü Malevolence idi. Koon, süper silaha saldırıya başlamadan önce konumlarını bildirmelerini tavsiye ettiğinde, Wolffe, Jedi General Anakin Skywalker ve Padawanı Jedi Komutanı Ahsoka Tano ile temasa geçerek filosunun yakındaki Bith sisteminde konuşlandırıldığını söyledi.

Koon, Ayrılıkçı gemiye yapılacak saldırı için takviye talep ederken, Malevolence’ın savaş droidi ekibi Cumhuriyet’in iletişimlerini bozarak Koon ve Wolffe’nin Skywalker ve Tano ile HoloNet bağlantısını kopardı. Saptırıcı kalkanları patlamadan devre dışı bırakıldığında, korumasız Triumphant ve filonun geri kalanı Malevolence’ın turbolazer ateşi altında kaldı. Koon derhal mürettebatına kaçış bölmelerinde kaçmalarını emretti ve Wolffe gemilerden birinde Koon, Klon Çavuş Sinker (Clone Sergeant Sinker) ve Er Boost‘a (Trooper Boost) eşlik etti. Dörtlü, Triumphant yoğun lazer ateşi tarafından parçalanmadan kısa bir süre önce atıldı. Malevolence’ın Cumhuriyet güçlerine saldırısı sona erdiğinde, Wolfpack’in tamamı Koon’un filosunun geri kalanıyla birlikte yok olmuştu.

Kruvazörlerin enkazının ortasında sürüklenen Wolffe, kapsüllerinin güç şebekesinin yandığını ve hem iletişimi hem de yaşam desteğini sınırladığını bildirdi. Sinker ve Boost gücü geri kazanmak için çalışırken, Wolffe, Koon’a bir şansları olup olmadığına inanıp inanmadığını sorguladı ve Koon, şansa inanmasa da birlikte çalışırlarsa hayatta kalacaklarını ve kurtarılacaklarını bildiğini söyledi. Yakınlarda başka bir kaçış kapsülü fark eden Wolffe, kapsüllerinin gücü olsaydı diğer kurtulanlarla iletişim kurabileceklerini düşündü. Ancak Koon, kapsülü güç kullanarak döndürdüğünde, Jedi ve klon askerleri korkunç bir sürprizle karşılaştılar. Bölmenin görüş penceresi tamamen açılmıştı ve ölü yolcular uzay boşluğunda sürükleniyordu. Sinker ve Boost nihayet podlarının gücünü yeniden etkinleştirmeyi başardıktan sonra, Wolffe başka bir yaşam podundan bir sinyal aldı. Wolffe kısa süre sonra Droch sınıfı bir aracın ve birkaç savaş droidinin saldırısına uğrayan kapsülü fark etti. Diğer bölmeye yardım edemeyen Koon ve askerler, savaş droidlerinin bölmeyi açıp geminin içindekilerin havasız uzay boşluğuna göndermesini izlemek zorunda kaldılar.

Savaş droidleri tarafından fark edilen Koon, kısa bir süre uzay basıncına dayanabildiği için düşmanla kişisel olarak yüzleşmeye karar verdi. Sinker ve Boost, zırh takımlarını kullandılar ve Koon’a eşlik ettiler. İletişim sinyalini canlı tutmak için zırhsız Wolffe’yi bölmenin içinde bıraktılar çünkü bulunmak ve kurtarılmak tek şanslarıydı. Ayrılıkçı gemi, kıskaçlarıyla kaçış poduna kilitlendiğinde, Koon, Sinker ve Boost, savaş droidlerine göründü ve düşmanlarıyla savaşa girdiler. Koon, Konfederasyon gemisinin kıskaçlarını ayırdı, bölmedeki tutuşunu kırdı ve ardından aracı zorla iterek yakındaki bazı enkazlara çarpmasına ve patlamasına neden oldu. Skywalker ve Tano sonunda kaçış kapsülünü enkaz alanında yüzerken buldu ve onu Skywalker’ın yük gemisi Twilight‘ın arka kargo ambarına çekti. Hayatta kalanlar geminin hava kilidine girdikten sonra Skywalker, güç ile görüş penceresini çekerek Wolffe’yi hasarlı bölmeden kurtardı.

Klonları kurtarmak için Twilight’ın kargo ambarında, geminin tıbbi droidi ile onlara ilgilemesi için bırakan Koon, Skywalker ve Tano ile yük gemisinin köprüsünde Ayrılıkçı süper silahına yapılan başarısız saldırı hakkında bilgi vermeye gitti. Malevolence kısa süre sonra yok edilen Droch sınıfı gemiyi aramak için Twilight’a yaklaştı ve Jedi’lar tespit edilmekten kaçınmak için yük gemisinin tüm sistemlerini kapatmak zorunda kaldılar. Kargo ambarının ışıkları devre dışı bırakıldığında, Wolffe gücün kesildiğini ve Ayrılıkçı gemisinin geri döndüğünden şüphelendi. Zayıf durumuna rağmen Wolffe, neyin yanlış olduğunu bulmak için köprüye çıkmaya çalıştı. Twilight ‘ın halen aktif olan tıbbi droidinden sinyal alan Malevolence, iyon topunu yük gemisine ateşledi, ancak Cumhuriyet gemisi enkaz alanından kaçmak için hiper uzaya atlayarak iyon dalgasını önlemeyi başardı. Twilight Cumhuriyet filosu ile buluştu ve Skywalker’ın amiral gemisi Resolute‘de Wolffe hem Skywalker’a hem de Tano’ya onları kurtardıkları için teşekkür etti.

Wolfpack yeni birliklerle doldurulmasına rağmen, orijinal birimin kaybı Wolffe’yi ve tutumunu sertleştirdi. Malevolence’a düşen yoldaşlarının onuruna Wolffe, klon asker zırhının tasarımını Wolfpack’in orijinal sembolleri ve renklerinden yeni bir tasarıma dönüştürdü.

 

Khorm Savaşı (Battle of Khorm):

Savaşın ilerleyen sürecinde Wolffe, Jedi Ustaları Plo Koon, Kit Fisto ve Tauht‘un yanı sıra hırslı ve yakın zamanda terfi eden Binbaşı Kendal Ozzel ile Khorm gezegenine gönderildi. Bununla birlikte, Ayrılıkçılar gezegene çoktan ulaşmışlardı ve yerli Khormai Savaş Lordu Unger Gout ile bir ittifak altındaydılar. Ayrıca gezegendeki türlerin çoğunu köleleştirmiş ve onları bir tarım işleme tesisinde çalıştırmışlardı. Khorm’un buzlu ikliminden korunmak için soğuk saldırı zırhı takan Wolffe, Arazi Taktik Uygulayıcılarından oluşan bir ekiple tesise gitti.

Wolffe ve Fisto, Adaroo ve Cumhuriyet’in Khormai müttefiklerinden diğerleriyle buluşmadan önce bir AT-TE üzerinde Koon’la buluştu. Ozzel, klon birliklerine karaya çıkmalarını emretti ve Generaller Koon, Fisto ve Tauht saldırıyı yönetirken Wolffe ve Adaroo onları takip etti. Ozzel Ayrılıkçı toplarına ateş açarak onları imha etti ve Gout’u tesisten kaçmaya zorladı. İşleme tesisi güvence altına alındığında, Cumhuriyet güçleri yeni kazandıkları mevkide bir komuta merkezi kurdular. Wolffe ve Ozzel, eldeki birincil hedefi tartışmak için Jedi Generalleri ile bir araya geldi. Binbaşı, madene doğrudan saldırı için dilekçe verirken, Koon böyle bir saldırının kendilerine çok fazla zayiata mal olacağını iddia etti.

Amiral Wieler ve Khorm yörüngesindeki Cumhuriyet filosundan bir Ayrılıkçı gemisinin devam eden fırtınadaki bir açıklıktan bir şekilde yüzeye ulaştığına dair bir haber alan Jedi, Ayrılıkçıların bir tür hava kontrolüne sahip olduğunu fark etti. Fırtına durursa, hava desteğinin madene yapılacak saldırıya katılacağına inanan Koon ve Fisto, Konfederasyon istasyonunu ortadan kaldırmak için yola çıktı ve komuta Tauht’ta olmak üzere Ozzel ve Wolffe’yi Cumhuriyet üssünde bıraktı. Cumhuriyet’in yakın zamanda kurulan üssü kısa süre sonra Ventress ve Ayrılıkçı savaş droidleri tarafından saldırıya uğradı. Ventress, Tauht’u öldürdü ve Ozzel’i Cumhuriyet güçlerinin genel komutasında bıraktı. Ozzel birliklerine Ayrılıkçı hatlara hücum etmelerini emrederken, Wolffe onların Jedi’ların tesisi tutmak için verdiği emirlere uymaları gerektiğini ileri sürdü, ancak Ozzel Ayrılıkçıların yeniden saldırmasını boş boş beklemeyi reddetti. Ancak Cumhuriyet güçleri hücum ederken, büyük miktarda cüce örümcek droidi belirdi ve onları sardı ve Ozzel’i teslim olmaya zorladı. Wolffe, Ozzel ve birkaç klon tutsak alınarak sorgulanmak üzere götürüldü. Orada, Wolffe’nin susma uyarılarına rağmen, Ventress’in iki klonun kafasını keserek uyandırdığı ölüm korkusundan etkilenen Ozzel, Jedi’ın görevine ihanet etti.

Wolffe, Ozzel ve adamları, Ayrılıkçıların elinde ölümden Gout tarafından kurtarıldı. Ozzel, eylemlerini haklı çıkarmaya çalışırken, klonlar hücrelerinin kilidini kesmeyi başardılar. Wolffe ve yoldaşları, kaçmak için bir Zırhlı Taarruz Tankına el koydular, tesisin droid kuvvetlerini kesip üssü patlattılar. Cumhuriyet komutanlığına dönen Wolffe, Koon ve Fisto ile temasa geçmeleri gerektiğini belirtirken, Ozzel onların öldüklerine inanarak klon komutanına nakliyeleri harekete geçirmesini ve bir karşı saldırı hazırlamak için filo ile buluşmasını emretti. Ancak Cumhuriyet güçleri kaçmadan önce Ventress liderliğindeki Konfederasyon tankları ortaya çıktı ve bir kez daha üsse saldırdı. İlk taarruzda nakliyeleri donmuş ve ağır zırhları yok edilmişken Cumhuriyet güçleri tuzağa düşürüldü. Wolffe, teslim olmaya hazır olan Ozzel’i korudu ve gemilere geri çekilme emri verdi. Ventress ve savaş droidi güçleri Cumhuriyet müfrezesini yok etmeden önce, Jedi’ların hava kontrol istasyonunu ortadan kaldırması, Amiral Wieler ve Cumhuriyet filosunun içeri girmesine izin verdi. Yaklaşan savaş gemileri Ayrılıkçıları geri püskürttü. Ozzel zafer için kredi alırken, Wolffe Jedi’larla iletişime geçerek onları durum hakkında bilgilendirdi.

Koon ve Fisto, Gout’un nihai konumuna yapılacak bir saldırıya hazırlık olarak Ayrılıkçı madeninde keşif yaparken, Ozzel tesise bir saldırı için Cumhuriyet birliklerini harekete geçirdi. Ozzel’in emirlerini kabul etmese de Wolfe, Sinker ve Boost ile yaklaşan savaş için hazırlıklara başladı. Cumhuriyet’in mayına saldırısı başladığında Wolffe, Cumhuriyet güçlerini bir savaş gemisinden yönetirken Ozzel’e eşlik etti. Savaş sırasında şok geçiren Ozzel, paniğe kapıldı. Ozzel’in yerine Wolffe, bir sıra AT-TE ile madene bir kara saldırısı düzenledi. Fisto, tarım toplarını ortadan kaldırdıktan sonra, Wolffe ve bir birlik ekibi, madene yerleştirilmiş patlayıcıları patlatmaya hazırlanan Ventress ile devam eden ışın kılıcı düellosunda Koon’a yardım etmek için geldi. Koon güç kullanarak patlayıcı fünyesini ondan uzağa itti ve Wolffe’nin uzaktan kumandayı şahsen vurmasına izin verdi. Ventress kaçarken Wolffe’a saldırdı ve sağ gözünü yaraladı.

Komuta karakolunda Wolffe bandajlandı ve Yüce Şansölye Palpatine tarafından Ozzel’in tebrik edilmesine tanık oldu. Wolffe’nin Ventress ile olan savaşında yüzündeki yara, yüzünün yan tarafında büyük bir yara izi bıraktı ve kaybolan gözü için gümüş bir sibernetik göz kullandı.

 

Oba Diah Uydusunda Keşif (Discovery on the Oba Diah Moon):

Savaşın ilerleyen zamanlarında on yıldan fazla bir süre önce kaybolmuş olan Jedi Ustası Sifo-Dyas‘ın elinde olduğu bilinen gemiden gelen bir tehlike sinyali alındı. Wolffe ve 104. Tabur, sinyalin kaynağını araştırmak için bir Star Destroyer ile Koon’a eşlik etti. Kum geçirmez teçhizatla donatıldıktan sonra Wolffe ve diğer askerler ayın yüzeyine iniş yaptılar. Comet ve diğer askerler yükselen kum fırtınasına girerken, Wolffe ve Koon Juggernauts‘lardan birinin içinde kaldı ve birliklerinin bulgularını izledi. Comet, sözde gemilerinin ayda olduğuna dair üç başarısız taramadan sonra şüphelerini dile getirse de Wolffe, bilgilerinin geminin yakında olduğunu kesin olarak belirlediğini iddia etti.

Comet tüm araçları durdurma emrini verdiğinde, Wolffe ve Koon dışarıdaki çalkantılı kumlara girdi ve kaza alanını buldu. Geminin enkazına girdiler. Ayrıca mekiğin gövdesindeki önemli çiziklere dikkat çekti ve geminin uzun zaman önce aya çarpmış olması gerektiğini düşündü. Koon, Sifo-Dyas’ın kokpitte bir miktar kuma gömülü ışın kılıcına rastladığında, Wolffe ve ekibine Coruscant’a geri gönderilmek üzere tüm enkazı kazmalarını emretti. Koon’un keşifle ilgili ilk raporunu aldıktan sonra, Jedi Yüksek Konseyi, Kaminolular’ın Geonosis Savaşı’ndan hemen önce Obi-Wan Kenobi’ye açıkladığı gibi, Sifo-Dyas’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yeniden başlattı.

Kişilik ve Özellikler:

Klon Savaşları sırasında pratik bir stratejistti ve problem çözme için doğal bir yeteneğe sahipti. Tecrübeli bir asker ve parlak bir lider olarak, geniş savaş alanı deneyimini savaşın zorluklarını aşmak için kullandı. Wolffe’nin tavrı öyleydi ki, Koon içgüdülerine ve yeteneklerine büyük bir güven duymaya başladı. Adamlarının güvenini, liderliği altında her şeyi yapmaya hazır oldukları noktaya kadar kazandı. Wolffe, savaşın sunduğu en kötü deneyimlerden bazılarına, özellikle de Abregado Savaşı sırasında tüm Wolfpack komutasını kaybetmesine tanık oldu ve bunlara katlandı. Wolffe yaralandığında bile algısını korudu; Twilight ‘ın kargo ambarındaki ışıklar söndüğünde, elektriğin kapatıldığını anladı ve durumuna rağmen yük gemisinin köprüsüne ulaşmaya kararlıydı. Ayrıca Skywalker ve Tano’ya kendisini ve ekibini kurtardıkları için minnettardı. Tecrübeleri sonunda onu sertleştirdi ve huysuz biri haline getirdi.

 

 

 

BENZER HABERLER

Paul Hanford Röportajı. DJ, Yazar, Podcaster: Paul Hanford’la Konuştuk.

0
 DJ, yazar, podcaster ve aynı zamanda da eğitimci. Paul Hanford tüm bu sıfatları fazlasyıla hakediyor. 2018’den beridir yaşadığı ve ürettiği Berlin’de bir araya geldik...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -