Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaMAKALELERDISNEY: GEEKLERİN KORKULU RÜYASI

DISNEY: GEEKLERİN KORKULU RÜYASI

DISNEY: GEEKLERİN KORKULU RÜYASI

Başlamadan evvel, size bir sorum var dostlar:

Son zamanlarda, Disney’in yaptığı süper kahraman filmleri, kaçınızı mutlu etti?

Büyük ihtimal çoğunuz, hiç düşünmeden “Ben sevdim yahu!” diyecektir. Ancak işin aslı, öyle mi dersiniz?

Biliyorsunuz ki, son yıllarda yükselişe geçip, yaptığı filmler ile “Burada tek kral benim!” diyen bir Disney var karşımızda. Bu, şu an için inkar edilemez bir gerçek olmak ile beraber, bazı sorunlara da yol açmıyor değil.

Örnek olarak, Endgame’i ele alalım. Çoğunuz bunu beğendi, öyle değil mi? Peki, bu filmin nesini beğendiniz? Beğendiğiniz şeyin, cidden beğenilmesi gereken bir şey olduğundan nasıl eminsiniz? Kafanız mı karıştı? Durun, sizin için cevabı ben söyleyeyim dostlar:

Hiçbiriniz, neyi beğendiğinizden tam emin değilsiniz!  Neden mi? Çünkü, minik faremiz, para için saçmalamaya başladı!

Düşünün, 10 yıl boyunca, adım adım, muazzam bir sinematik evren hazırlanıyor. Sonrasında ise Endgame dediğimiz bir film bunu mahvediyor.

Film için hazırlanan bu son senaryo, ondan önce gelen filmlerin neredeyse hepsini ti’ye alıyor. Olaydan habersiz, sadece izleyeyim kafasındaki insanlara oynamak adına Disney, eski senaryolara ihanet ediyor. Russo Biraderlerin yaptığı, ‘‘Aslında bu da olacaktı da, sonradan vazgeçtik.’’ benzeri cümleler ise, bu kanımı destekliyor.

Fortnite sponsorluğu gibi bir saçmalığa değinmeyeceğim bile. 

Onun dışında, özellikle Endgame’de yapılan, şu SJW(Social Justice Warrior) muhabbetlerini iyice filmlerine yedirmeleri de bir hayli saçma olmaya başladı. 

Bakın, ben seksist  ya da ırkçı bir insan değilim. Ancak, Endgame’de olan o ‘’Kadın Gücü’’ sahnesi, aşırı abartı idi. Kıvamında yapılsaydı tamam derdim, ancak tekrar tekrar izlendiği zaman, sizi de bayacaktır bu durum dostlar. Bu sadece Endgame’de olan bir durum da değil. 

Bakın, Star Wars’da bu örneklerden birini sunuyor bizlere. Rey denilen karakter de, bu uğurda gereksiz derecede gözümüze sokulmuş bir karakterdir. Hikayesi desen, YOK. Karakter gelişimi desen, VASAT. Ama nedense, o evrenin en güçlü karakterlerinden biri. Diğer örneğim ise Flash Thompson olacak. Bu karakteri bilen bilir. Normalde atletik yapıda, kafasını pek kullanmayan, zorba bir sarışındır. Ancak filmde bu karakter neden ezik bir tip?

 

 

Peki, Disney neden bunu yapıyor?  

Karakterleri, sırf SJW uğruna neden değiştiriyorlar? Neden normal olan bazı şeyler, gözümüze sokulup yüceltiliyor?

Daha da derine inecek olursak, Disney’in geçmiş günahlarını temizleme çabası denilebilir. 1940’lı yıllardan beri yaptıkları animasyonlara dikkatle göz gezdirirseniz, arka planda olan seksist yapıyı, ırkçılığı ve cinselliği rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Bütün bunlar olmamış gibi davranıp, SJW gibi ağır saçmalık olan bir öğeyi biz izleyicilere ve ‘’Geek’’ dediğimiz insanlara yedirmeye çalışması olacak şey değil. Sırf geçmiş günahlarından arınmak uğruna yaptıkları bu absürt hareketler, filmlerin akışını ve konusunu, ciddi manada bozuyor.

Fanboy kitle ise, bundan gayet memnun duruyor. Çünkü ortada bir tekelleşme söz konusu dostlar. “Yönet ve Fethet” düşüncesiyle film ve animasyon şirketlerini, teker teker bünyesine katan faremiz,  20thcenturyfox’u satın alarak bir kez daha gücün kendisinde olduğunu gösterdi!

Peki Buna sevinmeli miyiz ?

Bence hayır! Eminim ki herkes, X-Men ve Fantastic Four’u MCU karakterleriyle bir arada göreceğinden dolayı aşırı mutlu değil mi?
Ancak son yapılan filmler ile birlikte, popüler kültür etkisiyle hızla artan bir kitlesi var. Bu ne demek oluyor? Daha fazla para! Şimdiki kitleyi aptal yerine koyarak, ben bunlara ne versem zaten beğeniyorlar dercesine bize kötü eserleri sunmaya devam ediyor.. Ama bu sinsi planım farkedilmesin diyerek araya biraz çizgi roman göndermesi sıkıştırarak iki tarafında gönlünü kazanmayı başarıyor.. 
En büyük örneği The Last Jedi filmden sonra fanların, boykot ederek Han Solo filmine gitmemesi…

Küçük bir haber ile yazıma son noktayı koyacağım. 12 Kasım 2018 tarihinde 96 yaşında hayatını kaybeden Stan Lee’nin kızı 69 yaşındaki Joan Celia Lee, son günlerden sonra Sony ve Disney ile alakalı bir açıklamada bulunmuş:

‘Hiç kimse babama, Marvel ve Disney’in yöneticilerinden daha kötü davranamazdı. Babamın yarattığı dünya üzerinde tam bir kontrol arayışı içinde olan Marvel ve Disney’in, kâr amacı güdüyor olsa bile Stan Lee ve onun mirasına samimi şekilde saygı duyan diğerleri tarafından kontrol edilip dengelenmeli. Sony ya da başka birisi, kim olursa. Stan’in karakterlerinin evrimi ve mirası birden fazla bakış açısını hak ediyor. Babam vefat ettiğinde Marvel ya da Disney’den kimse bana ulaşmadı. İlk günden beri babamın çalışmalarını metalaştırdılar. Stan Lee adına ve onun mirasına saygı ya da nezaket göstermediler.’ ( alıntıdır)

Beyaz Perdede daha iyi bir gelecek bizlerin elinde; ya buna boyun eğmeye devam edeceğiz ya da artık buna dur diyeceğiz. Seçim sizin.

*Tüm Disney haber ve yazıları için TIKLAYIN

    

Figürcünün Seyir Defteri
Figürcünün Seyir Defterihttps://www.figurcununseyirdefteri.com
Selamlar, bu oyunun bölüm sonu canavarı benim. =)
BENZER HABERLER

Paul Hanford Röportajı. DJ, Yazar, Podcaster: Paul Hanford’la Konuştuk.

0
 DJ, yazar, podcaster ve aynı zamanda da eğitimci. Paul Hanford tüm bu sıfatları fazlasyıla hakediyor. 2018’den beridir yaşadığı ve ürettiği Berlin’de bir araya geldik...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -