Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

Yazarımız Ayşenur’dan: “En sevdiğim 10 Batman Heykeli! “

Yazarımız Ayşenur'dan: "En sevdiğim 10 Batman Heykeli! "

AKSİYON FİGÜR

Yazarımız Ayşenur’dan: “En sevdiğim 10 Batman Heykeli! “

Merhaba!

Acaba aramızda hala Batman sevmeyen var mı? Eğer varsa onları söyle pistten alalım çünkü birazdan adeta ay ışığında şeytanla dans edermişcesine etki bırakan Batman heykellerini açıklayacağım.Hazır mısınız? Karşınızda her biri 10 kaplan gücündeki en iyi 10 Batman heykeli. Keyifli okumalar!

 

10- Batman: The Animated Serisi Batman ArtFX+ Heykeli

Kotobukiya’nın bu figürü hepimizin bir şekilde aşina olduğu Batman Animasyon Serisinden ilham alınarak tasarlanmış. Gerçekçi oranları ile dikkat çeken bu figür Bruce Timm’in ikonik çizimleri ile gerçekten çok güzel görünüyor.

Batman’ın bu “Hazırım” duruşu Gotham City’deki tüm ezeli düşmanlarına bir tehdit niteliğinde adeta. Sanıyorum ki Bruce Wayne daha önce bu kadar havalı görünmüyordu. Siyah ve grinin baz olarak kullanılığı kostümde benim en çok dikkatimi çeken şey pelerininin içindeki gerçekten havalı görünen gölgelendirilmiş mavi kısım.

Ayrıca ek olarak Batarang, grapnel launcher, göz ve ağız mimikleri gibi değiştirilebilir parçaları da mevcut. Eğer Batman Animasyon serisini seviyorsanız bu figürü de hiç düşünmeden koleksiyonunuza katabilirsiniz.

 

9- Randy Bowen Batman on Gargoyle Heykeli

Eğer zaten Batman çizgi romanlarını okuduysanız ya da filmlerini izlediyseniz, Batman ve Gargoyle heykelinin aynı karede ne kadar güzel göründüğünü biliyorsunuz demektir.

Hatırlayacağınız üzere Batman’in bu heykellerin birinde durduğu ve şehri gözlemlediği bir çok sahne var, bu figür de bu ikonik sahneyi temsil etmekte.

90’ların başında Batman’in en popüler sanatçılarından biri olan Kelly Jones Batman’i daha çok vampire benzetmekteydi. Bu figürde de sivri omuzları, uzun boynu ve pelerininin kıvrımlarının detayları Jones’tan ilham alınarak Randy Bowen tarafından 91 yılında tasarlanmış. Evet eski ama kesinlikle hala çok güzel olan heykellerden bir tanesi. Eğer bu figürden birine sahipseniz ayrıca çok şanslısınız çünkü günümüzde bulunması zor ve fiyatı da oldukça yüksek.

 

8- Adam West Batman Premium Format™

Yaşasın 1966 Batman klasik Tv serileri!

İntrosundaki NA-NA-NA-NA BATMAN müziğini, Pow! Zok! ses efektlerini ve pek tabi ki geçtiğimiz Haziran’da kaybettiğimiz Gotham City’nin suç savaşcısı Batman’e hayat veren Adam West’i unutmamız mümkün değil.

Bu figür de Sideshow tarafından Adam West’in rolünden ilham alınarak tasarlanmış. Terzinin elinden yeni çıkmış gibi olan özel kumaş kostümü, retro yarasa sembolü güzel detaylandırılmış. Figürün duruşu Batman’in KUTSAL SAĞ YUMRUK salınışını gösteriyor,sonrasında gelsin POW! BAM! ZOK! 60’lı yıllara nostaljik ve eğlenceli bir dönüş için bu figür harika olabilir.

 

 

7- The Darknight Returns: Batman vs Joker Artfx Heykeli

İtiraf edelim ki Batman’in Joker’i bir şekilde alt ederken ki görüntülerini görmek her zaman hoşumuza gidiyor. Kotobukiya da bu sevgimize karşı koyamamış ve ikisi arasındaki kavgayı yansıtan bu figürü beğenimize sunmuş.

Bu figür Frank Miller’ın The Dark Knight Returns çizgilerinden ilham alınarak tasarlanmış ve görüldüğü üzere Miller’ın Batman’i diğer aşina olduklarımıza kıyasla daha kalın ve ağır. Batman’in kaslarının detayları o ağırlık hissini karşı tarafa güzel geçiriyor ve Joker’in efsanevi şeytani gülüşü muhteşem bir detay olarak eklenmiş.

Sahne senin Batman, son dokunuşuna! Hazırız.

 

6- Hush: Batman and Catwoman Kiss Heykeli

Jim Lee’nin sanatını konuşturduğu Batman:Hush çizgi romanı şüphesiz ki bir baş yapıt niteliğinde.

Bu figür tamamen Lee’nin Batman ve Catwoman illustrasyonunu 3 boyutlu bir forma dönüştürerek Tim Bruckner tarafından oluşturulmuş.Çizgi romandan hatırlayacağınız üzere bu figürde de kesinlikle küçük detaylar yok.Batman’in pelerini,kostümü tamamen çizgi romandaki ile aynı görünüyor.Hatta Gotham gecesinin sisleri bile figüre dahil edilmiş.

Tutkulu bir öpücük ancak bu kadar güzel sergilenebilirdi.

 

5- Batman – Michael Keaton Premium Format Heykeli

Benim gönlümde yatan Batman kesinlikle Michael Keaton’dır.

1989 yapımı olan ve hepimize bir şekilde dokunan bu filmin figürüne bir göz atabiliriz sanırım. Ve karşınızda Michael Keaton as BATMAN. (Buraya kalpler gelecek)

Yine Sideshow’dan şahane bir parça. Girişten de anlaşıldığı üzere bu heykel Tim Burton’un Batman filminden esinlenerek yapıldı. Aradan 28 sene geçmesine ve üzerine bir çok Batman filmi çekilmiş olmasına rağmen hala bu karakter muhteşem görünüyor. 89 yapımı filmi sevenler için güzel bir koleksiyon parçası olmaktan kendini alıkoyamıyor.

 

4-  Batman: Black & White by Jock Heykeli

Bu Batman bildiğimiz Bruce Wayne değil! Bu Batman onun arkasını kollayan, ilk Robin yani Dick Greyson.

Scott Snyder’ın yazdığı Batman:Black Mirror çizgi romanında Batman kostümünü Dick Greyson’a emanet ediyor, fakat Dark Knight’ın Dick olması bu figürün güzelliğini değiştirmiyor. Gerçek bir hareket duygusunu yansıtması, Dick’in esnek yapısıyla birleşmiş tavrı ile onu Batman olarak değiştiren bir figürü görmekten her zaman mutluluk duyacağımı da belirtmek isterim.

 

3- Batman: Black & White by Mike Mignola Heykeli 

Mike Mignola’nın alışılagelmişin dışında olan tarzı Batman’i çok sıra dışı bir hale getiriyor. Siyah ve gri tonlarını kullanarak bazı önemli noktaları vurgulaması ve bunu gölgelendirmeyle taçlandırması muhteşem. Mignola’nın tarzı ile Jonathan Matthews’un heykeltraşlığı birleşince ortaya 3D bir heykelin 2D illüstrasyona dönüştürürken ki başarısını görebiliyoruz.

Saygı ile eğiliyorum önlerinde.

 

2-The Dark Knight Returns: Call to Arms Heykeli

Ve yine Frank Miller’ın Dark Knight’ı.Yine oldukça kaslı,güçlü ve cesur bir Batman var karşımızda.

Gecenin karanlığıyla dans eden bir atın üzerinde Dark Knight’ı tasvir edildiği bu figürdeki at ile bu figür farklı bir boyuta taşınmış durumda. Ve bununla birlikte DC’nin en büyük heykellerinden biri olma özelliğine sahip.

Frank Miller’ın artık efsaneleşmiş çizgi romanı Batman:The Dark Knight Returns’tan ilham alınarak tasarlanan heykeli bize oluşturan ise Philip Ramirez. Hikayesi ise isminden de anlaşılacağı üzere Batman’in savaş öncesi bir orduyla buluşmasını ve Gotham’ı kurtarması anlatılıyor. Bu heykelden dünyada sadece 1000 adet üretilmesi sebebiyle koleksiyoncular için gerçekten eşsiz bir parça niteliğinde.

 

1-) Classic Confrontations: Batman vs. Killer Croc  Heykeli

Arkham Akıl Hastanesinden Gotham şehri kanalizasyonlarına doğru bir yolculuk. Elbette ki bir sebebi var. Killer Croc intikamı tatmak ve onun kanını dökmek için dışarı çıkıyor. BATMAN’İN KANINI!!

Bu heykelde Batman ve en çirkin düşmanının (kusura bakma Killer Croc öylesin) arasındaki destansı savaştan bir bölüm görüyoruz.Henüz kimin kazandığı net bir şekilde ifade edilmemişse bile sonunu tahmin etmek biz Dark Knight fanları için zor olmayacaktır. =)

Killer Croc, rögar kapağını patlatarak masum Gotham şehri sakinlerinden intikam alacak-mış gibi görünse de, Batman olağanca cool görüntüsüyle gölgelerin arasından süzülerek Killer Croc’un saldırısını durdurmak için her zamanki gibi hazır.

Bu heykelin 2 versiyonu var fakat benim beğendiğim, fotografta da görmüş olduğunuz 2013 versiyonu, aralarında aşırı bariz farklar olmamakla birlikte Batman’in kostüm renkleri 2013 versiyonunda çok daha iyi. Ancak yine 1500 adet üretilmiş olması sebebiyle bulunması zor heykeller arasında yerini almış bulunmakta.

Bu yazının sonuna yakışan;
We love you BATMAN <3

 

 

Comments

More in AKSİYON FİGÜR

To Top