Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRÜEn Pahalı 14 "Star Wars" Figürü!

En Pahalı 14 “Star Wars” Figürü!

Yetmişli yıllardan günümüze kadar adından söz ettirmeye devam etmiş ve büyük bir popüler kültür öğesi haline gelmiş Star Wars yalnızca film serisiyle değil; çizgi romanları, yan dizileri, video oyunları ve figürleriyle gündemde kalmış. George Lucas kurduğu evren ve kullandığı müziklerle pek çok alanda etki bırakmış şüphesiz fakat bu yazı figürleri ele alıyor.

En seçkin Star Wars koleksiyon figürlerinin yer aldığı listemiz aynı zamanda figürlerin geçmişiyle ilgili de fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

 1 – Boba ”Rocket” Fett (1979)

Fiyat:  $86.000

İlk figürümüz listedeki diğerlerine kıyasla biraz istisnai bir fiyata sahip çünkü asla satışa sunulmadı. 1978‘de füze ateşlemeli bir Battlestar Galactica oyuncağının güvenlik sorunu nedeniyle Kenner, “Roket Fırlatan Bobba Fett” tasarımını rafa kaldırmaya karar verdi. Neyse ki, ileri görüşlü bazı Kenner çalışanları, üretim öncesi modelleri taklit etti. 2016’da bir koleksiyoncu Star Wars koleksiyonunun “Kutsal Kasesi” olarak  $150.000‘a bir “Roket” Fett satmaya çalıştı.

Boba ''Rocket'' Fett (1979)

2 – Obi-Wan Kenobi with Double-Telescoping Lightsaber (1978)

Fiyat: $76,700 dolara kadar…

Çok nadir bulunan Roket Fett için asla üretime geçilmedi, bu Obi-Wan figürü ise kesinlikle geçti. Çift teleskopik ışın kılıcıyla (Kenner’ın hızla terk ettiği) duran Kenobi, kutuda hayatta kalan birkaçından biri. Temmuz 2018‘de, bu rakam eski Star Wars oyuncaklarının dünya rekoru olan 76.000 dolara satıldı. 

Obi-Wan Kenobi with Double-Telescoping Lightsaber (1978)

3 – Brazilian Glasslite Vlix Figure (1988)

Fiyat: $45,000

Kısa soluklu 1985 animasyon dizisi Droids’ten “Vlix” tanıdık gelmeyebilir. Kendisi Kenner tarafından planlanan ikinci seri Droids aksiyon figürünün parçasıydı, ancak yayınlanmadan önce kanal kapandı. Birkaç yıl sonra, bir Brezilya şirketi hurdaya atılan oyuncakların bazılarının haklarını satın aldı ve yalnızca Brezilya’da üretti ve sattı.

Brazilian Glasslite Vlix Figure (1988)

4 – Vinyl Cape Jawa (1978)

Fiyat: $28,000

Kenner’in ilk aksiyon figürlerinin bir parçası olarak bu küçük karakterimizi bu kadar nadir yapan şey, şirketin ürün piyasaya çıkarılmadan önce vinil pelerini pamukla değiştirmesiydi. Kenner, insanların küçük bir figüre aynı fiyatı ödemek için daha fazla kalite isteyebileceğine karar vermiş.

Vinyl Cape Jawa (1978)

5 – Luke Skywalker with Double-Telescoping Lightsaber (1978)

Fiyat: $25,000

Obi-Wan gibi Luke da çift teleskoplu bir ışın kılıcına sahipti. Çift teleskop o kadar hassastı ki Kenner ürün gönderilmeden önce onu değiştirmeye karar verdi. Kalan çift teleskoplu figürler çok nadir olduğu için geniş bir fiyat aralığı aldı.

Luke Skywalker with Double-Telescoping Lightsaber (1978)

6 – Boba Fett (1979)

Fiyat: $12,000’a kadar…

Karakterini çevreleyen mistik hava nedeniyle herhangi bir yinelemede popüler ve aranan bir karakterdir kendileri. 1979 Star Wars Holiday Special‘da canlandırılan bu figür Empire Strikes Back kartlarında ilk piyasa sürülen figürdü.

Boba Fett (1979)

7 – Special Action Figure Set Villains (1978)

Fiyat: $10,000’a kadar

Kenner tarafından üretildi. Başka nerede üç kötü adamı aynı yerde bulabilirsiniz ki? Paket tasarımı orijinal figürlere tam olarak uyuyor. Bu da bozulmamış paketleri nadir ve ikonik yapıyor.

Special Action Figure Set Villains (1978)
Special Action Figure Set Villains (1978)

8 – LEGO Millennium Falcon (2007)

Fiyat: $9,150

Lego Star Wars figürleri ve setleriyle piyasayı kasıp kavurduğundan bu listede yer alması biz pek de şaşırtmıyor. 500 Dolar’a mal edilen ve 5100 parçadan oluşan bu Falcon piyasaya sürülmüş en büyük ve pahalı LEGO setlerinin arasında yer alıyor. Kutusundan çıkarılmamış ve hatta tamamen yapılmış modeller bile bin dolar veya daha fazlaya mal olabilir.

LEGO Millennium Falcon (2007)

9 – Early Bird Certificate Package (1977)

Fiyat: $9,000

Eğer bu oyuncakların gerçek bir hayranıysanız, bunun ne olduğunu ve neden bir şaheser olduğunu kesinlikle bilmelisiniz. Anlaşmanın yapılması ve filmin yayınlanması arasındaki zamanın azlığından dolayı 1977 Noel‘ine hiç oyuncak yetişmedi. Kenner satışlarını kaybetmek ve daha da önemlisi çocukları hayal kırıklığına uğratmak istemediği için gelecek yıl için bir sertifika paketi satın alarak oyuncak sözü verdiler. 

Early Bird Certificate Package (1977)

10 – Death Squad Commander (1978)

Fiyat: $6,500

Kenner tarafından çıkarılan ilk figürlerden olan bu arka plan karakteri listeye girebildi çünkü Vinil Pelerinli Jawa figürü gibi gözle görülür bir değişiklik geçirdi. Siz onu ‘Star Destroyer’ komutanı olarak tanıyabilirsiniz, Kenner bu ismin kulağa ne kadar tuhaf geldiğini fark ettiğinde onu değiştirdi, ama paketteki orijinal ismi onu nadir kılıyor.

11 – Droids Boba Fett (1985)

Fiyat: $6,000

On dört bölümlük Drodis animasyon serisinden bir başka karakter daha: Boba Fett. Kendisi Vlix kadar nadir değil ama içinde altın kaplamalı bir madeni para ve siyah ‘Imperial Blaster’ olduğundan size hala oldukça pahalıya mal olacaktır. 

Death Squad Commander (1978)

12 – Gamorrean Guard with Collectors Coin (1985)

Fiyat: $5,500 

Kim Jabba the Hutt’a hizmet etmek istemez ki? Özellikle kendi figürünüzü ve özel koleksiyoner madeni paranızı almak istemeniz durumunda. Orijinal paketteki para bu figürü nadir kılıyor.

13 – Han Solo (1978)

Fiyat: $5,400

Kart arkasında bozulmamış şekilde duran bir aksiyon figürü olarak Harrison Ford. Kırk yıldan yaşlı ve bu onu oldukça nadir yapıyor. Görseldeki ise kendinden sonra çıkarılan ”Büyük Kafa” Han Solo‘nun daha değerli bir versiyonu olan ”Küçük Kafa” Han Solo.

14 – Yak Face (1985)

Fiyat: $4,000

Bu tanıdık olmayan yüz, bazen sigara maskotu Joe Camel‘la karıştırılan, Kenner’ın Power of the Force serisine aitti. Bu seri, Avrupa ve Kanada’nın aksine Amerika’da satışa sunulmadan önce iptal edilmiş. Bu da onu koleksiyoncular için gizli bir mücevher haline getirmiş.

 

Kaynak: https://www.popularmechanics.com

BENZER HABERLER

Hot Toys’dan The Flash – Batman (Modern Suit) Figürü Geliyor!

0
Hot Toys, The Flash filminden Michael Keaton'un canlandırdığı Batman'in Batman (Modern Suit) figürünü duyurdu. 11.5'' (30cm) uzunluğunda duran figür aksesuarları ise şu şekilde: 6 adet değiştirilebilir...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM & İNCELEME @Creality3D ​

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM...

0
FSD'DE BUGÜN! Sevgili FSD Ahalisi, biliyorsunuz ki bir süredir diorama çalışmaları yapmaktayım. Bunun için airbrush'ından tutun da dramere kadar bir çok alet edindim ve çalışmalarıma...
- Reklam -