Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaFİGÜR FOTOĞRAFÇILIĞIFigür Fotoğrafçılığına Giriş: Nedir Bu Figür Fotoğrafçılığı?

Figür Fotoğrafçılığına Giriş: Nedir Bu Figür Fotoğrafçılığı?

Herkese merhabalar, ismim Emre ya da sizlerin beni tanıyabileceği kullanıcı ismim ile “@iseeworldoftoys”. FSD’nin nazik teklifi ile elimden geldiğince, dilim döndüğünce, kalemim el verdiğince sizlerle olacağım. Hem kendi bildiğim şeyleri size anlatmaya çalışacak, hem bu köşede sizinle beraber yeni denemeler yapacak hem de fırsat buldukça sorularınıza cevap vereceğim. Peki kimim ben?

Yaklaşık 4 senedir Lego koleksiyonculuğu yapan daha kısa bir süredir de figürler toplayan, sizin gibi bir FSD okuruyum. Aynı zamanda hobi olarak fotoğrafçılık ile uğraşınca iki hobimim birleşmesinin iyi olacağına karar verip figür fotoğrafçılığı yapmaya başladım. Bu süreçte çektiğim görselleri paylaşabileceğim bir Instagram sayfası kurmayı da ihmal etmedim. Sizlerle burada tüm bu figür fotoğrafçılığı süresince başımdan geçenleri, edindiğim tecrübeleri, fotoğraf çekerken kullandığım yöntemleri, kamera çeşitlerini, efekt ve ışık kullanımlarını ve aklınıza gelebilecek figür fotoğrafçılığı için kullanılabilecek bütün yöntemleri anlatmaya çalışacağım.

Başlıkta da bahsettiğimiz gibi nedir peki bu figür fotoğrafçılığı? Elinizdeki herhangi bir kamera hatta cep telefonu ile bile sahip olduğunuz herhangi bir figürün fotoğrafını çekmektir. Yaptığınız çekimin yeri, figürünüzün durduğu poz yani pozlama (Pozlama sahip olduğunuz figürün eklemleri izin verdiğince çeşitli davranış ve duruşlarda şekillendirilmesi olarak anlatılabilir.) ve fotoğrafı ortaya çıkaran yegane şey ışıktır.

 

 

Çekim esnasında pahalı ekipmanlar, çeşitli ışıklar kullanarak kareler yakalayacağınız gibi sırt çantanıza attığınız iki figür ve cebinizdeki telefon ile de çekimler yapabilirsiniz. Bu çekimlerde kullanabileceğiniz yöntemleri ileriki yazılarda mümkün olduğunca detaylandırarak ve örneklendirerek anlatmaya çalışacağım. Hatta her hafta paylaştığımız teknikler kullanılarak çektiğiniz fotoğrafları bizlerle #fsdtoyart etiketi ile paylaşırsanız belki haftalık ufak yarışmalar da düzenlemiş oluruz.

Neden yapıyoruz figür fotoğrafçılığını? İşin temelini kendi adıma anlatmam gerekirse, sahip olma şansı edindiğim figürleri sanki o filmin yönetmeni ve o filmin bir parçası gibi görüntüleyebilme iç güdüsüydü.

 

 

Örnek vermek gerekirse bu çekimde kullandığım Sideshow Collectibles’ın ürettiği 1/6 Scout Trooper, çekim esnasında eklemlerinin verdiği rahatlık sayesinde istediğim şekilde pozlamama izin veriyordu. Kullandığım dekorlar ise pek çoğumuzun parklardan bulabileceği dal ve çalı çırpı parçaları, arka plan ise bir bilgisayar ekranından ibaretti. Ekstra bir ışık da kullanmamıştım.

 

 

Biraz daha fiyat performans olan bir çekim için konuşmamız gerekirse, bu çekimde Hasbro’nun Black Series Serisine ait 6 İnç Incinerator Trooper figürü ve daha yakın çekim yapmaya yarayan bir lens ile yapılan bir çekimdi.

 

 

Ölçeği biraz daha küçültelim , Custom yapılan 3,75 inç figürlerin bulunduğu bu çekim için kullandığım tek şey cep telefonumun flaşı ile yansıttığım ışıktı. Tüm bu ışık oyunlarını uzun uzun anlatacağımı tekrar söyleyerek son bir örnek vererek yazımı sonlandıracağım, çekimler sırasında her ne kadar ortaya çıkardığınız fotoğrafın ışığı ve bu ışık için yaptığınız oyunlar etkili olsa da başarılı bir kare çekmenizi sağlayan bir diğer olgu da komposizyondur. Nedir peki bu komposizyon? Kompozisyon bizim konumuz için bahsetmek gerekirse, çektiğiniz kare de anlatmak istediğiniz olaylar bütünüdür. Karede bulunan bir ya da birden çok figürün durduğu pozisyon anlatmak istedikleri yani fotoğrafın senaryosudur. Bir örnek vermek gerekirse:

 

 

Bir önceki çekimde kullandığımız Hasbro Incinerator Trooper figürüm ile Kotobukiya’nın Stormtrooper figürlerini bir arada kullandım. Her ne kadar iki figürün boyutu farklı olsa da çekilen karedeki perspektif açısı sayesinde figür boyutları neredeyse aynı noktaya geldi. Ayrıca bu çekim için kullanılan kompozisyonda amaçlanan şey bir orman baskını sırasında çekilmiş bir pozdu. Arkadaki figürlerin hareketli hali, sol altta kullanılan ışık oyunu tamamen ortada bulunan ve ana konumuzu oluşturan Incinerator Trooper figürümüzü daha kahramansı bir havaya sokmak içindi. Bu sayede fotoğrafa ilk baktığınızda kahraman figürü görecek ama fotoğrafı incelemeye başladığınızda arkada yaşanan aksiyon sahnesini fark ediyor olacaksınız. Doğru odak noktası doğru komposizyon için uygun bir örnek.

Buraya kadar okuyan herkese can-ı gönülden teşekkürlerimi sunarken bu haftalık yazımı sonlandırıyorum. Kısa bir özetle ne anlatmaya çalışacağımı, çekim yaparken nelere dikkat ettiğimi sizlerle paylaştım. İlerleyen yazılarda FSD için çekimler yapacak bu çekimlerde konunun detaylarına ve derinliğine daha çok ineceğiz. Okuyan herkese teşekkürlerimi sunuyor, keyifli günler diliyorum.

BENZER HABERLER

2022 Yılının En İyileri

0
Merhabalar sevgili FSD okurları! Bir yılı daha siz değerli okurlarımızla geri bıraktık. Figürcünün Seyir Defteri olarak oturup düşündük ve 2022 yılının en iyilerini sizler...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -