Pazartesi, Mart 27, 2023
Ana SayfaİNCELEMELERHalloween Ends Film Eleştirisi

Halloween Ends Film Eleştirisi

Korku türüne ve bilhassa slasher janrına oldukça iz bırakmış John Carpanter’ın unutulmaz korku filmi Halloween, 1978’de yayımlandığında büyük bir ilgi görmüş; hem gişede tarihe geçecek bir iş çıkartmış hem de seyircilerden aldığı beğeniyle türün unutulmazları arasına girmeyi başarmıştı. Nitekim 1978 yapımı ilk filmin ardından onlarca devam filmi çekildi. 2018 yılında uzun bir aranın ardından (Rob Zombie’nin çektiği “remake” filmleri saymazsak) David Gordon Green’in yönettiği ve orijinal film dışındaki filmleri yok sayan seri resmen “start” almıştı. Yeni üçlemenin ilk filmi hem fanlar hem de eleştirmenler tarafından çok sevilmiş ve övgüyle karşılanmıştı. Üstüne üstlük bu filmde Haluk Bilginer de önemli bir role sahipti. Ardından geçtiğimiz yıl serinin devam filmi niteliğindeki Halloween Kills karşımıza çıktı. Seride bir köprü görevi gören ve en şiddet dolu Halloween filmlerinden biri olarak gösterilen devam filminin ardından seriye noktayı koyan ve Halloween Ends ismini taşıyan üçüncü film vizyona girdi.

Halloween Ends | In Theaters & On Peacock October 14, 2022

Halloween Kills filmden tam olarak bir yıl sonrasında yaşananları anlatan Halloween Ends, Michael Myers mitine (şimdilik) noktayı koyuyor. Corey karakteriyle seride yeni bir anlatı oluşturmayı da deneyen film, maalesef oluşturmaya çalıştığı anlatının içinde kayboluyor; üstüne üstlük Halloween Kills filminde doyduğumuz vahşetin ve gore’un yanına bile yaklaşamıyor. Corey ve Allyson karakteri arasında oluşturulan aşk ise filme neredeyse hiçbir şey katmamakla birlikte serinin fanlarını sinirlendirmeyi başaracak cinsten bir iticiliğe sahip. 90’larda çekilen aşk temalı vampir filmlerini hatırlatan bu “aşk” sahneleri filmin karanlık olmaya çalışan tonunu da iyice düşürüyor. Film son olarak da diğer “başarısız” Halloween filmlerini yaptığı hataya düşüyor ve Michael Myers karakterine bir anlam yüklemeye çalışıyor. Saf kötülüğün tam anlamıyla kendisi konumundaki bir karakteri anlamlandırmaya çalışmak, klasikleşmiş bir serinin baş kahramanına paralel bir hikaye oluşturup üstelik bunu “aşk” temasıyla süslemek kadar yetersiz ve gereksiz.

Halloween Ends · Film 2022 · Trailer · Kritik

Yine de serinin hayranlarını sürprize uğratacak bölümler taşısa da negatif tarafları fazlasıyla ağır basan bir film olmuş Halloween Ends. Üstelik benim gibi korku türündeki filmlere fazladan tolerans gösteren sinemaseverler bile bazı bölümleri anlamlandıramayabilir. Filmin pozitif yanları da en azından hiç yok değil. Gayet şaşırtıcı ve sürpriz bir açılış sekansı barındırdığını, izlediğim salondaki birçok seyirciyi sürprize uğratan bir sekans olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

Serinin hayranıysanız sinemada izleyip yer yer keyif almanızı umsam da filmin aynı zamanda Peacock platformunda sinemalarla aynı zamanda yayımlandığını da ekleyeyim.

BENZER HABERLER

The Last of Us İlk Sezon Değerlendirmesi

0
Çıktığı günden beridir oyun dünyasını kasıp kavuran ve yıllar içerisinden bir video oyunu klasiğine dönüşen The Last of Us, 2020'deki devam oyunundan aldığı rüzgarla...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -