Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

Spawn Series 27 The Art of Spawn Gunslinger İncelemesi!

Spawn Series 27 The Art of Spawn Gunslinger İncelemesi!
Fotoğraf: Selim Mümtaz

HEYKEL

Spawn Series 27 The Art of Spawn Gunslinger İncelemesi!

Nereden başlasam ? Nasıl anlatsam ? Çok zor bir durum çünkü bende Spawn denildiğinde sular duruyor. Todd McFarlane yani Spawn’ın yazarı ben 15 yaşımdayken hayatıma girdi, belki daha erken de olabilir tam olarak hatırlamıyorum. Şimdi yaş 29 siz düşünün ! Hala Spawn tutkum ilk gün ki gibi.

Bu incelemede Spawn’ın efsane statülerinden birini inceleyeceğiz. Ben bu figürü bulmak için az ter dökmedim arkadaşlar ! Gerçekten zor bulunan ve bulanın da kolay kolay satmadığı bir figürü inceleyeceğiz. Lafı uzatmadan başlıyorum bu harika parçayı anlatmaya.

Cehennem’in Kovboyu

Bazı kovboy filmlerinde karşımıza gizemli ve aşırı havalı bir silahşör çıkar. Havadakini, karadakini vurur ve adamın aksiyonları bile gizemlidir hiç o havalı duruşunu bozmaz. İşte Gunslinger Spawn’da öyle bi kafada. Todd McFarlane öyle bir karakter yarattı ki çoğu kahramanın gidemediği yerlere gidebildi, sınırları olmadı. Marvel’ın ve DC comics’in domine ettiği piyasada Image comics’i şaha kaldıran eser Spawn’dır. İşin ilginç tarafı Spawn çıktığında o kadar çok tutuldu ki o ay Marvel ve DC comics’in çizgi romanlarını sollayıp zirveye oturmuştu.

Neyse konuyu dağıtmadan ben devam edeyim. Bu parça Art of Spawn serisinin 27. sidir ve nadir yapılan 12 inc statülerdendir. Yanlış hatırlamıyorsam 2015 ‘ de üretilmiş olmakla birlikte aşırı şekilde ilgi görmüştür. Bu ilginin nedenini yazımız ilerledikçe anlayacaksınız.

Şu McFarlane Toys’un Güzel Detayları Beni Benden Alıyor

Şimdi şöyle bi durum var biz site sakinleri olarak fiyatı uygun ama boyaması ve detay kalitesi yukarılarda figür yapan firmaları çok seviyoruz. Verdiğin parayla, yediğin hot dog’a bak hesabı. Duyar gibiyim ” O söz öyle değildi! ” dediğinizi ama ben orijinalini yazarsam bu son yazım olur büyük ihtimal.

Detay incelemesinden düşman ayağa bakar diyerek alttan yukarı doğru incelemeye başlıyorum. İlk olarak kovboy çizmelerine değinmek istiyorum. Koyu kahve rengi havalı bir kovboy çizmesine sahip bizim Spawn reis, en can alıcı noktası ise bana göre çizmenin sivri ucunda olan metal işlemeli bölüm. Gerçekten efsane durmuş. Pantolon bildiğin Levi’s jean gibi! Gerçek kumaş olmayıp da dokuyu bu kadar güzel verebilmek her yiğidin harcı değil. Özellikle pantolonun katlanmış veya kırşmış alanlarını harika bir boyama ve detayla vermişler.

Asıl can alıcı noktaya geldik millet! Spawn’ımzın o harika silahşör kemeri resmen figürü konuşturuyor. çaprazlama takılmış iki kemer, biri silah kemeri diğeri de pantolonu tutuyor aynı zamanda da zincir ve ipe bağlı kemik parçalarıyla bizi bizden alıyor. Zincirler plastük değil (zaten genelde spawn figürlerinde gerçek zincir kullanılıyor) ve kemikleri tutan ip hasır örme ip. İp’in hasır olması bile ayrı hava katmış bana göre.

Gelelim statümüzün göğüs ve karın bölümüne. Normal Spawn çizimlerine göre bu Gunslinger Spawn biraz zayıf kalmış. Yani skinny gibi olmuş. Kaslı ama Spider-Man gibi bir fiziğe yakın olmuş. Ben alışmışım iri yarı Spawn çizimlerine ondan gözüme battı. Tabii vücut yapısının dışında asıl olay vücuduna yapışmış kostümün kaslarını deli bir detayla göstermesi. Elleri zaten ayrı bir havalı olmuş, pençe gibi görünen parmaklar ve elin üstünde ki damalar çok çok üst boyuta taşımış figürü.

Ceketine diyecek lafımız yok. En azından benim yok, renk ve gölgelerinde ki tonlamalar Spawn’ın peleriniyle aynı olması çok iyi olmuş. Son olarak da gizemine gizem katan kovboy şapkası. Evet sıradan bir kovboy şapkası değil ama zaten Spawn sıradan değil. Şapkasının yapısından dolayı fazla bi detayı olmasa bile son dokunuş olarak harika olmuş.

Konuyu Kapatırken…

Bu aralar Gunslinger Spawn bulmak zor arkadaşlar, bunun gerçeğiyle yüzleşelim. Fakat imkansız değil hatta ülkemizde bulmanız bile olası. Zamanında ben öyle aldım. Aklınızda bulunsun bu parça nadire düştüğünden dolayı 2.el satanlar biraz şişiriyor fiyatı. Pazarlık yapın yani :). Ek olarak şöyle bir alternatifiniz de var; Gunslinger Spawn’ın 6’inch’lik versiyonu da var fakat yine kolay bulunmuyor. Son olarak benim nacizane tavsiyem McFarlane Toys’u takip edin. Çok iyi çalışmaları çok güzel fiyatlara alırsınız. Dediğim gibi fiyatlarına göre deyatları ve kalitesi çok yüksek bir firma ve güncel çalışıyorlar. The Walking Dead figürleri yine bu firmanın. Destiny oyunu ve Stranger Things dizisinin figürleri de keza öyle.

Destiny demişken, o seriden de inceleme yolda. Niye yolda diyorum çünkü kargo hala gelmedi. Gelecekte de bir Stranger Things dizisi fanı olarak Demogorgon tanıtımı yapmak isterim.

Kendinize cici bakın dostlar. Raflarınızda figürleriniz bol olsun. Görüşmek üzere…

Yorumlar

Daha Fazla HEYKEL

Advertisement

Çok Okunanlar

Advertisement Jedbang Collectibles
Advertisement
To Top