Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

En iyi 5 Hot Toys – Star Wars Aksiyon Figür Listem!

Konuk Yazar: Atakan Güre'den Star Wars Hot Toys Koleksiyonu!

AKSİYON FİGÜR

En iyi 5 Hot Toys – Star Wars Aksiyon Figür Listem!

Herkese Merhaba,

Ben Atakan, uzun süredir içeriklerini severek takip ettiğim Figürcünün Seyir Defteri ekibine ben de katıldım.

Sizlerle 1/6 ölçek Star Wars figürleri hakkında güncel haberleri, Hot Toys / Sideshow Star Wars figürlerinin kutu açılışları ve kendi koleksiyonumla alakalı tanıtımları paylaşacağım. İlk yazımın da birçoğumuzun favorisi Star Wars Orijinal Üçleme için; Hot Toys’un geçtiğimiz yıllarda çıkarttığı bana göre en iyi beş figürü belli bir sıralama olmadan sizlere yazmak istedim.

Keyifli okumalar dilerim. =)

Liste:
GRAND MOFF TARKİN,
PRİNCESS LEİA,
YODA,
HAN SOLO,
PALPATİNE,


Grand Moff Tarkin

Peter Cushing kendine özgü, benzersiz bir görünüme sahipti. Uzun, kemikli bir burun, çıkık elmacık kemikleri, çizgi şeklinde dudaklar, keskin bir çene, ince telli kaygan saçlar, sert bakışlı yeşil gözler.

Hot Toys çoğunlukla ortalamanın üzerinde portreler yapar ancak bu sefer bir adım daha ileri gitmiş ve yukarıda saymış olduğum Peter Cushing’in yüz hatlarını eksiksiz bir şekilde bu figüre işlemiş.Figüre baktığınızda işte bu, ilk Death Star’ın komutanı, İmparatorluk’un gelmiş geçmiş en yüksek rütbeli askeri ‘Grand Moff Tarkin’, ve kesinlikle daha iyisi olamazdı diyorsunuz.

Figürün kutu içeriğinde aksesuar olarak: 4 adet kontrol kalemi, Tarkin’in ikonik sandalyesi mevcut. Ayrıca Hot Toys’un Star Wars figürleriyle özdeşleşmiş klasik figür standıyla birlikte 4 adet değişebilir el (figürde takılı olanlarla birlikte toplamda 6) bulunuyor.

Figürü aynı zamanda ANH (A New Hope) Darth Vader ile birlikte ikili set olarak da satın alabilirsiniz. Ancak ikili setin tek esprisi kutu içeriğinde ekstradan sorgu droidinin bulunması. Setin diğer üyesi Darth Vader her yönüyle çok ama çok başarısız bir figür. Artikülasyon, kumaş kalitesi, özensiz işçilik, kaskın mat rengi vb. sebeplerden dolayı ikili seti öneremiyorum. Bu dört dörtlük figürün yanına Hot Toys – Rogue One: Darth Vader kesinlikle daha çok yakışacaktır.Princess Leia (Hoth)


En sevdiğin Star Wars filmleri hangileri diye soracak olursanız cevabım çok net olacaktır; Açık ara 1- The Empire Strikes Back 2- The Revenge of the Sith…

ESB‘nin favori filmim olmasının bir çok nedeni var; epik Hoth Savaşı, Luke Skywalker’ın Master Yoda’nın yanında Jedi eğitimine başlaması, kısa ekran süresine rağmen zamanla en popüler Star Wars karakterlerinden biri haline gelen Kelle Avcısı Boba Fett ile birlikte İmparator Palpatine’in ilk kez beyaz perdede görünmesi. Cloud City’de, Darth Vader ve Luke Skywalker arasında geçen düello ve tabii ki Darth Vader’ın, Star Wars hayranlarının hafızasına kazınan o unutulmaz repliği: “No, I’ m your Father…”

Yukarıda saymış olduğum nedenlerin dışında filmin açılış sekansının geçtiği Hoth gezegeninin her detayını ayrı seviyorum. Echo Üssü, Snowtrooperlar, karakterlerin kostüm dizaynları, Snowspeederlar, gezegende yaşayan yaratıklar (Wampa, Taun Taun) gibi…

Hot Toys’da geçtiğimiz yıllarda bu unutulmaz filmle alakalı Darth Vader, Boba Fett, Bespin Leia, Snowtrooper, Yoda, Bespin Luke figürlerini çıkartmıştı. Ancak 2018 yılında çıkarttıkları Hoth – Prenses Leia figürü benim için hepsinin önünde yer alıyor.

Bilemiyorum belki de bu durum Hoth gezegenini ve filmin açılış sahnesini çok sevmemle alakalıdır. Ancak bir gerçek var ki Hoth Leia figürü firmanın hem 2016 yılında çıkartmış olduğu “ANH Leia” hem de bu yılın başında çıkan “Bespin Leia” figürlerinden bir iki adım önde bulunuyor olması.

Muhteşem bir Head Sculpt. Kaşlar, parlak dudaklar, göz çevresindeki makyaj… Çok etkileyici.Bunun dışında kusursuz saç/yüz boyaması, oldukça kaliteli malzemeden yapılmış yelek, tulum ve botlardan oluşan kostümle birlikte Hot Toys çıtayı tekrar yükseğe çıkartmış.

Figürün kutu içeriğinde 6 adet değişebilir el (figürde takılı olanlarla birlikte 8), blaster, koruma gözlükleri, kaynak cihazı ve solunum maskesi bulunuyor. Tüm bu özellikler figürü bana göre en iyi 1/6 ölçek Leia figürü yapıyor.Empire Strikes Back Yoda

“Kuvvetli bir müttefiktir güç, hayat yaratır onu, büyütür, onun enerjisi sarar çevremizi, bağlar bizi birbirimize, hissetmelisin gücü etrafında, burada, aramızda, ağaçta, kayada, her yerde…”

Bundan tam 40 yıl önce öğretti bize gücün aydınlık tarafına giden yolu. İşte bu cümlelerle Yüce Jedi Üstadı Yoda, öğrettiği gibi tıpkı 800 yıl boyunca genç Jedi’lara.

Firma, yaşlı ve yıpranmış yüzleri gerçekten çok iyi yapıyor. Orijinal üçleme için çıkartılan Luke Skywalker figürleri uzaktan bakıldığında Mark Hamill’i sadece andırırken, Episode 7 ve 8 için çıkartılan Luke figürleri olağanüstüydü. Keza aynı şeyleri Tarkin, Palpatine, EP 7 Leia, Count Dooku, EP 2 ve EP 4 Yoda için de söyleyebiliriz. Hepsi kusursuza yakın hatlara ve detaylara sahipler.

Figürün kutu içeriğinde iki farklı head Sculpt bulunuyor. Birincisinin gözleri açık ve yumuşak doğal yüz hatlarına sahip. Figür sanki size bakıp; Yoda vari içten bir “mmmm!?” diyor. İkincisinin ise gözler kapalı. Şimdi filmde Yoda’nın force kullanarak bataklıktan Luke’un X–Wing’ini çıkarttığı sahneyi gözünüzde canlandırın. işte bu…

Kutu içeriğinde bulunan Dagobah diorama base ise figürün havasına hava katmış. Hot Toys’un yaptığı bir diğer doğru iş ise figürde sculpt saç kullanmak yerine gerçek saç kullanması olmuş. Özetle figür boya işçiliği, kıyafetleri, aksesuarlarıyla her şeyiyle dört dörtlük. Belki artikülasyon konusunda bir puan kırardım ama bunca güzellik arasında bu durumu görmezden gelebilirim. Star Wars koleksiyonerlerinin kaçırmaması gereken bir figür.Han Solo Stormtrooper Disguise

George Lucas, Harrison Ford’dan önce Han Solo’yu canlandırması için Al Pacino, Nick Nolte, Billy Dee Williams (Lando Calrissian), Kurt Russel gibi isimleri düşünüyordu. Hatta Al Pacino bir röportajında Han Solo rolünün ilk olarak kendisine teklif edildiğini ancak senaryo metnini anlamadığı için filmde yer almayı kabul etmediğini, bunun da hayatı boyunca yaptığı en büyük hata olduğunu itiraf etmişti.

Harrison Ford ise George Lucas tarafından sadece senaryoda geçen diyalogları okuması için iş alınmıştı. Fakat Ford diyalogları belli alaycılıkla okuyunca Lucas’ın kafasında çizmiş olduğu Han Solo karakteri bir anda karşısında ete kemiğe büründü ve hiç düşünmeden kendisine rolü verdi.

Han Solo, Ford ile birlikte sinema tarihindeki ölümsüz karakterlerden biri olurken; Harrison Ford bu rol sayesinde kazandığı şöhret ile birlikte ilerleyen zamanlarda Indiana Jones, Kaçak, Blade Runner, Air Force One, Witness gibi filmlerde sergilediği performanslarla Tom Hanks’in ardından tüm zamanların en fazla gişe yapan 2. Oyuncu konumuna geldi.

Hot Toys ise 2015 ve 2017 yıllarında çıkarttığı iki Han Solo figürüyle, karakteri koleksiyonerler için ölümsüzleştirdi. 2015 ANH Han Solo figürü bizleri bir çok açıdan hayal kırıklığına uğratsa da (üstünkörü boyanmış saçlar, sert eklemler, Solo’ya yakışmayan mimiksiz bir ifade vb.) 2017 çıkışlı Han Solo Stormtrooper Disguise Exc. versiyonda; Solo’nun o vurdum duymaz, alaycı, kendini beğenmiş yüz ifadesi neredeyse kusursuz bir şekilde figüre aktarılmıştı.

Şu anda Hot Toys Han Solo Stormtrooper Disguise Versiyonu Amazon, E-Bay gibi sitelerden $400-$500 aralığında satın alabiliyorsunuz. Şansınız yaver gider de daha uygun fiyatlarda bu figüre denk gelirseniz kesinlikle bu fırsatı tepmemenizi ve figürü koleksiyonunuza katmanızı tavsiye ederim, çünkü Han Solo Storm Trooper Disguise’ı bulmak gerçekten çok ama çok zor.

Not: Hot Toys – Han Solo versiyonu kadar başarılı olmasa da- 2016 yılında Luke Skywalker Storm Trooper Disguise figürünü de çıkartmıştır.İmparator Palpatine

O, Galaktik Cumhuriyet’in son Başkanı. Galaktik İmparatorluk’un ilk İmparatoru. Sith’in Jedi Düzeninin sonunu getiren kara lordu. Darth Maul, Darth Tyrannus, Darth Vader gibi galaksiye korku saçmış Sith’lerin ustası. O, Nam-ı Diğer Darth Sidious.

Hot Toys geçtiğimiz yılın başında Deluxe ve Regular versiyonlarıyla birlikte İmparator Palpatine figürünü beğenimize sundu.

Yazıyı hazırlamadan önce bazı koleksiyoner dostlara da orijinal üçleme için çıkartılan favori figürlerini sordum, kiminin listesinde Palpatine vardı kiminin yoktu. Açıkçası ben de çok arada kaldım. Palpatine yerine ANH Obi-Wan Kenobi figürünü listeye almayı düşünüyordum hatta yazısını bile hazırlamıştım ancak son anda Palpatine’de karar kıldım.

Hot Toys, head sculptları yaparken fazla riske girmiyor. Hemen her figürünün yüz hatları, detayları birbirine benziyor. Dik bakışlar, kapalı ince dudaklar, sinirli mi, değil mi belli olmayan ifade, hafif çatık kaşlar.

Palpatine’i diğer parçaların önünde tutmamın ana nedeni ise: Hot Toys’un kendi bilindik kalıbının dışına çıkarak İmparator’un o ürkütücü, tehditkar, şeytani gülüşüyle birlikte, kendine has alaycı bakışlarını bu figüre kusursuz bir şekilde yansıtması ve durumun figürün gerçekmiş gibi görünmesini sağlaması oldu. Benim hoşuma giden bir diğer nokta hem pelerin hem de pelerinin altındaki gri tunik için kullanılan kumaşın kalitesi, gerçekten üst düzey.

Pelerinin kol ve kapüşonun uç kısımlarına ince teller konulmuş. Bu hoş detay figürün duruşuna doğallık katarak daha gerçekçi pozlamalar yapabilmenize olanak sağlamış. “Regular” versiyon kutu içeriğinde 6 adet değişebilir el, baston, ellere takılabilen iki adet Force Lightning bulunuyor. “Deluxe” versiyonda ise bunlara ek olarak Luke Skywalker’ın ışın kılıcının kabzası ve LED ışıklı İmparatorluk tahtı bulunuyor.

Yalnız tahtın bir kusuru var. Figürü tahtta yerleştirdiğinizde figürün maalesef ayakları yere değmiyor. Evet, yanlış okumadınız. Koca İmparator tahtta sıranın üzerinde ayakları yere değmeyen ilkokul çocuğu gibi görünüyor. Bu görece kabul edilebilir hatanın dışında figür, dış görünüşü, artikülasyonu, karaktere uygun aksesuar içeriğiyle koleksiyonlarda yer almayı tamamıyla hak ediyor.

Not: ESB Darth Vader ve ROTJ Boba Fett’te bu listede olabilirdi ancak head sculpt işçiliğini ön planda.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, bir sonraki yazımda görüşünceye kadar, hepinize sağlıklı günler dilerim.

Comments

More in AKSİYON FİGÜR

To Top