Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

İnceleme: Sideshow – 1/6 Ölçekli The Joker Figürü!

Fotoğraflar: Selim Mümtaz

AKSİYON FİGÜR

İnceleme: Sideshow – 1/6 Ölçekli The Joker Figürü!

Deliliğin bir başka boyutu

Selamlar sevgili dostlar! Bugün DC Comics tarihinin en çok sevilen kötü adamını konuk ediyoruz. En azından bana göre öyle. Lafı uzatmaya gerek yok başlıktan da anlaşıldığı üzere Joker’den bahsediyorum.

Çizgi romanlarda ve beyaz perdede bir sürü joker gördük, kimisini sevdik kimisini de bünyemiz kabul etmedi.

Batman’in bir sevdiğim yanı ise gerçekten düşmanlarının karizmatik ve karanlık olması. Joker başta olmak üzere; Bane, Scarecrow ve Penguin gibi bir çok güzel tasarlanmış ve karizmatik düşmanı var Batman’in Ama tabii ki Joker bir başka.

En Çizgi Roman Hali

Sideshow’un bu figürü şuan piyasada bulabildiğim boyut ve kostümlü figürlerden en çizgi romandan fırlama olanı. Zaten ben de alırken buna dikkat ettim. Çünkü Heath Ledger’ın Jokeri dışında bir beyaz perde Jokeri istemiyordum.(Ledger DX hot toys hala bulamadım o başka 😀 ) Sideshow’un bu figürü ile aradığımı buldum comic kafasına ulaştım diyelim.

Memnun olduğum yanları, memnun olmadığım yanlarını örtecek kadar fazla bunu size açık açık söyleyebilirim. Kimileri bu figüre bayılırken kimileri de sevmemiş olması bu figürü daha ilginç yapıyor bence.

Sideshow, Hot toys kadar başarılı olamasa da 1/6’da figürde yine de kötü iş çıkarmıyor.

  

Kafalara Gel !

Hemen hız kesmeden kutudan başlayalım;

Kutu sade ve şık, böyle figürlerden beklediğimiz hareketler kısacası. Kutudan ziyade o kadar çok takım taklavat çıkıyor ki kutudan şaşırıyoruz ve en küçük parçanın bile detayları sizi sevindiriyor.

Bu konuya ayrıca gireceğim birazdan. Şimdi Head sculpt’a (kafa modellemesi) geçiyorum hem de son hızla.

Arkadaşlar çok iyi çalışılmış bir Head Sculpt ile karşı karşıyayız ve iki tane farklı kafamızın olması daha da harika. Yukarıda gördüğünüz figürün üstündeki kafa (ben onu çıkardım diğeri deli gibi kahkaha atıyor diye onu taktım) ve de ikinci kahkaha atan ve şapkası olan bir kafamız var. Keşke şapkayı da ayrı verselermiş iyi olurmuş.

Teçhizat Sıkıntımız Yok

”Anlatmaya gerek yok! Görüyorsunuz!” diye başlayabilirim. Aslında öyle başlamalıyım bence, çünkü listelemeden yazıma devam edersem elbet bir parçayı unutacağım.

Bakalım Joker’imiz de neler varmış ;

• iki kafa sculpts
• Poker kartları
• Düz jilet
• Dinamit
• Çakmak
• ‘BANG!’ Bayraklı 6 patlar silah
• Terzi Kumaş kostüm, Kuyrukları ile Tuxedo Coat, Trençkot ve daha fazlası!
• Baston
• Çok Eldivenli eller
• Buzzer El
ve 6 adet el bulunuyor.

Joker’i bilen bilir silahlar, bıçaklar ve patlayıcılarla çok haşır neşir bi karakter. Bu kadar ekipman kullanan bir karakterin figürüne de böyle ekstra aksesuarlar yakışıyor.

Aksesuarları da yabana atmamak lazım çünkü detayları güzel verilmiş. Örneğin; Joker’in Zippo çakmağının üzerinde ki soytarı kafası ve ya altı patlar silahında ki detaylar.

Kostüm İşi

Kostüm fevkaladenin fevkinde dersek hata etmiş olmayız(Bülent Ersoy ablamıza selamlar) fakat Sideshow’un böyle figürlerde body work’leri maalesef sınıfta kalıyor. Body yüzünden daha güzel görünebilecek kostüm sönük kalıyor. Her kıyafet parçasının kumaşı farklı olması beni heyecanlandırdı ve mutlu etti.

Özellikle kuyruklu ceketi ve üstünde bulunan sarı papatya gerçekten inanılmaz.(çiçeğin nesini abartıyorsun demeyin sakın ! o çiçek az adamı gazıyla halletmedi!)

 

Sırf ceketi ön planda olsun diye trençkotunu giydirmedim. Hani Ahmet Gezer video incelemelerinde diyor ya; ” Türkiye’de figürler daha ucuz olsa aynı figürden alıp farklı pozlamalar yapsak…” diye harbiden bu figür ile bu düşüncesine tekrardan hak verdim. Harika pozlamalar çıkabiliyor arkadaşlar. İnternet’ten bakarsanız hak verirsiniz. Ben bu incelemeyi yazarken hatta bir sürü pozlama gördüm gidip tekrar pozlayasım geldi Joker’imi.

Kostüme geri dönecek olursak, çizgi roman tadını kostümden de alıyoruz. Beyaz eldivenler ve ayakkabılar bas bas comics kokuyor. Base’e laf etmeyeceğim bu sefer, hep sade olmuş ve sönük kalmış dediğim base’lerden olsa bile karakter o kadar kendini gösteriyor ki base’in dikkat çekmesine gerek kalmıyor. Ben zaten hafif hareketlilik olsun diye üstüne kartları attım.

Kostüm davasını kaparken yine dediğim gibi şapka keşke çıkarılabilir olsaymış. Bu kahkahayı kullanmak için şapkasına da razı geldim. Yeşil saçlarının görünmesi tercihimdi. Bir ara yine pozlayacağımın da yolunu yaptım kendi kendime 🙂

Biri Puan Mı Dedi ?

Ahmet Gezer ”niye bu jokeri alıyorsun ?” demesine rağmen aldığım için mutluyum. (çok andım seni kardeşim 🙂
Tabii figür kötü olduğu için söylemedin biliyorum, bu senin sevdiğin bir Joker adaptasyonu değildi sadece)

Body dışında herşey harika olmuş. Aksesuarlar, pozlama çeşitliliğine imkan vermesi, kostüm ve Head Sculpt çok iyi.

İşin özetinde 10 üzerinden 8.9’u hak ediyor. Body’de HT ürünleri gibi tatminkar olsaydı 10’u kapmıştı diyebilirim.

Figür şuan Türkiye’de bulunabilir mi bilmemek ile birlikte. Fiyatı 900-1000 TL civarı. (tabii dolar ve euro yerinde durmadığından son durumu nedir bilemiyorum)

Bir incelememiz daha geçti gitti ve de bitti 🙂 Daha bizi bekleyen bir sürü inceleme olacak. Kendinize iyi davranın ve figürlerinize iyi bakın dostlar.

Yorumlar

Daha Fazla AKSİYON FİGÜR

Advertisement

Çok Okunanlar

Advertisement Jedbang Collectibles
Advertisement
To Top