Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ana SayfaİNCELEMELERJustice League Dark: Apocalyps War Neydi Ne Değildi?

Justice League Dark: Apocalyps War Neydi Ne Değildi?

Justice League Dark: Apocalypse War izledim. Çizgi romanları takip eden biri olarak film ile ilgili hayalim bu olmasa da, elimizdeki de o kadar kötü değil.

 

Öncelikle şu soruyla başlamak istiyorum; Justice League nedir? Bunu okurken bana gülüyor olmanız çok olası, zira Justice League hepimizin bildiği sevdiği Justice League. Peki bu “DARK” nereden çıktı nereden geldi? DC’den alıntı yapmam gerekirse Justice League Dark, Justice League’in pek anlamadığı doğaüstü olaylar için kurulmuş bir ekip. Daha önce ekipten bahsettiğim için hızla geçiyorum, zira şuan çizgi romanlarla pek bir işimiz yok. İlk filmde ekibimiz “Batman!” önderliğinde kurulmuştu. Bu benim gibi fanları pek mutlu etmese de ilk film belli noktalar hariç kesinlikle zayıf değil, izlenebilir ve keyifliydi.

Peki bu film nasıl olmuş? İyi olmuş derim, ama bir Justice League filmi olarak iyi olmuş. Bu bir Justice League Dark filmi değil. Bu bir Justice League filmi. Peki NEDEN? Justice League Dark dediğinizde ve genel olarak seriyi bilen insanlara sorduğunuzda olayların gerçekten büyü kullanarak çözülmesini, gerçek doğaüstü yaratıklarla uğraşılmasını, karmaşık büyüleri görmek istiyor. Mesela John Constantine’in savaş esnasında bir yere çömüp gerekli malzemeleri trenç kotunun cebinden çıkarmasını ve ağzından garip büyülü sözcüklerin dökülmesini istiyor. Bu film ise bunların hiçbirini karşılamıyor, üstüne üstlük buna ilişkin bir çaba bile göstermiyor. Nerde “Constantine: City of Demons” John nerde “Justice League Dark: Apocalypse War” John. İlk filmde plazma ışını atar gibi büyü kullanan John bu filmde belli kısımlarda çok daha zevkli ve eğlenceliyken belli kısımlarda düz süper kahraman olmuş, bu ise benim gibi bir hayranın kesinlikle hoşuna gitmedi. Zira John büyü kullandığı kadar zekasını da kullanan bir adamdı, zeka kullanma kısmı ise fena değildi. Etrigan ise filmdeki genel bunalım havasını tek başına arttırıyordu ve bu da filmin kesinlikle ihtyacı olan bir şeydi.

Yazının burdan sonrasında spoilerlar devreye giriyor istiyorsanız geçebilirsiniz.

 Kahramanların ölmesi pek iç açıcı olmasa da çok cesurca bir hamle olmuş, film bunu yaparken kandan masraftan kaçmamış. Superman’in Dünya’ya nasıl döndüğü ile ilgili ise tatmin edici bir cevap yok. Herkes ona kızmakta çok haklı, zira her şeyin sorumlusu birinci elden Superman. Peki Superman nasıl Justice League Dark ile alakalı bir filmde bu kadar ön planda, onu da yetkililere sormak lazım. Batman Mobius Chair’a oturup Darkside’ın bir numaralı hizmetkarı olması ilginç gelse de daha sonra kendi fikirlerini Darkside’a kabul ettirip Flash’ı bir jeneratöre dönüştürmüş. Bence oldukça zekice bir hareket. İşler kötü giderse planı sebebiyle Zatanna’nın John’a hipnoz yaptığını ve onu savaş kötü giderken kaçmaya zorladığını öğreniyoruz, bu da tam Batman’e yakışır klasmanda bir hareket. John ise sürekli olarak çizgi romanlarda göremeyeceğiniz tarzda büyüler yaparak size birazcık abi sen kendine gelir misin dedirtse de karakteri tanımayanlar için gayet heyecan verici ve havalı bir element olmuş. Damien Wayne’in çocukluktan çıkıp gerçekten incinmiş ve gerçekten sertlemiş olması beni çok sevindirdi; kendisi artık ilgi isteyen bir velet gibi değil de gerçekten krıgınlıklar yaşamış belli riskler almış başarısız olmuş ama bunlarla büyümüş olgunlaşmış ki ben bu halini çok sevdim, kendisinden normalde hiç hazetmem. Ve bu filmin son sahnesiyle DC Animated Movie Universe’e veda ettik.

Bu vedanın Flashpoint temelli olması acaba ne gibi sonuçlar getirecek bekleyip göreceğiz. Fakat Şuan için DCAMU defteri bir süreliğine kapanmış gibi gözüküyor. Her şey için TEŞEKKÜRLER DCAMU! Bize harika filmler izlettin. Kötü sinema filmlerinden sonra sayende teselliyi yine gelip evde seninle bulduk, gerçekten teşekkürler. (Bu noktada gözlerimden süzülen yaşları tutamıyorum.)

Spoiler bitti!

İyi bir Justice League filmi, kötü bir Justice League Dark filmi olan Apocalypse War her şeye rağmen sansasyonel, vurucu, umut dolu ve güçlü. İyi bir seriye iyi bir final.

Diyoruz ki: Kesinlikle izleyin! 8,5/10 diyorum filme ama keşke ismi Justice League: Apocalypse War olasymış. O zaman gönül rahatlığıyla 9’a oynayabilecek bir film olurdu diyorum.

Esenlikle kalın.

BENZER HABERLER

Dune Part 2’den İlk Fragman Geldi!

0
Frank Herbert'in yazdığı Dune, birçok okuyucuya göre yazılmış en iyi bilimkurgu serilerinden bir tanesi. 1984 yılında David Lynch'in büyük prodüksiyon zorluklarıyla çektiği ilk Dune...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM & İNCELEME @Creality3D ​

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM...

0
FSD'DE BUGÜN! Sevgili FSD Ahalisi, biliyorsunuz ki bir süredir diorama çalışmaları yapmaktayım. Bunun için airbrush'ından tutun da dramere kadar bir çok alet edindim ve çalışmalarıma...
- Reklam -