Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

DC Filmlerinin, Bize Göre Birkaç Büyük Sorunu!

DC Filmlerinin Büyük Birkaç Sorunu

MAKALELER

DC Filmlerinin, Bize Göre Birkaç Büyük Sorunu!

DCEU bozdu mu?

Eski yazarlarımızdan: Pelin Bozbek

DCEU çok bozdu, baya bozdu öyle böyle değil bozdu. Linç yiyeceğim biliyorum ama neden Marvel filmleri bu kadar beğenilirken, DC filmleri bu kadar eleştiri alıyor? Bunu araştırmak istedim biraz ve karşıma çok sevdiğim bir kanalın videosu çıktı, Nerdwriter1 ve çok güzel bir neden sunmuş. O videodan ilham alarak yazdığım yazı ile sizi baş başa bırakayım.

Artık günümüzde aksiyon filmleri sayısız sayıda, her cuma bir aksiyon filmi sinemalara geliyor. Bazısı izlerken tüm kaslarınızı geriyor, adrenalin salgısını resmen hissettiriyor ama bazısı ise sadece gerçekliği sorgulatıyor. Bu kadar aksiyon filmlerinin yanında bir de süper kahraman filmlerini ekleyin, her ay bir film çıkıyor diyebiliriz.

Ama gerçekten bazısı çok klasik olduğu yönde eleştiri alırken bazısı ise hiç görülmemiş bir şey diyor. Tabii bunda yönetmenin, oyuncunun ve arka planda çalışan herkesin emeği var ama asıl olay o kadar aksiyon filmi izledikten sonra hepsi birbirinin tekrarı gibi gelmiyor mu? Siz de bu dizi/film furyasına ilk giriştiğinizde daha çok eğlenmiyor muydunuz, daha çok şaşırmıyor muydunuz? Peki bu DC’nin suçu mu? Eh biraz evet.

wonderwoman-Slow motion

wonderwoman-Slow motion

Marvel evreni hayran kitlesine daha çok kulak verip, klasik aksiyon filmlerini bize unuttururken DC hala eski tarzda devam ediyor. Gereksiz yavaş çekimler, klasik aksiyon sahnesi replikleri, efsane bitirici son vuruşlar… Hepsi hala DC sinema evreninde mevcut ama DC’nin yanı sıra Marvel aksiyon sahnelerini beklenilen dışında, tek bir bitirici vuruşla değil, takım çalışması ve belki de kaçma ile sonlandırıyor. Aynı zamanda karakterlerinin kişiliğinin geliştiğini bariz bir şekilde izlerken DC’de herkes siyah ve beyazdan oluşuyor. Bu da işi daha karanlık hale getiriyor. Marvel evreninde olan ve en çok sevilen özelliği DCEU gösteremiyor. Yani mizah.

Deadpool-Did I leave the stove on

Deadpool-Did I leave the stove on

Peki ama nasıl mizah?

Nasıl bir aksiyon sahnesi olursa olsun Marvel belki bir cümle ile belki Stan Lee’nin görünmesi ile o mizahı o sahneye koymayı, aksiyondan birazcık nefes alıp bizi güldürmeyi başarıyor. Aynı zamanda DC’de olduğu gibi her savaş sahnesi karanlık olmak zorundaymış gibi davranmıyor bkn: Deadpool.

Yani ben demiyorum ki DCEU hiç düzelmez, hep kötüydü kötü kalacak. Yani Batman abimiz keser beni vallahi ama her hafta bir aksiyon filmi çıkan bu sektöründe hala eski yöntemleri kullanarak heyecanlanmamızı beklemek biraz da bizi aşağılamak oluyor DC’cim.

Güçlerinin tamamını kullanmayı bırakın sadece birazını mantıklı bile kullanmıyor DC karakterleri. Superman mi? -Sadece yumrukları… Wonder Woman mı? -Bileklikleri… Bundan daha fazla ve o an daha etkili olacak özelliklerini hiç yokmuşçasına kullanmıyorlar. Bizim camiada nerd iseniz içinizde biraz geeklik vardır. Geek iseniz içinizde birazcık nerdlük vardır. Yani diyeceğimiz, bizim buralarda “fizik” önemli. Bir aksiyon sahnesinde mantık yoksa pek geçer not almıyor ve aynı zamanda artık farklı sonuçlar bekliyoruz.

Simpson-Origin Story

Simpson-Origin Story

Benim buradaki amacım Marvel mı daha iyi DC mi, Thor mu alır Superman mi değil. DC’nin son dönemde çıkardığı tüm filmler eleştiri alırken Marvel’ın bu kadar eğlendirmesi üzüyor beni . Çünkü ellerinde o kadar efsane olmuş karakterler varken bunun değerini bilmemeleri kırıyor.

DC’nin hala doğuş hikayeleri (origin story) yapması ama Marvel’ın Spider-Man: Into the Spider-Verse gibi yeni yapımlara el atıp yeni şeylerle karşımıza çıkması düşündürmüyor değil. Siz hangisini destekliyorsunuz, yeni farklı yapımlar mı yoksa origin storylere devam mı?

İlham alınan video:  Nerdwriter1-The Problem With DC Action Scenes

Yorumlar

Daha Fazla MAKALELER

Advertisement

Çok Okunanlar

Advertisement Jedbang Collectibles
Advertisement
To Top