Salı, Mart 28, 2023
Ana SayfaÇİZGİ ROMANMarvel Evrenindeki En Önemli 5 Olay

Marvel Evrenindeki En Önemli 5 Olay

Marvel evreni, tarihi boyunca onlarca önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Bu yazımızda aralarından en önemli olan ve Türkçe olarak da okuyabileceğiniz olayları listeledik. Keyifli okumalar dileriz.

 

5. Gizli İstila (Secret Invasion)

Gizli İstila, 2008 yılında başlamış ve Marvel evrenini kökten etkilemiş bir olaydır. Skrullar’ın önemli bir rol oynadığı bu olayın ardından Dünya’nın anahtar takımlarında (Avengers, Fantastik Dörtlü, Thunderbolts…) radikal değişikliklere yol açmıştır. Olayın ardından Norman Osborn’un karanlık saltanatı başlamıştır.

 

4. İç Savaş (Civil War)

İç savaş, Marvel evrenindeki güç dengelerini yerinden oynatıp kahramanlar arasındaki hiyerarşik düzeni baş aşağı etmiş, çizgi roman tarihindeki birçok ikonik sahneye sahiplik yapmış bir olaydır. Olaydan sonra Tony Stark‘ın Shield direktörü olup Steve Rogers’ın Sharon Carter tarafından öldürülmesi bu olayın önemini açıklar nitelikte olup Marvel olayları arasında en politik olanıdır. Cap ve Iron Man arasında süper insan kayıt yasası çatışması kahramanları ikiye bölmekle kalmayıp hayran kitlesini de ikiye bölmüştür.

 

3. Dark Phoenix Saga 

Yıllar boyunca Jean Grey bir süper kahramanın nasıl olması gerektiğine dair bir örnek teşkil ederken Phoenix Force ile birleşmesinin ardından bir tiran haline gelip sırf açlığını bastırmak için büsbütün yıldızları yemeye başlamıştır. X-Men’in Marvel evrenindeki rolünü değiştirirken aynı zamanda ilk kez bir kadın karakter bir evrenin en güçlü varlığı olmuştur.

 

2. Secret Wars

Bir sürü alternatif evrenin yok olup Battleworlds adı verilen bir evrende kalan parçaların birleştiği bir evren yaratan Secret Wars olayı, Marvel’daki güç dengelerini değiştirip literatüre Tanrı Doom adında bir Doktor Doom versiyonu kazandırmıştır. Bir çok karakteri ana evrene kazandıran bu olay kesinlikle okumaya değer.

 

1. House of M

Wanda‘nın akılalmaz güçlere kavuşup sonunda kapağı atan bir düdüklü tencere gibi patlayıp kendi isteğine uygun şekillendirdiği bir evren yarattığı House of M olayında Wanda’nın ikonik sözü ”No More Mutants” ile birlikte Mutant nüfusunun neredeyse hepsi yok olur. Olayın etkileri günümüz X-Men’ini bile hala etkilemektedir.

 

Evet, sevgili FSD ahalisi. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizin en sevdiğiniz Marvel olayı nedir? Bizimle paylaşmak isterseniz Discord sunucumuzda sizleri bekliyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

FSD Öneriyor: Favori Oyunlarımız!

0
Selamlar sevgili FSD ahalisi! Hatırlayanlarınız varsa eskiden yazarlarımızla birlikte favori filmlerimizi, dizilerimizi vs içeren listeler yazardık burada. Birden bu yazılar aklıma geldi ve yeni...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -