Salı, Mart 21, 2023
Ana SayfaDİZİLERMarvel, Yeni Disney+ Dizisi Olan Wandavision Serisinin İlk 2 Bölümünü Yayınladı!

Marvel, Yeni Disney+ Dizisi Olan Wandavision Serisinin İlk 2 Bölümünü Yayınladı!

Yazıda dizi, House of M ve Vision and the Scarlet Witch çizgi romanlarına dair spoilerlar bulunmaktadır! 

Yazıya yaptığı katkılardan dolayı sevgili Ecem Akçalı‘ya da çok teşekkür ederim 🙂

 

Evet, tarih 15 Ocak 2021 ve Marvel’ın yeni Disney+ serisi olan Wandavision dizisinin ilk 2 bölümü yayınlandı. Ama öncelikle diziyi daha iyi anlamak için size House of M (2005) ve Vision and the Scarlet Witch (1985) (ve bu seriyi takip eden çizgiromanlar) çizgiromanlarını okumanızı tavsiye ediyorum. Çizgiromanların özetlerine geçmeden diziden ilk izlenimlerimizi aktarmak istiyorum. Wandavision klasik Marvel Sinematik evreninde görmeye alıştığımız atmosferden çok farklı klasik 60’lar Amerikan sitcom açılışı yaparak farklı bir mini dizi olacağanın sinyallerini veriyor. Bildiğiniz üzere Civil War filminde Scarlet Witch vatan haini olarak yargılanıyordu ve bu süre zarfında devletten kaçınmak için gizlendiği mekanda onu TV izlerken görüyorduk. İzlediği programların büyük kısmı sitcom olsa gerek ki dizide Scarlet’i kıyafetlerden, dekorlara, diyaloglara kadar her şeyiyle sanki bir Amerikan sitcom dizisi içerisindeymiş gibi görüyoruz.

House of M çizgiromanında Wanda güçlerini kontrol edemeyip kendi dostları olan Avengers ve X-Men ekibine saldırmış ve kendisine geldiğinde yaptıklarının farkına varıp kafayı oynatmıştı. X-Men ekibi de bu olaylardan sonra Wanda’yı en büyük tehdit olarak görmüş ve onu öldürme konusu hakkında konuşmuşlardı. Fakat kardeşi Pietro (Quicksilver) bu konuşmayı öğrenip Wanda’yı kurtarmak için onun aklını çelmişti. Ve bunların sonucunda Wanda herkesin mutlu olduğu ve kendisinin ise masum olduğu bir gerçeklik kurmuştu. Bu gerçeklikte ülkenin en büyük ailesi House of Magnus (Magneto’nun asıl adı Magnus) idi.

Vision and the Scarlet Witch çizgiromanında ise Wanda ve Vision Avengers ekibinden istifa edip evli şekilde yeni bir hayat kuruyorlar ve ikiz çocukları oluyordu. Infinity War filminde kaybettiği (bir bakıma kendisi öldürmek zorunda kalmıştı) aşkı olan Vision’un da olduğu bu yapay gerçeklikte kendisi de ne olduğunun farkında değil. Ve sanıyorum ki Wanda’nın yarattığı bu evrene gerçek dünyadan da birileri girmiş ki bunlar Agnes karakteri ve Captain Marvel filminde küçüklüğünü gördüğümüz Monica Rambeau. Wanda’nın yarattığı bu gerçeklikte -arıcı kostümlü ajanın gelişi, radyodan gelen ses gibi – herhangi bir kırılma noktasında Wanda yarattığı bu evrenin yıkılacağını düşünüp tereddüt ediyor ve birden doğaçlama bir senaryoya girişiyorlar.

Dizinin -dikkatle incelersek- farklı bir zaman ve mekan algısı içerisinde ilerlediğini 2. bölümün sonunda Wanda’yı bir anda karnı burnunda hamile olarak gördüğümüzde net bir şekilde anlıyoruz. Bu çocuklar çizgiromanlardaki ikiz çocukları Thomas ve William olabilir ki fragmanda da ikiz çocuk görmüştük. Ama bu çocuklar büyü yoluyla ( e Vision makine sayılır sonuçta 🙂 ) doğuyordu ama bu büyü aslında Cehennem adlı boyutu yöneten şeytanımsı karakter Mephisto‘ya aitti. Dizinin ilerleyen bölümlerinde bu karakteri de görmemiz mümkün. Ayrıca Agnes karakteri de Agatha Harkness ki bu karakter de çizgiromanlarda Wanda’ya yardım eden bir cadı iken dizide Wanda’nın ne zaman ihtiyacı olsa yardımına koşan komşusu rolünde. Bu cadı Scarlet Witch’in çocuklarının Mephisto’nun eserleri olduğunu anlamış ve Wanda’nın anılarından çocuklarını çıkartmıştır.

İlk iki bölümün ortalarında Tv reklamları tarzında tanıtımlar vardı ve bu tanıtımlarda Stark ve
Strucker (Wanda ve Pietro üzerinde deney yapan kişi) markalarını görüyoruz. Bu sahneler bize Wanda’nın zihninin derinliklerinde bu iki kişiye dair korkunç travmaları olduğu mesajını veriyor. Age of Ultron filminde Wanda ve Pietro’nun Stark yapımı bir bombadan saklandığını öğrenmiştik. Reklamdaki tost makinesi de tıpkı bir saatli bomba gibi bipleyip, kırmızı ışık yayarak Wanda ve Pietro’nun o an yaşadığı korkuyu bizlere hissettirdi. Yeni bölümlerde “sorunsuz” gibi gözüken bu reklamlar aracılığı ile Wanda’nın yaşadığı travmaları daha net bir şekilde göreceğimizi düşünüyorum. Strucker reklamındaki Hydra amblemi de bu teorinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Reklamlar ile yapılan göndermeler aslında bu kadar ile sınırlı değil. İkinci bölümün açılışındaki animasyonda yer alan minik reklam afişleri ile çizgiromanlara yapılan bir çok göndermeyi görebiliyoruz. Birkaç saniye gördüğümüz kask Vision’un düşmanı olan Grim Reaper’a, Auntie A’nın kedi kumu afişi Agatha ve kedisine, Bova Milk afişi çizgiromanlarda Wanda ve Pietro’yu büyüten Bova’ya göndermeler içeriyor.

2.bölümde Wanda’yı kendi yarattığı evrenden çıkartmak isteyen birileri o dünyanın içerisindeki bir radyo aracılığıyla “Wanda, sana bunu kim yapıyor?” şeklinde ulaşmaya çalışmıştı. Fakat Wanda yarattığı bu gerçekliğin yönetmeni ve onun dışında herkes senaryoya uyması gereken birer oyuncu rolünde. Aslında bunu Wanda’ya yapan bastırdığı ve yüzleşmekten korktuğu geçmişi

İki bölümün sonunda da Wanda’nın Harikalar Diyarı’nın aslında birileri tarafından izlendiğini görüyoruz. İzleyenlerin; kırmızı helikopter oyuncağı Wanda ve Vision’un bahçesine koyan, arıcı kostümü ile gelen ve radyoda konuşan kişinin de içinde bulunduğu bir grup olduğunu söyleyebiliriz.

 

Benim yakalayabildiğim bu kadar, dizinin ilerleyen bölümlerinde neler olacak hep beraber göreceğiz.

 

BENZER HABERLER
Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

0
Gentle Giant LTD, Gentle Giant Book of Boba "Gamorrean Guard" heykelini duyurdu! Diziyi izleyenler hatırlayacaktır; Boba Fett, Hutt Jabba'nın suç imparatorluğunu devraldığında, Bib Fortuna'yı dağıtarak,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -