Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

Neca – A Nightmare on Elm Street – Freddy Krueger İncelemesi Yayında!

AKSİYON FİGÜR

Neca – A Nightmare on Elm Street – Freddy Krueger İncelemesi Yayında!

Neca - Freddy Krueger

Neca – Freddy Krueger

Figürcünün Seyir Defterinde bu hafta!

Geçtiğimiz bölümlerde Neca’nın korku figürleri serisinden “Neca – A Nightmare on Elm Street – Freddy Krueger” figürünü incelemiştik hatırlarsanız.

Bir neslin gece uykusuz kalmasına sebep olan kabusların kralı Freddy bu haftaki Figürcünün Seyir Defteri bölümünde geri dönüyor! Karşınızda “Neca Cult Classics Series 2 – Wes Craven’s New Nightmare Freddy!

İyi seyirler! Beğenmeyi, yorum yapmayı ve abone olmayı unutmayın =)

► Video Linki: https://youtu.be/Z7iTvrCAy80
► Youtube: http://bit.ly/2qtd7uW
► Instagram: http://bit.ly/2s1VHu3
► Facebook: http://bit.ly/2qIbhas
► Twitter: http://bit.ly/2qJy7mh

İsmi geçenler:

Wes Craven: https://tr.wikipedia.org/wiki/Wes_Craven
Elm Sokağında Kâbus (seri) : https://tr.wikipedia.org/wiki/Elm_Sok…)
A Nightmare on Elm Street: http://www.imdb.com/title/tt0087800/
Freddy Krueger: https://tr.wikipedia.org/wiki/Freddy_…
Robert Englund: https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_…
Nancy Thompson: https://en.wikipedia.org/wiki/Nancy_T…)

Freddy Krueger:

Freddy Charles KruegerWes Craven tarafından yaratılmış kurgusal çizgi roman karakteri. Rüyalar aleminde var olan Freddy Krueger gerçek dünyadaki insanları öldürebilmektedir.

Yıllar önce 20’den fazla çocuğu öldüren ve delil yetersizliğinden mahkemece serbest bırakılan bu katili öfkeli ebeveynler kendileri cezalandırmaya karar vermiş ve Freddy Krueger’ı kendi kazan dairesinde diri diri yakmışlardır. Şimdi ise Freddy intikam almak için geri gelmiştir.

Freddy Krueger karakteri 9 ayrı Elm Sokağı Kâbusu filmde boy göstermiştir. Yönetmenliğini Ronny Yu‘nun üstlendiği 2003 yapımı Freddy Jason’a Karşı‘da Jason Voorhees ile büyük bir savaşa girişmiştir. Elm Sokağında Kâbusserisinin 9 filminin 8’inde Freddy karakterini Robert Englund canlandırmıştır. 2010 yapımı filmde ise Freddy’yi Akademi Ödüllü Jackie Earle Haley canlandırmıştır.

Elm Sokağında Kâbus (A Nightmare On Elm Street):

Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984 yapımı Amerikan korku filmidir. John SaxonHeather Langenkamp, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund ve Johnny Depp adlı oyuncular filmin kadrosunda yer almaktadır. Johny Depp, oyunculuğa ilk adımını bu filmle atmıştır. Film, Ohio’da Springwood isimli kurgusal bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmelerini konu alır. Wes Craven filmi yaklaşık 1.8 milyon $ bütçeyle çekmişti.[1] Gösterimde daha ilk haftada bu miktarı telafi etti. ABD’de 25.5 milyon $ gişe hasılatı elde etmiştir. Film, korku türünde çok önemli bir yere kavuşmuş, filmin kötü adamı Freddy sinema tarihinde en çok bilinen kötü karakter olmuştur. Hem eleştirmenler hem de Craven filmin başarısında slasher türü (gençlerin psikopat bir seri katil tarafından katledildiği filmler) korku filmlerin altın çağını başlatan Halloween (1978) filminin önemli rol oynadığını ifade ediyorlardı.

Gerçeklik ve rüya alemi arasında gidip gelen bir öyküsü vardı. Rüyalar aleminde var olan Freddy Krueger gerçek dünyadaki insanları öldürebiliyordu. Devam filmleri de gerçeklik ve rüya arasındaki farkları bulanıklaştırmaya devam etmiştir.

Kaynak: Wikipedia

 

Comments

More in AKSİYON FİGÜR

To Top