Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaDİZİLERObi-Wan Kenobi Dizi İncelemesi

Obi-Wan Kenobi Dizi İncelemesi

Selamlar FSD okurları! Şu an yazıyı 22 Haziran 2022, Çarşamba tarihinde yazıyorum. Disney’in Obi-Wan Kenobi dizisinin son bölümü yayınlandı ve izlendi. Bildiğim kadarıyla dizinin 2. sezonu olmayacak ki zaten olmasını da istemem keza diğer olaylar çizgi romanlarda mevcut.

Şimdi gelelim o soruya, ”Dizi nasıldı?”. Açıkçası çevremdeki çoğu kişinin diziyi beğenmemesine (Bu kişiler içinde sevgili Ahmet Gezer de var) karşın ben seriyi beğendim. Hatta seriye ilk başlarda ”En sevdiğim Star Wars dizisi artık budur” dedim fakat bu fikrim biraz değişti ve nedenlerinden de bahsedeceğim. Yazımı okumaya başlamadan önce bilmelisiniz ki bu yazı spoiler barındıran bir yazı olacak. Sonra ”Zalım, bizi niye uyarmadın!” demeyin.

 

Dizi Hakkındaki Düşüncelerin 

Disney, Obi-Wan Kenobi dizisini duyurduklarından beri çok heyecanlıydım. Bu heyecanımın nedeni belki de en sevdiğim Star Wars karakterinin Obi-Wan olmasıydı. Hatta bu sebeple diziyi çıkar çıkmaz değil de bölümleri biriktirerek izlemeyi tercih ettim ki doya doya soluksuz izleyebileyim.

Nihayet ilk bölümü izledikten sonra keyfim gayet yerindeydi. Hatta 3. bölüm hariç tüm bölümlerde keyfim yerindeydi diyebilirim. 3. bölümde keyfimin yerinde olmamasının sebebi ise sadece bölümün genel olarak boş geçmesiydi diyebilirim.

Latest Obi Wan Kenobi GIFs | Gfycat

Dizinin müzikleri olsun (ki zaten hiçbir Star Wars yapımını müzikleriyle kötüleyemeyiz) oyunculuklar olsun gayet güzeldi. Fakat beğenmediğim bir olay var ki o da kamera açıları oldu. Çekimler için çok kötü diyemem ama diziyi izlerken beni rahatsız eden açılar vardı. Kamerayı, Vader‘ın suratına dayayarak çekmişler gibiydi bir sahnede. Kimi dövüş sahnesinde de açılar yine hiç hoşuma gitmedi, özellikle de son bölümde Obi-Wan ile Vader’ın düello sahnesindeki açılar.

Bir diğer beğenmediğim kısım ise Lightsaber kullanımı oldu. Son üçlemedeki Lightsaber dövüşlerinin ne kadar kötü olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Revenge of the Sith gibi bir filmden sonra nasıl son üçlemede böyle kötü hareketler gördük düşünmek bile istemiyorum. Tam Mandalorian‘daki Luke sahnesiyle toparladık derken bu filmde böyle sahneler görmek tadımı kaçırdı. Tabii ki son üçleme kadar kötü değildi ve izlerken keyif de aldım ama düşününce çok daha iyi olabilirmiş. Koreografi kısmında zayıf buldum ben bu yapımı.

I'm just an empty void waiting to be filled"... | Anakin skywalker, Star wars images, Chapter 16

 

Obi-Wan Hakkında

Obi-Wan Kenobi (@obiwankenobi) / Twitter

Dizinin başında Obi-Wan’ın içine kapanık ruh hali, yaşadıklarının etkisinin devam edişi ve gördüğü rüyaları, karakteri çok iyi anlatmış. Obi-Wan’ın Tatooine çöllerinde gezindiğini biliyorduk ve bazı anlarına da çizgi romanlarda tanık olmuştuk fakat bu diziyle hiç görmediğimiz bir dönemini görmek benim için büyüleyici bir şeydi.

Leia ile yaşadıkları macera ilerledikçe kendisini Güç‘e kapatmış olduğunu görmek de çok şaşırtıcıydı. Doğrusu Obi-Wan’dan bunu beklemezdim. Yakışmadı Obi-Wan. Tabii sonradan kendisine geldi o ayrı.

Sonlara gelindiğinde Vader ile yaptığı ilk dövüşünde eski kuvvetinin köreldiğini de gördük ki 10 yıldır Lightsaber kullanmayan ve kendisini uzaklaştıran biri için gayet mantıklı.

Obi-Wan’ın Leia ile ilişkisini de çok tatlı buldum. Onu hep Luke ile gördük fakat bu kez de Leia ile yan yana görmek beni çok mutlu etti. Aynı zamanda Luke’a verdiği değeri ve ona baktıkça mutlu olması da kalplerimizi yumuşattı.

Why Obi-Wan Kenobi Had To Have Young Princess Leia Web Story

Vader ile yaptığı son düello ve Vader ile olan diyalogları da muhteşemdi. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu sahnede beğenmediğim tek şey kamera açılarıydı. Onun dışında Vader’ın kaskının parçalanıp içinde Anakin‘i görmesi ve gözlerinin dolması muazzamdı.

 

Vader Hakkında

Öncelikle dizi yayınlanmadan önce paylaşılan Darth Vader görseliyle aklımın gittiğini itiraf edeyim. Dizide, Vader’ı görünce kesinlikle tatmin oldum. İlk gördüğümüz sahnede aynı Rogue One filmindeki gibi kapsülün içinde zırhsız halini gördük. Ardından zırhını giydiği sahne geldi ve zırhı giyinmesinin ne kadar acı verdiğini de gördük keza vücuduna giren iğneler ve kollarına takılan protezlerden hepsi anlaşılıyordu.

Kenobi Darth Vader GIF - Kenobi Darth Vader Fire - Discover & Share GIFs

Dizide Darth Vader’ın karizması son derece müthişti. Açıkçası daha önce Vader’ı bu kadar öfkeli gördüğümü hatırlamıyorum. Obi-Wan‘ı aramak için geldikleri köyde masum birisinin boynunu şak diye kırması müthişti. Belki bunu söylemek biraz sadistlik ama yine de muazzamdı. Sahnenin devamında Obi-Wan’ı ateşte yakmak isteyerek Mustafar‘da olanların intikamını almak istemesi de yine muazzamdı.

Vader demişken Anakin‘den de bahsetmesek olmaz. Hayden Christensen‘i tekrar Anakin Skywalker rolünde görmek çok güzeldi. Obi-Wan ile Anakin’i tekrardan Coruscant‘da eğitim yaparken görmek içimi parçaladı. Yine son dövüş sahnelerinde Vader’ın maskesi parçalanmış ve maskenin altından Anakin’in sesini duymuştuk. Tamamıyla muazzam bir sahneydi.

20 years later, 'Obi-Wan Kenobi' just solved a big Star Wars prequels mystery

Dizide, Darth Vader ile ilgili beğenmediğim tek sahne 3rd Sister karakterini öldürmek yerine yaralayıp bırakmalarıydı. Vader’ın ne kadar acımasız olduğunu göz önüne alırsak böyle bir şey yapması bana biraz tuhaf geldi. Tabii sahnede komutayı Grand Inquisitor’a devrediyordu ve cezayı da Grand Inquisitor kesiyordu. Belki bu yüzden kendisi müdahale etmemiştir.

 

Diğer Konular Hakkındaki Görüşlerim

Yukarıda da bahsettiğim gibi dizi içerisinde birçok iyi ve biraz da tat kaçıran sahne vardı. Bu tat kaçıran olaylardan birisi de Grand Inquisitor karakterinin yüzü. Daha önce Grand Inquisitor karakterini Star Wars: Rebels çizgi dizisinde, çizgi romanlarda ve yeni çıkacak olan Star Wars Jedi: Survivor oyununun fragmanında görmüştük. Bu yapımlarda oldukça mükemmel duran Grand Inquisitor’u Avrupa Yakası‘ndan Sertaç‘a benzetmeleri pek hoş olmamış. Yine harika karizmatik duruyor orası ayrı ama karakterin tipi böyle olmamalıydı.

Best Avrupa Yakasi GIFs | Gfycat

 

3rd Sister karakterinin de ölmemesi daha önce belirttiğim gibi biraz tuhaftı. Karnına Lightsaber sokulup ölmemesi garip kaçtı. Ama bu olayı da şöyle bir mantığa oturtabiliriz: Inquisitorlar’ın Vader tarafından çeşitli eğitimlerde çeşitli uzuvlarının kopartıldığını ve bu uzuvlar yerine protez takıldığını biliyoruz. Çizgi romanlarda gördük bunları. 3rd Sister için de belki karın kısmında böyle bir protez vardır ve belki Lighsaber, organlarına değil de zaten orada bulunan o proteze denk gelmiştir diyebilirim ama biraz zorlama da olabilir tabii.

Who is Reva, the Third Sister in the new Star Wars series| Who is Reva, the Third Sister in the new Star Wars series

 

Ve gelelim finale. O ne güzel finaldi ya. Liam Neeson‘u tekrar Qui-Gon olarak görmek MU-AZ-ZAM-DI. Sonunda Obi-Wan ve Qui-Gon‘un iletişim kurması çok güzeldi. O sahnede pamuk gibi oldum. En sevdiğim Star Wars karakteri Qui-Gon Jinn ve sonra Obi-Wan’dır bu arada. Bu dizi sayesinde Obi-Wan’a doydum ve Qui-Gon’u da bir kez daha görme fırsatım oldu.

OBI-WAN KENOBI Finale Delivers Major Dark and Light Side Cameos - Nerdist

 

Tüm bu dediklerimin dışında aklıma şu anda bir şey gelmiyor. Zaten Discord sunucumuzda ve yayınlarda bol bol muhabbetini çevireceğiz dizinin. Peki diziyi bitirdikten sonra hala en sevdiğim Star Wars dizisi ünvanını üstlendi mi diye sorarsanız o konuda biraz kararsızım. Diziyi çok beğendim fakat Mando ile arasında kalmış durumdayım. Sanırım bu sorunun cevabına zamanla karar vereceğim. Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka bir yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi davranın ve bizi takip etmeyi unutmayın. Sevgilerimle.


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER
Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

0
Gentle Giant LTD, Gentle Giant Book of Boba "Gamorrean Guard" heykelini duyurdu! Diziyi izleyenler hatırlayacaktır; Boba Fett, Hutt Jabba'nın suç imparatorluğunu devraldığında, Bib Fortuna'yı dağıtarak,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -