Salı, Mart 21, 2023
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRÜPhD Collectibles: Okumadan Geçmemeniz Gereken 10 Star Wars Çizgi Romanı

PhD Collectibles: Okumadan Geçmemeniz Gereken 10 Star Wars Çizgi Romanı

Kathleen Kennedy ve anturajı, eski SW çizgi romanlarını “canon” dışında bıraktığında bu işlere gönül vermiş herkesin biraz içi sızlamıştır. Geçtiğimiz günlerde sonunda biten ve pek çoğumuza oh be bitti dedirten trilojinin aslında hanımefendinin söylemlerinin aksine oldukça fazla da çıkmış çizgi romanlardan etkilendiğini biliyoruz. Neyse, boşverelim yeni filmleri bakalım bizce Star Wars aleminde okusanız iyi olur ne de güzel olur dedirten çizgi romanlar nelermiş?

Başlamadan önce son bir şey, ne canon’a ne Dark Horse ne de Marvel’a baktık. Hepsinden seçerek derledik 😊

10– Star Wars Jedi : Mace Windu

Mace Windu herhalde Star Wars aleminde tadı en çok damağımızda kalan karakterlerden biri oldu. Yani en azından ben neden ışın kılıcının rengi mor diye çok kafa yormuştum, o zamanlar tabi her yer dutluk. Neyse, şu an Legends içinde kalan ve 2003 yılında Dark Horse tarafından basılan çizgi roman, Jedi’ların Galaksideki barış gücü statüsünü incelerken, aynı zamanda Mace Windu’nun kişiliği ile ilgili de pek çok bilgi veriyor. Karakteri siz de benim kadar merak ettiyseniz mutlaka göz gezdirin diyelim.

9- Star Wars: X-Wing Rogue Squadron

Tüm Star Wars fanlarının SW dünyasında vuruldukları şeyler birbirinden farklı. Kimisi içerisindeki uzak doğu felsefesine, kimisi Baby Yoda gibi şirin karakterlere, kimisi Vader gibi ikonlara bazıları da uzay boşluğundaki savaşlara vurulmuştur. Eğer çizgi roman çizimlerini hikayenin bir tık önüne koyuyorsanız, X-Wing Rogue Squadron’u mutlaka edinmeniz lazım. Panellere yayılan görkemli uzay savaşları çizimleri size bambaşka bir yolculuğa götürecektir. Bazen neredeyse çizimlerin içinde kaybolup Star Wars Battlefront oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz. 1997 Yılında Dark Horse etiketiyle çıkmış ve yaklaşık 30-35 sayı sürmüştür.

8– Star Wars: Knights of the Old Republic

Anakin Skywalker’ın doğumundan yaklaşık 4000 yıl önce geçen seri, Star Wars fanlarının oyunlarla birlikte en çok hypelandığı dönem. Neredeyse hepimiz yeni trilojinin bu dönemde geçmesini içten içe çok fazla istiyoruz. Ya da en azından benim konuştuğum SW fanatikleri öyle .) Genç bir padawan olan Zayne, bir şekilde Jedi Order’a yönelik bir komplonun içinde kendisini bulur ve olaylar başlar. Star Wars tarihinin en çok sevilen dönemlerinden birine müthiş bir yolculuk, oyundan tanıdığınız karakterleri daha derinlemesine öğrenme ve yepyeni isimler tanımak için mutlaka KOTOR çizgi romanlarına bir şans verin.

7– Star Wars Boba Fett

Mandolorian’I ilk gördüğümüzde SW bilgisi biraz eksik kalmış herkes karakterin Boba ya da Jango üstüne olacağını düşünmüştü, ancak Dark Horse diziden çok uzun süre önce Mandolorian zırhı giyen Boba’nın hikayesini basmıştı bile. Boba Fett Star Wars külliyatındaki en iyi çizgi romanlardan diyemem ancak, bilgi veren bir çizgi roman olduğu kesin. Özellikle “ödül avcıları” ve diğer Star Wars kültürleriyle ilgili bilgi almak istiyorsanız bu seriye göz geçirin ve Boba Fett’I daha yakında tanıyın.

6– Star Wars #18 – The Empire Strikes Back

Archie Goodwin tarafından yazılan bu sayının çizimlerini hastası olduğum Carmine Infantino ve Gene Day yapmıştır. 1978 Aralığında çıkan sayı, Empire Strikes Back’ı bir de çizgi roman gözünden anlatıyor. Benim için en iyi Star Wars filmi Empire’ken böyle bir liste yaparken çizgi romanını eklemek olmazdı. Konuyu biliyorsunuz, bir de panellerde izleyin 😊

5– Darth Vader / Marvel 2015

PhD Collectibles kurulduğu ilk dönemde çok çalışmaktan ve sürekli çizgi romanların içinde olmaktan bir süre aboneliklerimi azaltmış ve özel zamanımı da işi oturtmaya harcamaya başlamıştım. Yalnız sonuna kadar devam ettiğim bir seri oldu. Darth Vader! Özellikle orijinal dilinde Kieron Gillen’in performansı MUH-TE-ŞEM-Dİ. Serinin başından sonuna kadar arada atladığım yoksa aynı yazar çizer kadrosuyla devam eden Vader, Salvador Larroca’nın da Star Wars görsellerini usta işi yansıtarak, kült olmaya aday bir 25 sayı yarattılar.
Vader’I anlamak ve gücün bireyleri nasıl yozlaştırdığını görmek ve en sevdiğimiz karakterlerden birine psikolojik bir yolculuk yapmak için Vader serisini edinin. Pişman olmayacaksınız.

4- Crimson Empire

Çok küçük yaşlardan beri 300 Spartalı gibi bir eğitim almışsınız, Galaksinin en güçlü adamlarını korumak için yetiştirilmişsinize ve galaksideki en “cool” kırmızı kostümü giymeye hak kazanmışsınız. Sizden korkuyorlar, sizin yüzünüze bakamıyorlar ve yolda yürürken önünüzden çekiliyorlar. Peki, ya imparatorluk düştüğünde ne yapacaksınız?
Ana hikayenın yanı başında olan karakterlere yönelen işleri oldum olası çok sevdim. Evet hepimiz Palpatine’e noldu biliyoruz ama onun arkasındaki zırhlar içindeki Roger ne yaptı acaba? İşte Mike Richardson ve Randy Stradley bunun cevabını veriyor. Crimson Guard’ın son yaşayan üyesi Kit Kanos’un mücadelesi bakalım onu nereye götürecek!

Şöyle bir baktıktan sonra sanırım ben Legacy dönemini daha çok seviyormuşum. 1993 yılında çıkan Tales of The Jedi adından da anlaşılacağı gibi Jedi Order’ındaki savaşçılara odaklanıyor. Republic dönemine yakın bir sürede geçen Tales of the Jedi, hikayesini bir de 3 yıl sonra çıkan Revenge of the Sith ile birleştirip okursanız hem SW evrenini daha iyi tanırsınız hem de hikayenini iki tarafını da dinlemiş olursunuz. Hem Mini serileri sevenler için de oldukça keyifli okumalar. GATS 6 sayı, ana ToJ ise sadece 5 sayı.

2– Star Wars Mara Jade – By The Emperor’s Hand

Aslında bu çizgi romanı tek okumak yetmeyecektır. İlk kez Timothy Zahn’ın Thrawn kitaplarında gözüken bu hikayede Luke’la tanışan ve daha sonra Luke Skywalker ile olan aşkının konu alındığı Union çizgi romanlarının hepsini birden okumak gerekir. Thrawn da SW evrenindeki en iyi karakterlerden biri olduğuna göre, Mara Jade için de Star Wars’un Black Widow’u diyebiliriz. Eğlenceli, keyifli ve uzun soluklu farklı mediumlara yayılan bir hikaye okumak için By the Emperor’s Hand’le başlayarak diğer çizgi romanlara zıplayabilirsiniz 😊

1- Dark Empire

Ya Luke Skywalker Karanlık Taraf’a geçseydi? İmparator’un büyük planı neydi. Attılar tuttular hiç bir şeyden etkilenmedik falan dediler ama, son 5 yıldır izlediğimiz her şeyin temeli aslında bu çizgi roman bir yerde. Ana fikri sabit tutup, karakterler üzerinde oynama yaparak bize yedirebileceklerini sandılar ama İzmir çocuğu yemez :p
Şaka bir yana Dark Empire sadece okuduğum en iyi SW çizgi romanı değil aynı zamanda okuduğum iyi çizgi romanlar arasında da sayabileceğim bir eser. Şöyle diyelim, eğer Star Wars seviyorsanız ve özellikle klasik serinin bir fanıysanız Dark Empire size çok güzel saatler yaşatacak. Değer anlamında buraya yazmış olduğum çizgi romanlar genelde oldukça ulaşılabilir ancak Dark Empire biraz daha pahalı olacaktır. Ama öğrenmek istediğiniz cevaplar için doğru soruları sorduğunu söyleyebilirim. Mutlaka göz gezdirin.

Herkese Sevgiler,
Mete.

Figürcünün Seyir Defteri
Figürcünün Seyir Defterihttps://www.figurcununseyirdefteri.com
Selamlar, bu oyunun bölüm sonu canavarı benim. =)
BENZER HABERLER

Hasbro: Indiana Jones: The Last Crusade Figürlerini Duyurdu!

0
Hasbro, Indıana Jones serisinden iki yeni figür duyurdu. Bunlar, Indiana Jones Adventure Series: Professor Indy ve Walter Donovan figürleri oldu. 6'' (15,24 cm) boyutundaki figürler...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -