Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaHABERLERRöportaj: Hogwarts Türkiye Şubesi "Sihir Dükkanı"

Röportaj: Hogwarts Türkiye Şubesi “Sihir Dükkanı”

Öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kısaca sizleri tanımayı çok isteriz.

Merhabalar öncelikle Ben Fırat Sihir Dükkanı Markasının kurucusuyum. Sihir Dükkanı; Warner Bros. Partneri olarak Harry Potter&Wizarding World markasının lisansiyesidir. Bu alanda çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir ve bu ürün gruplarının tüm üretim,dağıtım ve satış haklarını elinde bulundurur. Profesyonel olarak 1 yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Peki bu Sihir Dükkanı süreci nasıl başladı, bizlere biraz markanızın gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Sihir Dükkanı ben ve kız arkadaşımın Harry Potter tutkusu ile hobiler edinerek başladı sonrasında büyüdü ve profesyonelleşti diyebiliriz.

 

Özellikle ülkemizde Harry Potter kültürünün tekrar canlanmasında ve günümüzde hala popüler olmasında etkinizin büyük olduğunu düşünüyoruz. Tek bir film serisi üzerinden gitmek biraz zorlu bir süreç değil mi bunu nasıl başardınız?

Tek bir seri üzerinden gitmek ticari açıdan bir hayli zor ve riskli fakat bir o kadar da öne çıkartan bir durum aslında. Türkiye’de şuanda Harry Potter denilince  ilk akla gelenler arasında Sihir Dükkanı var bunun için çok çaba gösteriyoruz ve bu alanda tutkumuzla birlikte ilerlediğimiz sürece Harry Potter popülerliğinin başını çekecek en güçlü markalardan olacağımızdan şüphemiz yok. Biz çok fazla bölünerek ilerlemektense tek bir marka üzerinden tüm gücümüzle ve tutkumuzla ilerleme tarafındayız. Biraz zorlu tarafları olsa da kendimizce doğru olanın bu yol olduğunu düşünüyoruz.

Sihir Dükkanının Warner Bros lisansı ile Harry Potter ürünleri ürettiğini biliyoruz. Lisans alma süreci nasıl gelişti, ne gibi sorunlarla karşılaştınız?

Lisans alma süreci bizim lisanssız olarak çok görünür olmamızdan ve Warner’ın bizimle iletişime geçmesi ile başladı, zorlu ve uzun bir süreçti bizim gibi yeni ve genç bir firma için fakat zorluklarla iyi mücadele ederek bu noktalara ulaştık

 

Tam olarak bu nokta da şunu merak ediyoruz, Özellikle okuyucularımızı bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor ve daima lisanslı ürünlerin koleksiyon değeri taşıdığını anlatmaya çalışıyoruz. Sizler piyasada satılan lisanssız ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lisanssız ürünler satmak bir noktada tolere edilebilir aslında herkes için Türkiye’de ürün yoktur, kurdan dolayı çok pahalıdırlar vs. bu nedenler yüzünden ortaya çıkabilir lisanssız ürünler fakat bizim gibi yerli üreticiler çıkardıkları ürünlerle aynı kalitedeki ürünleri insanlara sunuyor ve de yurtdışından çok daha ucuza geliyor ise ürünler bu durumda lisanssız ürünlerin ortaya çıkması gereksiz ve kalıcıda olmayacaktır asla.

 

Maceranıza başlarken Sihir Dükkanının bu kadar büyüyebileceğinizi öngörmüş müydünüz? Bundan sonraki süreçte ne gibi hedefleriniz olduğunu bizlerle paylaşabilir misiniz?

Markamızın bu şekilde büyüyeceğini ilk başta öngörmedik fakat sonrasında tahmin etme sürecimiz çok uzun sürmedi. Bundan sonrasında global adımlar atmak gibi plan ve projelerimiz mevcut bunlar üzerinde henüz çalışmaya devam etmekteyiz.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsunuz ve FSD ailesi olarak bütün anketlerinizi, testlerinizi bizde severek takip ediyoruz. Peki bu durumun sizin açınızdan avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu durumun avantajları arasında fanlarla birlikte bir şeyler yapmak, onları birbirinin düşünceleriyle buluşturmak ve onların isteklerine göre ürünlerimizi şekillendirmek var. Birlikte bir şeyler yapmaktan bizler de keyif alıyoruz.

 

Sihir Dükkanı içerisinde sattığınız ürünler arasından alıcılar tarafından en çok talep edilen ve en çok sipariş alan ürünleriniz nelerdir? Özellikle sizin mağazanızda satıyor olmaktan en çok keyif aldığınız ürün nedir?

En çok satılan ürünlerimiz asa, pin, flama, poster diye gidiyor. Bizde en çok asa satışından keyif ve gurur duyuyoruz çünkü hem asa grubunun dünyadaki 2. hak sahibiyiz hem de çok güzel bir Ollivanders köşesi mevcut mağazamızda.

 

Yapmış olduğunuz ürünler arasında size diğerlerinden daha çok uğraş veren bir parça ya da ürün var mı? Varsa yapım aşamasında sizlere nasıl bir uğraş verdi?

Asa. Türkiye’de üreticisinin olmaması bizi çok uğraştırdı. Bizde öncelikle kendimize bir asa üreticisi ürettik ve o şekilde ilerlemeler katedildi.

 

Şimdiye kadar yapmayı planlayıp herhangi bir nedenden dolayı gerçekleştiremediğiniz çalışmalarınız oldu mu?

Şu ana kadar en önemli projemiz fanlarımızla reel bir buluşma ve aktivite fakat pandemiden dolayı henüz gerçekleştiremedik.

Harry Potter - Sihir Dükkanı - Tüm Harry Potter Ürünleri

Mağazanız dışında da Harry Potter ürünleri ile ilgileniyor musunuz ? Mesela sizlerinde bir Harry Potter koleksiyonu var mı ?

Eskiden vardı fakat ne yazık ki bu süreçte çok çalışmaktan böyle bir fırsat olmadı ama en yakın zamanda eskisinden daha büyük bir koleksiyona sahip olacağız.

 

Potterheadler olarak merak ediyoruz Sihir Dükkanı ekibinin binalarıneler acaba? 🙂

Binalarımız Gryffindor.

 

Peki en çok sevdiğiniz Harry Potter kitabını, filmini ve karakterini sorsak? 🙂

Kitap ve film Zümrüdüanka Yoldaşlığı karakter olarak ise cesurluğundan etkilenerek Severus Snape.

 

Harry Potter dışında neler ile ilgilendiğinizi de öğrenebilir miyiz? Sevdiğiniz ve toplamaktan keyif aldığınız başka koleksiyon ürünleriniz de var mı?

Şu anda Harry Potter dışında sporla ve kitaplarla ilgileniyoruz. Harry Potter dışında aktif olarak ilgilendiğimiz bir alan henüz olmadı olduğunda kesin bir şekilde duyulur 🙂

Diğer koleksiyon ürünlerine geçmişken, gördüğümüz kadarıyla prop ağırlıklı ürünler satıyorsunuz peki gelecekte figür segmentine giriş yapma gibi bir düşünceniz var mı? Bunun için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Figür kısmına yakın zamanda geçiş düşünmüyoruz çünkü çok büyük oyuncular mevcut o sektörde biz keskin ayrımlarımızın olmadığı alanlara pek girme eğiliminde değiliz ve bununla beraber figür üretimleri için şu anda Türkiye’de teknoloji mevcut değil ne yazık ki. Bizim figürlerden önce daha üretmemiz gereken çok fazla ürün mevcut.

 

Pandemi süreci birçok firma için zorlu geçiyor peki sizi bu durum nasıl etkiledi?

Maddi doğrultuda çok kayıplar gerçekleşti bizde herkeste olduğu gibi firmamızın çalışma saatlerinde ve koşullarında değişiklikler yapmak zorunda kaldık.

 

Pandemi sürecinden sonra, başka şehirlerde yer almayı istiyor musunuz ? Özellikle Sihir Dükkanını bir çok şehirde görmek bizi çok mutlu eder.

Franchise talepleri mevcut fakat pandemi sonrasında değerlendirmeye alacağız. Tabiki başka şehirlerde olmak bizim içinde gurur verici olacak.

Sihir Dükkanı olarak Türkiye’de bir çok iş yapıyorsunuz. Peki Sihir Dükkanı Global’e yönelik bir etkinlik, çalışma ya da benzeri bir şey yapma planınız var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

Global planlarımız ve projelerimiz var kafamızda fakat şu an için konuşmak erken olur sanırım. Önümüzdeki günlerde başka röportajlarda duyurmak dileğiyle diyelim.

 

Sihir Dükkanını sıkı sıkı takip eden bir ekip olarak ürün çeşitliliğinizin sık sık güncellendiğini biliyoruz, peki bu nokta da okuyucularımız için henüz duyurmadığınız bir ürün için ufak bir spoiler rica edebilir miyiz?

Önümüzdeki günlerde mükemmel kazan çeşitleri çıkacak günlük kullanım için bunu söyleyebilirim.

Okuyucularımız ürünlerinizin yanı sıra sitenizde Gelecek Postası adında bir blog serinizi de takip ediyor buna devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Tabiki bizimde çok keyif aldığımız bir alan burayı daha da büyüterek ve hareketlendirerek devam edeceğiz.

 

Son olarak Figürcünün Seyir Defteri hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyoruz.

Değerli insanlardan oluşan nadir bir topluluk olduğunu çok işittim inşallah birlikte başka projeler, röportajlar planlamak ve ortaya güzel projeler sunmayı bizlerde çok isteriz. Sihir Dükkanı ile ilk kez bir röportaj gerçekleştirerek de vizyonerliğinizi sergilemiş oldunuz bence. Teşekkürler.

Bizlere zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz. 🙂

 

 

Ecem Akçalı
Ecem Akçalıhttp://www.figurcununseyirdefteri.com
Sinema, feminizm ve iyi olan her şey!
BENZER HABERLER

Hasbro’dan Transformers: Rise of the Beasts – Scourge Figürü!

0
Hasbro, Transformers tarafına yeni figürler eklemeye devam ediyor. Son çıkardıkları figür ise ''Transformers Studio Series 101: Rise of the Beasts - Scourge'' figürü oldu. Figür,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -