Pazartesi, Mart 20, 2023
Ana SayfaSİNEMAShang Chi'nin Başarısı ve Bunun Süper Kahraman Filmlerine Etkisi

Shang Chi’nin Başarısı ve Bunun Süper Kahraman Filmlerine Etkisi

Filmin Kadrosu ve Konusu

Shang-Chi karakteri baz alınarak yapılan Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, Marvel Sinematik Evreni’nin 25. filmi olarak 3 Eylül 2021 tarihinde gösterime girdi. Destin Daniel Cretton‘un yönetmeni olduğu filmin başrollerinde ise Simu Liu, Awkwafina, Meng’er Zhang ve Tony Leung gibi isimler bulunuyor.

Filmin konusunu kısaca açıklayacak olursak, babası Wenwu ve onun liderliğindeki Ten Rings Örgütünden kaçan ve kendine Shawn adını alıp ABD’de yaşamını sürdüren Shang Chi‘nin orijin hikayesini anlatıyor. Shang Chi’nin sürmekte olan bu normal hayatı ise bir gün kız kardeşi Xu Xialing‘den bir mektup alması ve Ten Rings’in saldırısına uğraması ile tamamen değişiyor.

 

Gişe Başarısı

Filmden ve filmin kadrosundan bahsettiğimize göre esas konumuz olan Shang Chi’nin gişe  başarısı ve bunun diğer süper kahraman yapımlarına olan etkisi hakkında konuşabiliriz. Shang Chi, daha ilk fragmanının yayınlanması ile birlikte özellikle hayran çevrelerince kötü eleştirilere maruz kalmış ve birçok kişi filmin tabiri caiz ise gişede çakılacağını ve hatta Marvel Sinematik Evreni’nin şu ana kadar 265 milyon dolar ile en az gişe hasılatı yapmış filmi olan The Incredible Hulk‘dan da az gişe hasılatı yapacağını düşünmüştü.

Bunu destekler nitelikte olan bir kanıt da 9 Temmuz 2021 tarihinde gösterime giren Black Widow filmi oldu. Black Widow gösterimde olduğu 2.5 aylık süre zarfında dünya çapında toplam 378 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek Marvel Sinematik Evreni’nin en az gişe hasılatı yapan filmlerinden biri oldu. Black Widow gibi 11 senedir Marvel Sinematik Evreni’nin bir parçası olan ve genel izleyici tarafından da bilinen bir karakterin filminin gişede düşük hasılat elde etmesinin Shang Chi gibi popüler olmayan ve genel izleyici tarafından da bilinmeyen bir karakterin gişede Black Widow’dan daha az hasılat elde edeceği fikrini güçlendirdi.

Gel gelelim Shang-Chi ve On Halka Efsanesi gişede genel kitlenin beklentisinin aksine ABD’de gösterime girdiği ilk hafta sonu 75 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek beklentilerin çok üstünde bir açılış yaptı. Film vizyona girmeden önce yapılan tahminler genel olarak filmin ilk hafta sonunda 35-45 milyon dolar civarlarında açılış yapacağı yönündeydi. Shang Chi ABD dışında da ilk hafta sonunda 56 milyon dolar gişe hasılatı yaparak ilk hafta sonunu (3 gün) toplam 130 milyon dolar civarlarında kapamış oldu.

Gösterimde olduğu 26. gün itibari ile Shang Chi, ABD içinde toplam 197 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek 2021 yılı içerisinde ABD’de şu ana kadar en fazla gişe hasılatı elde eden film oldu. Aynı zamanda ABD dışında da 167 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiş olan Shang Chi ve On Halka Efsanesi’nin şu an dünya çapında gişe hasılatı 364 milyon dolar. Tahminlere göre film kısa süre içerisinde 400 milyon dolar gişe hasılatı elde edecek ve nihai gişe hasılatı ise 410-420 milyon dolar civarlarında olacak. Belirtmemiz gereken bir diğer önemli konu ise film Çin’de gösterime girmedi.

Shang Chi’nin gişedeki başarısı ise diğer süper kahraman yapımlarını ve onlarla bağlantılı süper kötüleri ile ilgili filmleri de etkilemiş gibi gözüküyor. Normalde 15 Ekim 2021 tarihinde gösterime girmesi planlanan Venom’un ikinci filmi olan Venom: Let There Be Carnage filminin gösterim tarihi tekrardan 1 Ekim 2021 tarihine çekildi. (Bu arada film Türkiye’de 1 Ekim’de değil 15 Ekim’de gösterime girecek.)

Filmin başarısı ayrıca Eternals gibi ünlüler geçidi olan, Spider-Man No Way Home gibi genel izleyicinin merakla beklediği filmlerin de ertelenme riskinin önüne geçmiş gibi gözüküyor. Ayrıca film, Marvel’in genel izleyici üzerindeki gücünü de göstermesi açısından önemli. Filmin gişede başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri de filmin şüphesiz Marvel yapımı olması.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi yayınlandığı 3 eylül 2021 tarihinden itibaren 45 gün boyunca vizyonda kalacak ve daha sonra Disney+‘da yayınlanacak. Gösterimdeki 26.günü olan film 19 gün daha gösterimde kalmaya devam edecek.

BENZER HABERLER

The Last of Us İlk Sezon Değerlendirmesi

0
Çıktığı günden beridir oyun dünyasını kasıp kavuran ve yıllar içerisinden bir video oyunu klasiğine dönüşen The Last of Us, 2020'deki devam oyunundan aldığı rüzgarla...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -