Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRÜSideshow'dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Kendi ürettiği ürünlerin yanı sıra bir çok markanın da dağıtımını sağlayan Sideshow, sektörü ve hobi sevenleri birbirine düşürecek, tabiri yerinde ise savaş başlatacak bir atakta bulundu. Aslında bizim ulaşabildiğimiz net bir duyuru yok ama sanıyoruz ki mail ile satıcılara ulaşılarak bir iletişim stratejisi ile hareket edilmiş. Olayı özetleyecek olursak:

Sideshow’un yayınladığı duyuruda “lisansız custom figürlerin” yaratıcı/sanatçı ile fikir haklarına sahip kişi arasında bir lisans sözleşmesi olmadan üretildiğini belirtiliyor. Duyuruda bu konuyla alakalı verilen örnekler:

  • Deadpool heykelinin MARVEL izni olmadan üretilmesi,
  • 1/6 Ölçekli tasarlanmış bir aktörün portresinin, aktörden ve aktörün oynadığı karakterin haklarının olduğu şirketten izin alınmadan üretilmesi,
  • Lisanlı heykel için lisanssız takas edilebilir Superman portresinin DC Comic’ten izinsiz üretilmesi gibi.

Düzgün bir açıklama gelmediği için, hedeflerindeki kişilerin kim olduğunu da bilemiyoruz. “Bootleg ile açılan bir savaş mı bu?” yoksa “Custom figür, heykel, büst gibi işlerle uğraşanları mı hedef almışlar?” belirsiz.

Yapılan açıklamada illegal yollarla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtmişler. “Reklam ortaklarımıza ve onların lisanssız ürünlerinin kontrol altına alınmasına eleştirel bir bakış açısı içerisindeyiz.” şeklinde demeçleri mevcut. Bu uygulamayı sürdüren herhangi bir bağlı kuruluşun hesaplarının feshedileceğini ve bütün komisyonların iptal edileceğini açıkladı.

Açıkçası bootleg üreticiler ile savaşmak anlaşılabilir ama kendi sanatçılarının komisyon işleri ile dahil olduğu custom üreticilere cephe almak pek mantıklı gelmedi bize. Zira bir çok FB grubunda, Sideshow’a karşı tepkiler yükselmeye başladı.

Gelişmeleri yazmaya devam edeceğiz.

Tam Açıklama:

 

Ulaş Benli
Ulaş Benlihttp://www.figürcününseyirdefteri.com
Figürcünün Seyir Defteri Yayın Editörü
BENZER HABERLER

Hot Toys: The Flash – Batman and Batcycle Figürünü Duyurdu!

0
Hot Toys, önümüzdeki aylarda çıkacak olan The Flash filminden Ben Affleck'in canlandırdığı Batman karakterini ve Batcycle aracını duyurdu. Bundan önce yine The Flash filminden...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM & İNCELEME @Creality3D ​

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM...

0
FSD'DE BUGÜN! Sevgili FSD Ahalisi, biliyorsunuz ki bir süredir diorama çalışmaları yapmaktayım. Bunun için airbrush'ından tutun da dramere kadar bir çok alet edindim ve çalışmalarıma...
- Reklam -