Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRSideshow'dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Kendi ürettiği ürünlerin yanı sıra bir çok markanın da dağıtımını sağlayan Sideshow, sektörü ve hobi sevenleri birbirine düşürecek, tabiri yerinde ise savaş başlatacak bir atakta bulundu. Aslında bizim ulaşabildiğimiz net bir duyuru yok ama sanıyoruz ki mail ile satıcılara ulaşılarak bir iletişim stratejisi ile hareket edilmiş. Olayı özetleyecek olursak:

Sideshow’un yayınladığı duyuruda “lisansız custom figürlerin” yaratıcı/sanatçı ile fikir haklarına sahip kişi arasında bir lisans sözleşmesi olmadan üretildiğini belirtiliyor. Duyuruda bu konuyla alakalı verilen örnekler:

  • Deadpool heykelinin MARVEL izni olmadan üretilmesi,
  • 1/6 Ölçekli tasarlanmış bir aktörün portresinin, aktörden ve aktörün oynadığı karakterin haklarının olduğu şirketten izin alınmadan üretilmesi,
  • Lisanlı heykel için lisanssız takas edilebilir Superman portresinin DC Comic’ten izinsiz üretilmesi gibi.

Düzgün bir açıklama gelmediği için, hedeflerindeki kişilerin kim olduğunu da bilemiyoruz. “Bootleg ile açılan bir savaş mı bu?” yoksa “Custom figür, heykel, büst gibi işlerle uğraşanları mı hedef almışlar?” belirsiz.

Yapılan açıklamada illegal yollarla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtmişler. “Reklam ortaklarımıza ve onların lisanssız ürünlerinin kontrol altına alınmasına eleştirel bir bakış açısı içerisindeyiz.” şeklinde demeçleri mevcut. Bu uygulamayı sürdüren herhangi bir bağlı kuruluşun hesaplarının feshedileceğini ve bütün komisyonların iptal edileceğini açıkladı.

Açıkçası bootleg üreticiler ile savaşmak anlaşılabilir ama kendi sanatçılarının komisyon işleri ile dahil olduğu custom üreticilere cephe almak pek mantıklı gelmedi bize. Zira bir çok FB grubunda, Sideshow’a karşı tepkiler yükselmeye başladı.

Gelişmeleri yazmaya devam edeceğiz.

Tam Açıklama:

 

Ulaş Benlihttp://www.figürcününseyirdefteri.com
Figürcünün Seyir Defteri Yayın Editörü
BENZER HABERLER

Hasbro: The Bad Batch Serisinden İlk The Vintage Collection Figürleri!

0
Hasbro, The Bad Batch dizisinden 4 yeni The Vintage Collection figürü duyurdu. 4-Pack halinde olan bu figürler; Captain Ballast, Captain Rex, Captain Grey ve...
- Reklam -

Çok Okunanlar

YOUTUBE KANALINDA İZLE!

Sihir Dükkanı - Harry Potter İçerikli Kutu Açılışı - Figürcünün Seyir Defteri

Sihir Dükkanı – Harry Potter İçerikli Kutu Açılışı – Figürcünün Seyir...

0
https://www.youtube.com/embed/hJtKXuOPs9E Figürcünün Seyir Defterinde bugün! Sevgili "Sihir Dükkanı" bize nefis bir kutu yolladı, kendilerine çok teşekkür ederiz! Biz kutuyu açarken inanılmaz heyecanlandık, tüm Potterheadlerin videoyu izlerken...
- Reklam -