Salı, Şubat 7, 2023
Ana SayfaAKSİYON FİGÜRÜSideshow'dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Sideshow’dan ortalığı karıştıran bir açıklama geldi!

Kendi ürettiği ürünlerin yanı sıra bir çok markanın da dağıtımını sağlayan Sideshow, sektörü ve hobi sevenleri birbirine düşürecek, tabiri yerinde ise savaş başlatacak bir atakta bulundu. Aslında bizim ulaşabildiğimiz net bir duyuru yok ama sanıyoruz ki mail ile satıcılara ulaşılarak bir iletişim stratejisi ile hareket edilmiş. Olayı özetleyecek olursak:

Sideshow’un yayınladığı duyuruda “lisansız custom figürlerin” yaratıcı/sanatçı ile fikir haklarına sahip kişi arasında bir lisans sözleşmesi olmadan üretildiğini belirtiliyor. Duyuruda bu konuyla alakalı verilen örnekler:

  • Deadpool heykelinin MARVEL izni olmadan üretilmesi,
  • 1/6 Ölçekli tasarlanmış bir aktörün portresinin, aktörden ve aktörün oynadığı karakterin haklarının olduğu şirketten izin alınmadan üretilmesi,
  • Lisanlı heykel için lisanssız takas edilebilir Superman portresinin DC Comic’ten izinsiz üretilmesi gibi.

Düzgün bir açıklama gelmediği için, hedeflerindeki kişilerin kim olduğunu da bilemiyoruz. “Bootleg ile açılan bir savaş mı bu?” yoksa “Custom figür, heykel, büst gibi işlerle uğraşanları mı hedef almışlar?” belirsiz.

Yapılan açıklamada illegal yollarla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtmişler. “Reklam ortaklarımıza ve onların lisanssız ürünlerinin kontrol altına alınmasına eleştirel bir bakış açısı içerisindeyiz.” şeklinde demeçleri mevcut. Bu uygulamayı sürdüren herhangi bir bağlı kuruluşun hesaplarının feshedileceğini ve bütün komisyonların iptal edileceğini açıkladı.

Açıkçası bootleg üreticiler ile savaşmak anlaşılabilir ama kendi sanatçılarının komisyon işleri ile dahil olduğu custom üreticilere cephe almak pek mantıklı gelmedi bize. Zira bir çok FB grubunda, Sideshow’a karşı tepkiler yükselmeye başladı.

Gelişmeleri yazmaya devam edeceğiz.

Tam Açıklama:

 

Ulaş Benli
Ulaş Benlihttp://www.figürcününseyirdefteri.com
Figürcünün Seyir Defteri Yayın Editörü
BENZER HABERLER

Hasbro’dan Transformers: Rise of the Beasts – Scourge Figürü!

0
Hasbro, Transformers tarafına yeni figürler eklemeye devam ediyor. Son çıkardıkları figür ise ''Transformers Studio Series 101: Rise of the Beasts - Scourge'' figürü oldu. Figür,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -