Salı, Mart 28, 2023
Ana SayfaSİNEMASight & Sound 90. Yıl Edisyonu Göz Dolduruyor

Sight & Sound 90. Yıl Edisyonu Göz Dolduruyor

British Film Institute (BFI) tarafından yayımlanan İngiliz aylık sinema dergisi Sight & Sound, geçtiğimiz ay 90. Yılının kutlamasını da kapsayan yeni sayılarını yayınladı. 90 yıldır sinema dünyasına ışık tutan yazıların yazılıp yayınlandığı aylık sinema dergisi Sight & Sound, basın geleneğinin dijitalleşmeyle azaldığı günümüzde ayakta duran ve geleneği modern anlatı biçimleri ile birleştiren en köklü dergilerden bir tanesi. Usta yönetmenlerin de sık sık konuk olduğu dergi, ilk kez 1932 yılında yayınlanmaya ve 6. Sanata ışık tutmaya başlamıştı. Yıllar içerisinde birçok kaliteli eleştirmeni bünyesinde barındırıp bizzat BFI tarafından öne çıkarılan derginin “Summer 2022” edisyonu olan “Sight & Sound 90 Years” sayısı, gerek güncel filmlerin incelemelerini gerekse de derginin tarihçesinden Tarantino veya Tilda Swinton gibi isimlerin yazdıkları yazıları da bünyesinde barındırıyor.

Derginin meşhur kapaklarına konu olan Spike Lee veya Wes Anderson gibi isimlerin de yer aldığı bölüm, adeta kısa bir Sight & Sound tarihçesi sunuyor. Kendi dönemlerine damgasını vurmuş sinemacıların hemen hepsini görebileceğim bu seçki, sayılara dair anekdotlar da içeriyor. Derginin tarihinden seçilmiş yazılar da okuyucularla buluşturuluyor.Pentagram redesigns iconic British Film Institute mag, Sight and Sound | Creative Boom

1937 yılında yayınlanmış Alfred Hitchcock incelemesinden sonra Lizzie Borden’ın kendi yaşamından izlerle Scorsese’nin başyapıtlarından Raging Bull’u betimlediği 1982 tarihli eleştirisini okuyup bulmak mümkün. Tarantino’nun 1994’te kaleme aldığı ve kendine has film üslubundan göndermelere ev sahipliği yapan denemesini veya Tilda Swinton’la yapılmış o meşhur röportajdan kesitleri bulmak da mümkün.
Üstelik derginin içeriği bunlarla da sınırlı değil. Mayıs ayının sonunda düzenlenen Cannes Film Festivali’nin 75. Edisyonu’nu Sight & Sound yazarları tek tek öne çıkan filmleri izleyerek derlenmiş. Derginin yazarlarından Mark Jenkin’in “Cannes Diary” bölümü ise okunmaya değer.Cannes Report Day 6: 'Holy Spider' Red Carpet Begins With Smoke Bomb Demonstration Against Domestic ViolenceSavaşın içinde toplum olarak zor günler geçiren Ukrayna’nın sinema tarihinin ve öne çıkan filmlerinin de belirli bir dosyada toplandığını belirtelim.
Derginin bu edisyonunun belki de en öne çıkan röportajı ise yönetmen Edgar Wright’ın (Shaun of The Dead, World’s End, Last Night in Soho) son ayların belki de en çok konuşulan filmlerinden Everything Everywhere All At Once’ın yönetmenleri Daniel Kwan ve Daniel Scheinert ile yaptığı nefes kesici röportaj.

Edgar Wright elenca tutti i film che ha visto, o rivisto, durante il lockdown | Cinema - BadTaste.it

.

Yazarın Seçimi:

Şahsi olarak benim okura tavsiye ettiğim ve mutlaka göz atmasını önerdiğim yazılar arasında İspanya’nın çıkardığı en büyük yönetmenlerden Pedro Almodovar’ın “Memory of An Empty Day” başlıklı yazısı yer alıyor. Usta yönetmenin şehri Madrid’den New York gece hayatına hatta Andy Warhol’a kadar uzanan yazısı, pek çok sinema severe şimdiden ilham kaynağı olabilecek seviyede.
Pedro Almodóvar im Interview: "Das war nicht mehr ich" - Kultur - SZ.de


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER

The Last of Us İlk Sezon Değerlendirmesi

0
Çıktığı günden beridir oyun dünyasını kasıp kavuran ve yıllar içerisinden bir video oyunu klasiğine dönüşen The Last of Us, 2020'deki devam oyunundan aldığı rüzgarla...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -