Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaHABERLERSina’s Outpost: Batman ve dostları!

Sina’s Outpost: Batman ve dostları!

Batman ve dostları:

Sosyal mesafe, izolasyon falan derken, eş-dost beraber olmayı özlediğimiz bu zamanlarda Batman’in de dost ve düşmanlarını özlemesi olası değil mi? Batman’i biz ne kadar sevsek de ve izlemeye/okumaya doyamasak da ona katlanamayan düşmanlarını unutmamak gerek. Özellikle 90’lar da ki filmlerinde ve Animated serisinde sıkça birçok karakterin bir araya gelerek Batman’i yenmeye çalıştığını görmüştük.

Buradan yola çıkarak, bu yazımda Batman’in tek başına olduğu heykellerinden ziyade, düşmanlarıyla dövüştüğünü gördüğümüz heykellere yer ayırdım. Bakalım Batman’imizi kimler zor duruma sokmuş ve ne tarz heykeller yapılmış?

İlk önce, Batman’in en büyük baş ağrısı Joker ile başlamak güzel olur. Tabii bu aslında bana da ayrı bir baş ağrısı yaptı çünkü birçok alternatifi olan bu ikilinin hangi heykelinden bahsetmek istediğimi seçmek kolay olmadı.

En taze çıkmakta olan ile başlayalım o zaman. Iron Studios tarafından üretilen Batman vs Joker dioaraması önümüzdeki aylarda satın almış olanlara dağıtılmaya başlanacak. 1:6 ölçeğinde olan bu dioaramada Batman’in kostümü bana “biraz daha detaylı olabilirmiş” dedirtse de arka planda o kadar çok detay var ki cümleyi bitirmeden lafımı resmen bana yutturuyor.

Mesela duvar arkasındaki graffiti ve kanalizasyondan bakan Killer Croc gibi detaylar bu dioramayı gerçekten çok güzel bir hale getirmiş. Iron Studios portfolyosundaki güzel işlerine bir yenisini daha katmaya az kalmışken, siz de bu heykellerden birini edinmek isterseniz mutlaka acele edin çünkü sadece 600 adet üretilecek olan bu diorama her an tükenebilir.

Joker ile başlamışken Joker ile devam edelim, bu sefer 2018’de çıkmış DC Collectibles’in Batman vs Joker Laff-Co dioramasina değinmeden olmaz. İkiliyi Joker’in gizli karargâhı olan Laff-Co yazısının üstünde görüyoruz, ve her zamanki gibi Batman’in sinirli ve Joker’in gülümsüyor olduğu gözlerden kaçmıyor. Batman’in tuttuğu ayakkabı ve Joker’in kıyafeti bu heykelde öne çıkan güzel detaylar. Iron Studios’un dioramasına kıyasla bu DC Collectibles heykeli hem fiyatıyla hem de kolay bulunabilmesiyle güzel bir alternatif sayılabilir.

Batman

’i bu listede yalnız olmadığı heykelleri yazarken Joker’in de partneri olan Harley Quinn’dende bahsetmek gerek. Yine DC Collectibles’tan olan bu dioramada, Harley Quinn’i her zamanki gibi bir kaos ortamında Batman’den kaçarken görüyoruz. Alttaki dinamitler, durumdan kaçmaya çalışan çakalların pozları ve Joker’in suratının olduğu roller coaster, bu dioramaya çok güzel bir hareketlilik getirmiş. Bu heykel geçen haftaki yazımda değindiğim listeye keşke ekleseydim dediğim dioramalardan biriydi ve böylece burada onun hakkini vermiş oldum.

Killer Croc

’u da şu kanalizasyondan çıkaralım ve sıradaki heykele bakalım. DC Direct tarafından üretilen bu diorama heykelin üç ayrı versiyonu bulunuyor. Bunlar birinci ve ikinci basımların yanı sıra birde mini versiyonu. Birinci basımda Batman’i mavi, ikinci basımda ise siyah kostümü ile görüyoruz. Mini versiyonu ise yine mavi kostümü ile geliyor fakat boyut ve fiyat olarak çok daha küçülerek.

Heykelde, Killer Croc’un kanalizasyondan çıktığı anda üstüne Batman’in atladığı bir an yakalanmış. Aldığı darbeden ve omuzlarındaki bataranglerden olsa gerek pek mutlu görünmeyen Croc güzelce pozlanmış ve bu yüzden de birçok koleksiyoncunun peşinde koştuğu bir heykel haline gelmiştir.

Benim de depomun derinliklerinde kutusunda yatıyor bu heykel, aklımda bir ara onu kanalizasyonundan kurtarır gibi bulup sergilemeye almam lazım. Ahmet’in “adamdaki derde bak” dediğini duyar gibiyim.

Kendi dertlerimi bir yana bırakayım ve başı Bane ile dertte olan Batman’in sıradaki heykeline geçeyim o zaman. DC Collectibles’den gelen bu heykelde Dark Knight üçlemesindeki haliyle gördüğümüz Batman ve Bane, filmdeki dramatik bir sahneyi canlandırıyorlar. İşin gerçeği, bu heykeli alabilmek için peşinde çok fazla koştum fakat elime geçtiği zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Filme hayranlığımdan dolayı büyük bir hevesle almıştım ve elime geçmeden gördüğüm fotoğraflarını da beğenmiştim. Fakat gerçeği fotoğraftakilerden çok farklı, özellikle iki karakterin vücutları pek bir orantısız geliyor göze. Üstelik, kalite olarak da biraz zayıf görünüyor açıkçası.


Yine de eğer Batman’in Bane ile dövüştüğü bir heykel arıyorsanız Iron Studios’un Batman vs Bane’i sizi çok daha etkileyecektir diye tahmin ediyorum. Fakat Dark Knight’ta ki Bane’i bu Iron Studios heykelinde bulmanız mümkün değil maalesef.

Daha iyi işlenmiş olsa güzel bir diorama heykeli olurmuş dedirten bir örnek daha yine DC Collectibles’tan. Bu seferki Xbox 360 ve Playstation 3 için yapılan Injustice: God’s Among Us oyununa özel yapılmış bir heykel.

Plastik olması tabi bu listedeki diğer heykellere göre büyük bir dezavantaj, ayrıca maalesef Wonder Woman’ın suratı gerçekten yaparken biraz aceleye gelmiş gibi gözüküyor. Oyunlar üzerinden yapılan heykel ve figürlerde aslında çok da fazla detay aramamak gerek fakat Wonder Woman’ın o suratı ne yazık ki göz ardı edilecek gibi değil. Buna rağmen Batman’in boynundaki kamçı ve roketin çıkardığı duman detayları güzel bir sahne oluşturuyor.

Son olarak bu listedeki favori heykelimi yazmak istiyorum.

Sideshow

’dan Superman vs Batman diorama heykeli gerçekten çok harika görünüyor. Çizgi roman dünyasının tavuk ile yumurta sorusu kadar cevabi olmayan bilinmeyeni

“Batman ve Superman kapışmasını kim kazanır?”

. Bu heykel bunun cevabını veremeyecek olsa da çok güzel bir görsel sunuyor bize. Batman’in Krypton yüzüğü, Superman’in gözünden çıkan lazer gibi detayları ve pelerinde kullanılmış materyaller çok ince düşünülmüş. Yaklaşık 60 cm uzunluğunda olan bu heykel için bence evinizde ve bütçenizde yer açın, pişman olmayacaksınız.

Umarım bu listeye eklediğim heykelleri sizlerde beğenmişsinizdir. Sosyal mesafelerin giderek uzadığı bu donemde sizden de fikir almak isterim.

Batman

’i bir türlü yalnız bırakmayan karakterlerin olduğu ve kendine has özellikleri ile diğerlerinden ayrılan bu dioramalar arasına siz başka hangi heykelleri eklerdiniz?

Haftaya Görüşürüz…

BENZER HABERLER

Hot Toys: The Flash – Batman and Batcycle Figürünü Duyurdu!

0
Hot Toys, önümüzdeki aylarda çıkacak olan The Flash filminden Ben Affleck'in canlandırdığı Batman karakterini ve Batcycle aracını duyurdu. Bundan önce yine The Flash filminden...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM & İNCELEME @Creality3D ​

Yeni Seri! 3D Yazıcının Koleksiyona Faydası | ENDER 3 NEO KURULUM...

0
FSD'DE BUGÜN! Sevgili FSD Ahalisi, biliyorsunuz ki bir süredir diorama çalışmaları yapmaktayım. Bunun için airbrush'ından tutun da dramere kadar bir çok alet edindim ve çalışmalarıma...
- Reklam -