Perşembe, Mart 30, 2023
Ana SayfaHABERLERSina's Outpost: "En iyi 10 diorama heykel" listem!

Sina’s Outpost: “En iyi 10 diorama heykel” listem!

Şu hareketsiz kaldığımız ve eve kapandığımız dönemlerde, evimize aksiyon getirmiş ya da getirebilecek bana göre en iyi 10 diorama heykelini sizlere yazmaya karar verdim. Bu sıralama benim tercihim ve sizin ne düşündüğünüzü de bilmek isterim. Siz kendiniz karar verin; en iyisi hangisi?

10 – “You’re Going to Regret This” (Slave Leia vs. Jabba); Star Wars Diorama, Sideshow Collectibles

İlk olarak Sideshow’un Jabba the Hutt ve Leia heykeli ile başlamak istiyorum. Bu, çok az sayıda yapılmış ve şu anda koleksiyoncuları fazlasıyla pesinden koşturan bir heykel. İnsanların böylesine peşinden koşmasının sebebi ise az üretilmiş ya da harika yapılmış olmasından ziyade, Star Wars’un Disney’e satılmasının ardından bu heykelin Leia’nın pozu ve kıyafeti dolasıyla yasaklanmış olması.

Yasak elma her zaman daha cazip olduğundan bu da tabii bu heykeli zamanında edinmiş olanları ya zengin etti ya da koleksiyonlarını değerlendirdi. Heykelin gösterdiği sahne çok güzel düşünülmüş, fakat iş heykeli yapmaya gelince pek de göze hitap eden bir görüntü çıkmamış açıkçası. Bence Jabba’nın boyutu ve Leia’nın figüründe ufak sorunlar var ve genel olarak detaylandırmalar çok iyi değil. Ama sahne seçimi ve yasak elma durumundan dolayı bunu Top 10’a dahil etmesem olmazdı.

9 – X-Men; Marvel Diorama, Sideshow Collectibles
Aslında gönlümde yatan bir X-Men serisi dioraması bu listede zaten var ve X-Men serisinden bir tane daha koymak istemiyordum. Fakat buna rağmen ve üstelik eski (2008) olmasının inadına hem ışıklandırması hem de özellikle Colossus’un pozlanması ile bu listeye kendini eklettiren bir diorama daha var. Bu seri 3 ayrı parçadan oluşuyor. Birinci set Cyclops ve Colossus. İkinci heykel Wolverine, Shadowcat ve onun ufak ejderi Lockheed’den oluşuyor.

Son olarak Beast ve Emma Frost’lu olan parça var. Üçü bir arada gerçekten fena durmuyorlar. Özellikle de 2008 yapımı bir heykel için. Dikkat çekici detaylardan biri parçalanmış olan ve üstlerine bastıkları Sentinel’ler. Düşünülmüş detayları genel olarak güzel olsa da burada da uygulamaya gelince sorunlar göze batıyor. Mesela karakterlerin surat ve kıyafet detayları biraz hayal kırıklığına uğratıyor, özellikle Shadowcat’in suratına pek zaman harcamamışlar sanki. Yine de genel olarak çok gözüken bir set ve bu listeye adamım Colossus’un hatırına almış bulundum.

8 – Thor vs. Loki; Marvel Diorama, Sideshow Collectibles
Aile terbiyesinin ne kadar önemli olduğunu bu iki kardeşin bitmek bilmeyen mücadelesinden anlayabiliriz. Görünüşte iyi ebeveynler olmalarına rağmen bu anne-baba bu iki kardeşin kavgalarına bir turlu son veremedi. Tabii bu koca adamların bitmek bilmeyen kardeş rekabeti bize yaradı. Bu çekişmeden esinlenen birçok çizgi roman hikayesi, ardından gelen filmler, ve pek tabii güzel heykeller tam göz dolduracak cinsten.

Esad Ribic

’in çizgi romanlarındaki çizimlerinden esinlenilerek tasarlanan figürleri çoğu gibi bu diorama da da birbirlerine saldırmak üzere görüyoruz. Yere dökülen şarap şişesi ve Loki’nin yüzündeki keskin ifade gibi birçok güzel detayların olduğu bu heykel yaklaşık 9 kg ağırlığında. Boyuna göre fazlaca ağır ve kaliteli bir heykel. Heykeli bulmak zor, biraz pahalı olabilir. Bu arada söylemeden edemeyeceğim eğer okumadıysanız Esad Ribic’in Loki serisini okumanızı tavsiye ederim. Uyarıyorum okuduktan sonra bu heykeli daha çok edinmek isteyeceksiniz.

7 – Wolverine vs. Sabretooth; Marvel Diorama, Sideshow Collectibles

Kardeş kavgalarından bahsetmişken bir başka klasikleşmiş kardeş rekabetine daha bakalım. Ne şanslıyız ki, bir efsane çekişme daha dioramada ölümsüzleştirilmiş. Bu dioramada X-Men Origins’deki hikayeye hitaben pençelerin ve iyileştirme gücünün yansıtıldığı Wolverine ve Sabretooth’un karlar içinde birbirlerine saldırma sahnesini görüyoruz.

Birbirlerinin üzerindeki pençe izleri ve yerlerdeki karlar hoş detaylar olsa da Sabretooth’un ellerinin orantısızlığı bu güzel görüntüyü biraz bozuyor. Açıkçası, genel olarak kalite açısından da bu listedeki çoğu heykel ile pek yarışamayacak olsa da bu diorama listemde olmazsa olmazlardan biriydi.


6 ve 5 – Duel of the Fates ve/veya Anakin Skywalker vs. Tusken Raiders; Star Wars Diorama, Sideshow Collectibles
Burada gerçekten iki diorama heykeli arasında kaldım. 6 numara hangisi, 5 hangisi bir turlu karar veremedim ve “liste benim değil mi” deyip ikisini birden ayni yere ekledim. Bu iki heykel su anda gözümde ayni sırada. İkisi de 10 numaradaki dioramamiz gibi Star Wars evreninden benzer türde heykeller. Ayrıca ikisine de baktıkça filmlerin efsane müziği beynimde çalmaya basliyor!

Bunlardan ilki, Star Wars’un belki de en etkileyici sahnelerinden biri olan Duel of the Fates heykeli. Burada Qui-Gon ve Obi Wan Kenobi’yi kendilerini Darth Maul’a karşı savunurken görüyoruz.

Gerçekten her baktığımda müziği çalmaya başlıyor beynimde, iyi ki evimde değil bu yoksa her gün beynimde o şarkıyla çalacaktı, kendi fon müziğim gibi. Belki de fena fikir değil aslında. Ben bunu düşünürken ikinci heykelimize gecelim.


İkinci heykelde Anakin Skywalker’i Tusken avcılarına karşı görüyoruz. Yazık Tusken’lara, başlarına neyin geldiğini bilmeden kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Bu heykeli özellikle o yerde yatıp kolunu kaldırmış Tusken’in adına listeme ekledim. Bu heykellerden sadece 300 adet üretilmiş olup bulmak tahmin edebileceğiniz gibi bir hayli zor.

İki heykelde çok güzel görünüyor ve hareket anı olarak detaylıca düşünülmüş.Bu arada şarkı sizin de beyninizin içinde çalmaya başladı mı? Güzel, hadi bir sonraki heykele geçelim.

4 – Hulk vs. Spiderman Exclusive Statue; Marvel Diorama, Sideshow

Sanıyorum listemdeki en pahalı heykel bu olmalı. 2005 yılında Sideshow’un çıkardığı bu heykelde, Spiderman’i Hulk’tan kaçarken veya onu durdurmaya çalışırken görüyoruz. Hulk biraz sinirlenmiş olsa gerek ki şiddetiyle önüne gelen her şeyi parçalamış durumda. Sadece 500 adet üretilmiş bu heykel gerçekten Marvel severler için harika bir diorama. Trafik lambasının eğik duruşundan tutunda, Hulk’un kızgın görüntüsüne kadar gerçekten her detayıyla heykel ilk bakışta bile bize o sahneyi yaşatıyor. Detayları inceledikçe daha da etkileyici bir hal alıyor sanki.

Bu listede dioramaları seçerken biraz da anın canlılığına dikkat etmeye çalıştım. Baktığımızda o sahneyi yaşatma ve hayalimizde devamını getirebilme özelliği bence her dioramada olamayabiliyor. İşte bu heykel anın canlılığı açısından bence iyi bir iş çıkartıyor.

3 – Batman vs. Superman; Marvel Diorama, Sideshow Collectibles
Listenin ilk üçüne geldik ve DC evreninden yine Sideshow imzalı Superman vs Batman heykeline değinmenin tam zamanı. Bu yakın zamanda çıkmış ve hala satışta olan bir harika diorama heykeli. Batman’in yumruğundaki Krypton yüzüğü gibi kostümlerdeki detaylar göze çarpıyor.

Bu ikiliyi bu şekilde görünce ben satın alınacaklar listeme direk olarak ekledim. Eğer bunu pek beğenmedim veya bu heykel nasıl daha iyi olabilir diyorsanız ‘exclusive’ versiyonuna bir bakin derim. Exclusive versiyonunda Superman’i gözünden ışınlar çıkmış haliyle görüyoruz. Ufak bir detay ekleyerek belki de bu heykele çok daha ayrı bir hareket katmışlar.

2 – Conan The Barbarian: Fury of the Beast; Sideshow Collectibles
İlk diorama figürlere ilgi duymaya başladığımda aldığım figür McFarlane’in Conan serisindendi. Conan zıplar pozisyonda, bir elinde balta diğerinde kılıcıyla setin ikinci figürü olan yaratığa doğru atlarken ki anının figürüydü. İki figür ayrı satılıyordu. Güzel bir ikileme olduğunu düşünmeme rağmen figür olduklarından bu listeye giremediler. Ancak onlardan boy olarak 3 kat büyüklükte ve kalite olarak da üstün, muazzam denilecek bir heykel var 2 numaramda.

Conan yine gorilimsi bir yaratığa karşı tüm vahşiliği ve gücüyle gösterilmiş. Yaratığın gövdesinde aldığı darbelerden dolayı açılmış yaralar ve özellikle de Conan’in yüzündeki detaylar bu heykeli çok farklı kılıyor. Exclusive versiyonunda yaratık McFarlane serisinde olduğu gibi siyah renkte sunulmuş. Bu heykel yaklaşık 37kg o yüzden satın alma planınız olursa koyacağınız yeri dikkatli seçin derim.

1 – X-Men vs Sentinel 1-2-3; Marvel Diorama, Iron Studios

Her ne kadar benim gözümde bu listedeki diğer 9 diorama heykelinin sıralaması tartışmaya açık ve değişken olabileceksede değişmez bir 1 numaram var o da X-Men vs Sentinel dioraması. Bu bir şaheser. Epik bir hikaye anlatan bir görsel akvaryumda uzun uzun balık izleme efekti veren bir yolculuk resmen. 90’larda çıkmış olan X-men çizgi filmlerindeki kostüm tasarımlarıyla yapılmış bu seri sırasıyla 2020-2021-2022 yaz mevsimlerinde sahiplendirilmeye başlanacak.

1:10 boy ölçeğinde olacak olan bu eser bakmaya doyamadığım bir diorama gerçekten. Sentinel’ler dahil her bir karakter ayrı ayrı satışta olacak, ön siparişler açılmış. Iron Studios bu seri ile bence kendi standartlarını ve önceki heykellerini aşmış olabilirler. Bir an evvel satın almış olanlara ulaşmasını ve onlardan detaylarını iyice görebileceğimiz resimlerini paylaşmalarını bekliyorum.

Son söz:
Ufak bir itiraf zamanı. Aslında bu yazıyı yazma fikri şu an karşımda duran ve en sevdiğim dioramalardan biri olan Hulk vs Wolverine heykelimi temizlerken gelmişti. Nasıl olduysa, yazıya başlayınca diorama dünyasında kaybolup bu çok sevdiğim heykeli listeye eklemeyi unuttum. Bu bahaneyle de bana başka bir hafta Hulk vs Wolverine Marvel Diorama (Sideshow) yazısı yazma fırsatı çıktı.

Umarim benim listemi beğenmişsinizdir. Sizce bu listeye başka hangi dioramalar girmeliydi? Yada belki size göre sıralama farklı olabilirdi. Fikirlerinizi duymak isteriz.

BENZER HABERLER

Mafex: The Mandalorian – Bo-Katan Kryze Figürünü Duyurdu!

0
Mafex, Star Wars tarafına yeni figürler eklemeye devam ediyor. Son ekledikleri figür ise Star Wars: The Mandalorian: Bo-Katan Kryze figürü oldu. 6'' (15,24cm) uzunluğunda olan...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -