Connect with us

Figürcünün Seyir Defteri

Spider-Man: Into the Spider-Verse Neden Bu Kadar Önemli?

MAKALELER

Spider-Man: Into the Spider-Verse Neden Bu Kadar Önemli?

Spider-Man: Into the Spider-Verse Neden Bu Kadar Önemli?

Eski yazarlarımızdan: Pelin Bozbek

Hiç Spider-Man sevmeyen insan görüp, duydunuz mu? Ben şahsen hiç duymadım, kendisinin bir şeytan tüyü var resmen. Hep bir sempati ile yaklaşılan bir karakter, belki lise öğrencisi olmasının getirdiği saflık hoşumuza gidiyor belki herkese hitap eden mizah anlayışı, belki de bir çoğumuzun kendini bulduğu ilk karakter olması…

Çocukluğumuzda izlemeye başladığımız animasyonlarla tanıyıp sonra sinema evrenine giren üstüne birçok aktör tarafından canlandırılmasına rağmen hiçbir zaman aşırı beğenilmemesi olmadı bu karakterin.

Her zaman bir kitle tarafından beğenildi hem animasyonları olsun hem de filmleri olsun. Artık sayamadığımız kadar izledik Ben Amca’nın ölmesini, ama bu bile her seferinde eşit derecede üzdü bizi, kızamadık bu origin storylere. Ama Marvel’ın vicdanı herhalde artık dayanamadı Ben Amca’yı öldürmeye ve farklı şekilde ele almaya karar verdi bu karakteri.

Gabriel Soares illüstrasyon-Spider-Man

Gabriel Soares illüstrasyon-Spider-Man

Bunlar Tom Holland’ımızın Spider-Man’i ve aslında Aralık 2018’de gelecek olan Spider-Man: Into the Spider-Verse animasyon filmi. İkisi de bildiğimizden farklılar aslında. Tom Holland’ın Spider-Man’inin birden MCU’ya girmesi hatta Avengers’a girmesi nedense hiç eleştirilmedi çünkü artık her şey erişilebilir olduğundan bir Ben Amca’nın ölüm sahnesine gerek duyulmadı. Ve bence gerçekten çok taktir edilir bir hareketti, yenilik görmeye hasret kalmıştık. Bu yenilik iyi ki yetmemiş ki Marvel bir de bu evreni sadece filmlerden takip eden seyircilerine güzel bir farklılık sunmuş Into the Spider-Verse ile.

Miles and Peter Parker-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Miles and Peter Parker-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Fragmanı geçtiğimiz haftalarda çıkan Spider-Man: Into the Spider-Verse filmi bize Peter Parker’sız yeni bir Spider-Man macerası sunuyor. Ha bunda da tabi Peter Parker var ama bir akıl hocası, yetişkin biri olarak görüyoruz. Ama merak etmeyin o tabiri caizse o saf salak halleri hala duruyor, onu olabileceğinden uzak bir yetişkine döndürmemişler. Alıştığımız, bildiğimiz Marvel evreninde geçmiyor bu sefer bu film, aynı zamanda o özlediğimiz çizgi romanı andıran çizimleriyle karşımıza çıkıyor. Peki bu evrendeki Spider-Man’imiz olan Miles Morales’i tanıyor muyuz?

Kim bu Miles Morales?

Miles Morales-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Miles Morales-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Kendisi Marvel’ın Ultimate Marvel serisinden diyebiliriz. Bu seri Marvel’ın köklü kahramanlarının yenilenmiş ve tekrar çizilmiş hallerinden oluşuyor. Bu seride yenilenenler arasında X-men, Avengers ve Fantastic Four’da var. Konuya dönersek, Afro-Latino olan bir lise öğrencisi ve aslında karşımıza birkaç kez çıkmış. İlk olarak 2011’de Ultimate Fallout’da Peter Parker’ın ölümünden sonra çıkıyor. Bir animasyon dizisinde de görüyoruz ama uzun süre başrol değil kendisi ama yapacağını yapmış kendi filmi çıkıyor ve herkes baya heyecanlı. Stan Lee’nin kendisi bile bu beyaz olmayan Spider-Man’ın Peter Parker’ın yerini alması fikrinin arkasında. Bu arada en ilginç ve hoşuma giden detay Miles Morales’ın Brooklynli olması. Buna en fazla Captan Amerika sevinmiştir eminim.

Filmin Bizce Önemi

Süper kahraman filmlerinin revaçta olduğu bu dönemde, yeni soluk getirmek bu kadar kolayken hala klasik hikayeleri izlemekten baya bıkan biri olarak uzun süredir beni heyecanlandıran nadir yapımlardan oldu kendisi. Aynı zamanda uzun süredir güzel bir animasyon izlemediğimi de eklemeliyim. Bunun yanında aslında uzun süredir gözümüzün önünde olan ama bize asla sunulmamış bu karakterleri tanımak gerçekten çok farklı bir deneyim olacak, hem sorgulamadan içini ısıtacak kadar tanıdık ama heyecanlandıracak kadar farklı ve yeni.

Gwen Stacy-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Gwen Stacy-Spider-Man: Into the Spider-Verse

Bu film aynı zamanda ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe de değiniyor, aslında film demeyelim de farklı tatlar sunmak için 2011’de yaratılmış Miles Morales’ın evreni bunları eleştirmek için kullanılmış diyebiliriz. Sadece beyaz kahramanların hüküm sürdüğü o evrendense burada birçok farklı Spider-Manler karşımıza çıkıyor ve bu bize herkesin kahraman olabileceğini öğretiyor. Unutmayalım bu tarz filimler en çok çocukların ilgi alanına giriyor ve onlara bu şekilde küçük mesajlar vererek şekillendirebiliriz. Hepimizin aşina olduğu Gwen Stacy bile bir Spider-Woman bu evrende bu da küçük kızlarımızı yardıma muhtaç birer piremses (ya da damsel in distress diyebiliriz) olarak göstermektense, onların da ilham alacağı bir süper kahraman yaratmaları içimdeki feministi ne kadar sevindirdi bilemezsiniz.

Bilindiğin dışına çıkan, dördüncü duvarı yıkan, çizimleri bize çizgi romanları hatırlatan bu filmi heyecanla beklemekten ve sizi bu güzel fragmanla baş başa bırakmaktan başka sözüm kalmadı sanırım. İyi seyirler, umarım sizi de beni heyecanlandırdığı kadar heyecanlandırır.

Yorumlar

Daha Fazla MAKALELER

To Top