Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaSTAR WARSStar Wars: Işın Kılıçlarının Renkleri ve Anlamları

Star Wars: Işın Kılıçlarının Renkleri ve Anlamları

Star Wars‘daki en yaygın ışın kılıcı renkleri mavi, kırmızı ve yeşil olsa da Star Wars evreninde bu silahlar için çeşitli renkler bulunur. George Lucas‘ın galaksisinden çok çok uzaktaki çoğu nesne gibi, ışın kılıçlarının farklı renkleri de Star Wars evreninde derin bir anlamla doludur. Bir kişinin ışın kılıcı rengi kurallı olarak seçilebilirken, Star Wars serisi bir ışın kılıcının renginin normalde onu kullanan kişinin ahlaki uyumunu yansıttığını defalarca göstermiştir.

Işın kılıçları Jedi, Sith ve diğer güç kullanıcıları tarafından saldırı ve savunma için kullanılır. Bu silahlar, bir kabzadan yayılan ve istendiğinde kapatılabilen bir Kyber kristali tarafından desteklenen bir plazmadan oluşur. Kyber kristalleri, ışın kılıçlarına farklı renklerini veren şeydir ve farklı gezegenlerde bulunabilen nadir, kuvvet uyumlu kristallerdir. Kyber kristalleri renksizdir, ancak bir Jedi tarafından bulunduğunda farklı renkler alırlar.

Bu nedenle, Sith’in kendine özgü kırmızısı olması gibi renkler farklılık gösterip farklı anlamlar içerebilir. Bu noktaya kadar, Star Wars her biri farklı bir anlam ve amaç taşıyan sekiz ışın kılıcı rengini Star Wars’un bir parçası olarak tanır. İşte bu yazımda sizlere her bir ışın kılıcı renginin Star Wars dünyasında temsil ettiği şeylerden bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

 

Mavi Işın Kılıcı:

Have $150,000 lying around? Buy Luke Skywalker's original lightsaber

Mavi ışın kılıçları (ruhsal karşıtı olan kırmızı ışın kılıçlarıyla birlikte) ilk kez, Star Wars: A New Hope filminde karşımıza çıktı. Bu renk, Jedi ile ilişkilendirilmiş olarak ortaya çıkıyor. Eski şövalyeler tarafından kullanılan tek renk olmasa da 2. üçlemede de bol miktarda mavi ışın kılıcının kanıtladığı gibi, kesinlikle en yaygın olanıdır.

Mavi ışın kılıçlarının, çoğunlukla Jedi’ın temsil ettiği şeyle ve ayrıca kullanıcının kristalle güçlü “ruhsal uyumu” ile ilişkilendirilerek doğruluğu ve cesareti temsil ettiği söylenir. Bu renk Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Luke Skywalker ve Tera Sinube gibi karakterler tarafından kullanıldı.

 

Yeşil Işın Kılıcı:

Obi-Wan/Qui-Gon — the three most adorable things about your OTP

Yeşil ışın kılıçları, Jedi tarafından kullanılan en yaygın ikinci renktir ve bu renk; uyum, yardımseverlik, iş birliği, maneviyat ve kanıtlanabilir iyi niyet nitelikleriyle yakından ilişkilidir. Yeşil ışın kılıcı, Yoda, Qui-Gon Jinn ve daha sonra Jedi eğitimini tamamladıktan sonra Luke Skywalker gibi daha bilge, kıdemli Jedi’ler tarafından yaygın olarak kullanılır. Ayrıca Ahsoka Tano da Padawanlık döneminde açık yeşil ışın kılıcı kullanmıştı.

 

Mor Işın Kılıcı:

Windu Star Wars GIF - Windu Star Wars Squad - Discover & Share GIFs

Jedi tarafından kullanılan çok nadir bir renk olan mor ışın kılıcı, Jedi Ustası Mace Windu ile bağdaşmıştır. Mor ışın kılıcı, aslında Samuel L. Jackson tarafından doğrudan en sevdiği rengin mor olduğunu ve ışın kılıcının mor olup olamayacağını Lucas’a sormasıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, Star Wars evreninde bu nadir ışın kılıcının gerçek bir anlamı yoktur.

Genişletilmiş Evren’de mor, kırmızı ve mavinin bir kombinasyonu olduğu için ahlaki belirsizliği ve yeniden yapılanmayı gösterir. Bu nedenle mor ışın kılıcı, kullanıcısının Güç’ün hem aydınlık hem de karanlık taraflarıyla bir yakınlık gösterdiğini temsil eder. Windu’nun mor ışın kılıcı ilk olarak Star Wars: Episode II – Attack of the Clones’ta göründü ve Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith‘te Windu ile Darth Sidious arasındaki çatışma sırasında pencereden düştüğünde kayboldu.

 

Sarı Işın Kılıcı:

How can a Jedi Temple Guard make a Padawan a Knight? - Quora

Bu renk, çift bıçaklı sarı ışın kılıcı mızrakları taşıyan, Jedi Tapınağı muhafızları tarafından özel olarak kullanılır. Bu özel ışın kılıcı rengi hakkında çok az şey biliniyor, bu nedenle bunların muhafızları ayırt etmek için kasıtlı olarak sarı yapılıp yapılmadığı veya kristalin muhafızlar tarafından sarıya çevirmeyi seçip seçmediği şu anda belirsizdir. Ancak Asajj Ventress ve Ahsoka gibi karakterler bir noktada bu ışın kılıcı rengini kullanmışlardır. Bu karakterlere ek olarak son üçlemenin sonunda, Rey de kendisine sarı bir ışın kılıcı yapmıştı.

 

Yellow Lightsaber | Explore Tumblr Posts and Blogs | Tumgir | Star wars light saber, Lightsaber, Custom lightsaber

Star Wars’un 3. seri çizgi romanının 6. sayısında da Luke Skywalker’i eski bir Jedi tapınağından bulduğu ve yeni bir ışın kılıcı yapana kadar kullandığı, High Republic döneminden kalma sarı bir ışın kılıcıyla da gördük.

Legends’larda ki, artık bu bilgiler geçersiz, sarı ışın kılıçları Jedi nöbetçileri tarafından kullanılırdı. Bunun dışında eski Jedi Jaden Korr, kırmızı bir ışın kılıcı kristalini saflaştırdığında sarıya döndü. Bu belki de kullanıcısının dindar bir doğası olduğunu gösteriyor olabilir fakat kesin bir bilgi bulunmamakta.

 

Turuncu Işın Kılıcı:

jedi with orange lightsaber Off 56% - canerofset.com

Star Wars Jedi: Fallen Order sayesinde Star Wars’un en yeni üyesi turuncu ışın kılıcı oldu. Bu renk, oyun için bir ön sipariş teşviği olarak ortaya çıktı, bu nedenle kendine özgü münhasırlığının ve pazarlanabilirliğinin ötesinde henüz bir arka planı yok. Legends’larda turuncu ışın kılıcı, bazen Sith ve karanlık tarafa yakın Jedilar tarafından kullanılmıştır.

 

Beyaz Işın Kılıcı:

eriha — ewock: In the years before the Battle of Yavin,...

Beyaz ışın kılıçları öncelikle Ahsoka Tano tarafından kullanıldı ve onun Güç’teki ustalığının kanıtıdır. Ahsoka, bu özel Kyber kristallerini, Jedi Düzeni’nin çöküşünden sonra saklanırken Raada‘nın İmparatorluk işgali sırasında öldürdüğü bir Inquisiter olan Altıncı Kardeş’in (Sixth Brother) ışın kılıcından aldı. Bunlar başlangıçta kırmızıydı ancak Ahsoka onları Güç’ün kullanımıyla saflaştırdı ve beyaz bir renge geri döndürdü. Bu da artık Jedi’ye bağlı olmadığı ve hiçbir yakınlığı olmadığı için özel bir statüsü olduğunu temsil etti.

 

Kırmızı Işın Kılıcı:

Kırmızı, Sith‘i ikonik ve tartışmasız bir şekilde temsil eden ışın kılıcı rengidir. Kyber kristalleriyle bir bağlantı paylaşan Jedi’ların aksine Sith, bu görünmeyen bağı kuramaz ve bu nedenle Kyber’larını çalmak veya ışın kılıçlarını inşa etmek için başka yöntemler kullanmak zorunda kalır. Süreç “kanama” olarak bilinir ve tüm nefretlerini, korkularını ve diğer olumsuz duygularını kristale dökerek kristalin “kanamasına” ve kırmızıya dönmesine neden olur. Bu renk, Darth Vader, Count Dooku, Darth Maul, Darth Sidious ve Kylo Ren‘de görüldüğü gibi çoğunlukla Sith tarafından kullanılmıştır.

 

Siyah Işın Kılıcı:

Steam Community :: :: M A U L x D A R K S A B E R

Siyah ışın kılıcı (Darksaber), ilk Mandalorlu Jedi olan Tarre Vizsla tarafından yaratılan ve türünün tek örneği olan bir kılıçtır. Darksaber, çoğu ışın kılıcından daha kısadır ve geleneksel bir kılıç şeklindedir. Vizsla’nın ölümünden sonra Darksaber, Jedi Tapınağı’nda tutuldu ve daha sonra Vizsla Hanesi üyeleri tarafından çalındı. Bu silah, Mandalorlular için bir liderlik sembolü haline geldi ve Mandalor geleneklerine göre onu elde etmenin tek yolu önceki sahibini savaşta yenmekti.

Darksaber’in şimdiye kadar bildiğimiz sahipleri başta Terra Vizsla olmak üzere Pre Vizsla, Darth Maul, Sabin Wren, Bo-Katan Kryze, Moff Gideon ve son olarak da Din Djarin oldu.

Book Of Boba Fett The Mandalorian GIF - Book Of Boba Fett The Mandalorian Darksaber - Discover & Share GIFs

 

Diğer Renkler:

Yukarıda bahsedilen tüm renkler Star Wars’un bir parçasıdır ancak henüz orada olmayan ve bugüne kadar yalnızca Legends’ların bir parçası olarak kalan birçok renk daha var. Legends hikayelerinde, Kybers dışındaki diğer kristaller ışın kılıcı yapımında kullanılır ve bıçağın rengi kristale bağlıdır. Bu nedenle gümüş, camgöbeği, altın, bronz ve daha fazlası gibi çeşitli ışın kılıcı renkleri göründü fakat bunların hiçbir kaynağı ve geçerliliği şu an için yok. Son zamanlarda birçok unsurun Legends hikayelerinden tekrardan Star Wars’a geçmesiyle birlikte, bu ışın kılıcı renklerinden bazılarının yakın gelecekte Star Wars’da görünmesi olası bir şey.

Yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer Star Wars içeriklerimiz için takipte kalın, hoşça kalın!


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER
Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

0
Gentle Giant LTD, Gentle Giant Book of Boba "Gamorrean Guard" heykelini duyurdu! Diziyi izleyenler hatırlayacaktır; Boba Fett, Hutt Jabba'nın suç imparatorluğunu devraldığında, Bib Fortuna'yı dağıtarak,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -