Cuma, Haziran 25, 2021
Ana SayfaMAKALELERStar Wars Rehberi: Nedir Bu Canon, Nedir Bu Legends?

Star Wars Rehberi: Nedir Bu Canon, Nedir Bu Legends?

Sevgili FSD ahalisi. Bugünkü yazımızda sizlere, birçoğumuzun kafasını karıştıran Canon ve Legends’ın ne olduğunu anlatacağım. Öncelikle sadece Star Wars’ta değil, genel olarak sinemada kullanılan bir kavram olan Canon’u bilmeliyiz.

Sinema’da Canon, bir serinin ana devamlılığına denir. Bu kavrama ihtiyaç duyulma sebebi ise bir seri için birçok resmi yapım olduğunda hangilerinin ana devamlılığa dahil olup etkilediği karıştırılmasın diye. Marvel’ın çizgi roman evrenleri gibi düşünebilirsiniz. Earth-616 olayların çoğunun geçtiği ana evrenken farklı devamlılıklara sahip diğer evrenler de var. Star Wars’ta da resmi olarak filmler ile aynı devamlılıkta geçen hikayelere ‘Canon‘ deniyor. 2014 öncesinde, filmlerin dışındaki kitap, animasyon dizileri, oyunlar gibi tüm medyalardaki resmi yapımlara Expanded Universe (EU) yani Genişletilmiş Evren deniyordu.

Günümüzdeki Canon ve Legends’ın oluşması ise 25 Nisan 2014’e dayanıyor. 2012 yılında, 4 milyar dolar’ın üzerinde bir parayla Lucasfilm’i satın alan Disney, Jedi’ın Dönüşü’nden sonra geçecek olan yeni üçlemenin Expanded Universe zaman çizgisini takip etmeyeceğini açıkladı. Böylelikle EU; Canon’dan, yani ana devamlılıktan çıkarılarak Legends (Efsaneler) adı altında yeni bir devamlılık/zaman çizgisi altında toplandı. Bir nevi Star Wars evrenine soft reboot atıldı. Bu değişiklikten Canon çizgisinde kalanlar ise şu şekilde: İlk 6 film, Klon Savaşları (2008) animasyon serisi ve filmi, iki bölümlü Blade Squadron hikayesinin ilk bölümü. 24 Nisan 2014’ten sonra Disney’in çıkardığı film, oyun, kitap gibi yapımlar ise bu geriye kalanlar ile birlikte Canon’da, yani ana Star Wars evreninde devam etti.

Bu yazımızda Star Wars’ta Canon ve Legends kavramlarını inceledik. En kısa şekilde özetlemek gerekirse ana Star Wars evreninin 2014’te soft reboot yemesiyle oluşan iki zaman çizgisi bunlar. Umarız ki bu iki kavramı kafanızda daha iyi canlandırmanıza yardımcı olur bu yazı. Sitemizdeki diğer yazı ve haberleri de takip etmeyi unutmayın. Keyifli günler sevgili FSD ahalisi!

Atahan Önaçanhttps://www.instagram.com/atonac420/
Oyuncak fotoğrafı çeken, rafta dursun diye bir ton para harcayan bir genç.
BENZER HABERLER
Figür Fotoğrafçılığı : Olsa da Ben Çeksem #1

Figür Fotoğrafçılığı : Olsa da Ben Çeksem #1

0
Figür Fotoğrafçılığı : Olsa da Ben Çeksem Herkese merhabalar pek değerli Figürcünün Seyir Defteri takipçileri! En son yazımın üzerinden oldukça zaman geçti, figür fotoğrafçılığının detaylarına...
- Reklam -

Çok Okunanlar

YOUTUBE KANALINDA İZLE!

Sihir Dükkanı - Harry Potter İçerikli Kutu Açılışı - Figürcünün Seyir Defteri

Sihir Dükkanı – Harry Potter İçerikli Kutu Açılışı – Figürcünün Seyir...

0
https://www.youtube.com/embed/hJtKXuOPs9E Figürcünün Seyir Defterinde bugün! Sevgili "Sihir Dükkanı" bize nefis bir kutu yolladı, kendilerine çok teşekkür ederiz! Biz kutuyu açarken inanılmaz heyecanlandık, tüm Potterheadlerin videoyu izlerken...
- Reklam -