Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaSTAR WARSStar Wars: The Bad Batch Yüzünden Canon Olmaktan Çıkan Çizgi Roman!

Star Wars: The Bad Batch Yüzünden Canon Olmaktan Çıkan Çizgi Roman!

Merhabalar sevgili FSD okurları! Keyifler nasıl? Bu yazımda sizlere Star Wars ile ilgili kafama takılan ve biraz da canımı sıkan bir olaydan bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız bu yazı için çok geç oldu fakat geçen günlerde tekrar aklıma takılınca bu olayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi Star Wars, 2014 yılından sonra ikiye ayrıldı. Bu ayrımın sonunda Canon ve Legends kavramlarıyla karşılaştık. Çok kez bu ikiliden bahsetmiş olsam da kısaca Legends, Star Wars’dan çıkartılan ve çöpe atılan bilgilere, kitaplara, çizgi romanlara ve diğer şeylere verilen isim. Şahsen ben bu temizleme işleminden memnun kaldım. Keza her kafadan bir ses, her yazardan ayrı ayrı bilgiler geliyordu ve bir sürü tutarsızlık ortaya çıkmıştı. Bu yüzden Disney’in bu kararının kesinlikle arkasındayım. İşte bu noktadan sonra benim için bir ”fakat” geliyor.

Kanan Jarrus, (Dume) training under his master, Billaba, on Kaller. | Star wars comics, Star wars art, Star wars characters

Dediğim gibi 2014 ve öncesinde çıkan (filmler ve 2008 The Clone Wars dizisi hariç) bütün içerikler Legends oldu. Artık Star Wars’u daha düzenli ve tutarsızlıklardan arınmış bir şekilde görmemiz gerekiyordu. Çok büyük ölçüde de her şey bir mantığa bindirildi ve tutarsızlıklar ortadan kaldırıldı. Ama 2021 yapımı Star Wars: The Bad Batch animasyon dizisiyle birlikte bir sıkıntı doğdu.

Bildiğiniz gibi dizinin ilk sahnesinde, Star Wars: Rebels dizisinden de hatırladığımız Jedi Padawan’ı Caleb Dume‘u (Kanan Jarrus) ve ustası Depa Billaba‘yı görüyoruz. Kaller gezegeninde ayrılıkçı ordusuna karşı savaşan klonlara liderlik eden Usta Billaba’nın yardımına daha sonra Clone Force 99‘ın geldiğini görüyoruz fakat savaşın sonuna doğru gelen çağrı ile klonlar Order 66 gereğince Usta Billaba’yı öldürüyor ve padawanı Caleb ise Hunter sayesinde kaçmayı başarıyordu.

Depa Billaba | StarWars.com

Star Wars çizgi romanlarını okumayanlar için müthiş bir sahne olsa da, benim gibi çizgi roman tarafına hakim olanların aklı bu sahnede karışmıştı. Karışıklığın sebebi ise 2015 yılında çıkan ve sadece 6 sayı süren Star Wars: Kanan: The Last Padawan çizgi romanıydı. Çünkü bu çizgi romanda Kanan’ın, yani Caleb’in Order 66’den kaçışına tanık olmuştuk.

The Bad Batch dizisindekinin aksine Order 66, Caleb ve ustası Billaba’nın savaşın sonuna doğru gece kurdukları ve klonlarla şakalaşıp eğlendikleri bir kamp sırasında gerçekleşiyordu.

Çizgi romanda Billaba’nın komutası altındaki klonlardan olan Grey ve Styles ile olan dostlukları ve bu dostluğun üzücü sonuna da değinilmişti. Ayrıca Order 66 sonrasında Caleb’in kaçmasını sağlayan Grey olmuştu. Her ne kadar Grey’in çipi aktif olsa da Order 66’i reddetmiş ve kendisiyle birlikte yanındaki klonları öldürtmüştü. Caleb ise bu fedakarlığı asla bilemeyecekti.

Değiştirilen bir diğer şey ise Billaba’nın ışın kılıcı rengiydi. Çizgi romanda yeşil olan kılıç, dizide mavi yapılmıştı. Sizin anlayacağınız çizgi romana tamamen ters işlenmişti bu dizi. Üstelik Canon’un değiştirildiği ilk şey de bu değildi.

Star Wars: The Clone Wars dizisinin son sezonuyla birlikte 2016’da çıkan Ahsoka romanı da Canon olmaktan çıkmıştı. Peki neden değiştirilmişti bunlar? Evet bir noktada Disney’in yaptığı da mantıklıydı fakat zaten 2014 yılında çok büyük çaplı bir değişiklik yapılmıştı. Özellikle Kanan çizgi romanı, dizide işlendiğinden çok daha güzeldi. Fakat The Bad Batch ekibini de olaya dahil etmek için güzelim çizgi roman harcanmıştı.

Yapılan bu değişikliklerden anlıyoruz ki, Legends ve Canon kavramı hâlâ değişime açık. Ama hali hazırda birçok Canon çizgi roman da var. Bu değişimler bu çizgi romanları etkilerse benim tadım çok kaçar. Zaten Kanan: The Last Padawan çizgi romanının değiştirilmesi de canımı sıktı. Umarım ki bu durum burada son bulmuştur. 2016 yılından beri bu ikili dışında bir değişiklik olmadı tabi. Umalım ki daha da değişiklik yapılmaz keza bu iş iyice yalama olur.


FSD’yi Desteklemek İçin:

► INSTAGRAM
► DISCORD

► TWITCH
► TWITTER
► FACEBOOK
► BYNOGAME BAĞIŞ LİNK
► FSD tİSHO SATIŞ MAĞAZASI

Obi-wan Kenobi uploaded by Özlem Avşar on We Heart It

BENZER HABERLER
Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

Gentle Giant LTD: Gentle Giant Book of Boba Gamorrean Guard

0
Gentle Giant LTD, Gentle Giant Book of Boba "Gamorrean Guard" heykelini duyurdu! Diziyi izleyenler hatırlayacaktır; Boba Fett, Hutt Jabba'nın suç imparatorluğunu devraldığında, Bib Fortuna'yı dağıtarak,...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Çıkar Göster’in bu haftaki konuğu sevgili Arda Taçalan!

0
FSD ile Çıkar Göster yeni bölüm! Çıkar Göster'in bu haftaki konuğu sevgili @ardatacalan ! Birlikte hem Arda'nın koleksiyonunu kurcalayacağız hem de çok tatlı bir sohbet...
- Reklam -