Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaHABERLER"THE SHINING" hakkında bilmediğiniz birbirinden ilginç detaylar!

“THE SHINING” hakkında bilmediğiniz birbirinden ilginç detaylar!

THE SHINING HAKKINDA BİLİNMEYENLER!

Stephen King’in şaheseri THE SHINING, 1980’de usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından çarpıcı bir şekilde sinemaya uyarlandı. Gösterime girdiği yıl adeta izleyicilerin kanını donduran filmin popülaritesi ve fanatik izleyici kitlesi hâlâ günümüzde devam etmekte. Peki filmin yapım sürecinde neler yaşandı?

İşte THE SHINING hakkında bilmediğiniz birbirinden ilginç detaylar:

(Yazıyı hazırladığı için Ayfer Kaplan‘a teşekkür ederiz.)

The sweater "Apollo 11 USA" of Danny Torrance (Danny Lloyd) in Shining | Spotern

1-) Aktör Danny Lloyd, The Shining’in bir korku filmi olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Stanley Kubrick, bu konu hakkında hiçbir şey söylememeye karar verdi. Bunun yerine, genç Danny’e, otelde yaşayan sıradan bir ailenin dramatik hikayesini anlatan bir film olduğu bilgisi verildi. Bu sebeble filmin şiddet sahnelerinde “dummy dolls” kullanıldı.

 

2-) Jack Nicholson, ikonik kapı parçalama sahnesi için, çekimler başlamadan önce, gönüllü itfaiye şefi olarak çalıştı. Sahnenin orijinalinde bir pervane kapısı vardı. Fakat Nicholson’ın elindeki balta pervaneyi çok çabuk yıktı. Bu yüzden pervane kapısı gerçek bir kapı ile değiştirildi.

 

 

3-) The Shining’de (1980), meşhur Bathroom sahnesinin çekimleri tam 3 gün sürdü ve toplamda 60 kapı kullanıldı.

 

 

4-) The Shining’in (1980), en sonunda görülen ikonik fotoğrafı, Stanley Kubrick yaratmadı. (özel bir set oluşturulmadı) Fotoğrafın orijinali 1923 yılına aittir. Fotomontaj ile Jack Nicholson’ın sadece başı eklenmiştir.

 

5-) The Shining (1980) gösterime girdiği yıl, Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA), her yaştan kişilere, fragmanlarda kanlı görüntüleri yasaklamıştı. Stanley Kubrick, The Shining’in fragmanında kanlı asansör sahnesinin yer almasını istiyordu ve MPAA’nın onayını almak için bunun sadece “paslı su” olduğunu ifade ederek onları ikna etmeyi başardı.

 

BENZER HABERLER
The Black Series HasLab: Rancor™ Figürü, Fonlanmaya Başlandı!

The Black Series HasLab: Rancor™ Figürü, Fonlanmaya Başlandı!

0
Hasbro'nun bir sonraki Haslab projesi resmi olarak duyuruldu ve şuanda hasbropulse.com'da  fonlamaya başlandı! Hasbro bildiğiniz üzere bazı projelerini takipçilerinin fonlaması yardımıyla çıkartmaya başladı. Bu projelerin...
- Reklam -

Çok Okunanlar

Kotobukiya - Star Wars ArtFX+ Luke Skywalker & Princess Leia | Figürcünün Seyir Defteri | S1-B1

Kotobukiya – Star Wars ArtFX+ Luke Skywalker & Princess Leia |...

0
Figürcünün Seyir Defterinde bugün! A long time ago in a galaxy far far away... Kotobukiya'nın Star Wars ArtFX+ serisinde kaldığımız yerden devam ediyoruz! Uzun zamandır...
- Reklam -